Séta babakocsival
Ősszel, az időjárásnak megfelelő öltözékben akár még hosszabb sétát is tervezhetünk babakocsival. Ha a kicsi szívesen alszik a szabadban, akkor érdemes a sétát az alvás idejére időzíteni. 8-9 hónapos kor körül, a már ülni tudó babák hosszabb séták alatt is szívesen nézelődnek a babakocsiban, a játszótéren is egyre inkább felkeltik a figyelmüket a színes játékok, szívesen hintáznak, játszanak a homokozóban, a bátrabbak a segítségünkkel már a csúszdán is lemerészkednek. Egyéni fejlődési ütemüktől függően a kicsik 1 éves koruktól már élvezettel lépegetnek a babakocsiba kapaszkodva is. Ha a kicsi elfárad, a sétát a babakocsiban ülve folytathatjuk.
Járgányokkal az úton
Nagyobbak már szívesen közlekednek önállóan kismotoron, triciklin is. A gyerekjárművek kiváló eszközei a mozgás- és egyensúlyfejlesztésnek, no és persze az sem utolsó szempont, hogy segítségükkel akár hosszabb utakra is rávehetjük a sétálni nem annyira szerető gyerekeket. A kezdetben még bátortalan mozdulatok után hamar olyan tempót diktálnak a gyerekjárgányokkal, hogy csak győzzük utolérni őket! Kisebbeknek választhatunk háromkerekű gyerekjárművet, majd ahogyan az egyensúlyérzékük fejlődik, a későbbiekben érdemes tanuló biciklire, futóbringára váltanunk.
Fedezzük fel a természetet!
Jó időben tegyünk egy sétát a közeli parkban, erdőben és beszélgessünk arról, amit látunk! Óvodás kortól már érdekes lehet megfigyelni, hogy milyen évszakban járunk éppen, csupaszak-e még a fák vagy már rügyeznek. Keressünk apró hajtásokat, kis virágokat, álljunk meg és hallgassuk a madarakat. Nagyító alatt a falevelek erezetét is tanulmányozhatjuk. Nagyobbakkal a tanösvények tájékoztató táblái, játékos feladatai is érdekesebbé tehetik a túrát. Vigyünk magunkkal távcsövet, amivel akár madárlesre is indulhatunk, vagy a kilátóból szemügyre vehetjük a látnivalókat. Jegyzetfüzetbe pedig felírhatjuk, lerajzolhatjuk a főbb látványosságokat, de a túra során az iránytű használatát is gyakorolhatjuk.
Kincskeresés az erdőben
Készítsünk otthon egy listát – kisebbeknek rajzokkal, matricákkal, nagyobbaknak írjuk össze – hogy milyen látnivalókat kell gyűjteniük. A listára felkerülhet pillangó, lyukas kő, katicabogár, állat formájú felhő, hangya, virág, gomba, négylevelű lóhere, repülő, pókháló… Bármi, ami a gyerekek életkora és a kirándulóhely szempontjából megfelelő. A gyerekeknek a kincsvadászat során ki kell pipálniuk a látottakat, s ha elég ügyesek és csapatban dolgoznak, nyereményként kilátásba helyezhetünk például egy kellemes pikniket, kedvenc sütit vagy egy jó programot a túra során, vagy pihenőhelyen.
Útközben - hangolódjuk játékokkal
Ha a kirándulóhelyig hosszabb utat kell megtennünk autóval, az időt ráhangolódással is tölthetjük. A könyv minden korosztály számára jó ötlet, a még olvasni nem tudó kisebbek-nagyobbak is élvezik a Keresd meg! típusú játékokat. Az nyer, aki elsőként bukkan rá arra, amit a képen megnevezünk. Ezt gyakorlatilag bármilyen képes könyvvel játszhatjuk. Válasszunk erdei állatokkal kapcsolatos történeteket, ismeretterjesztő könyveket, melyek a tervezett kiránduláshoz kapcsolódhatnak.
"Írhatunk" közösen mesét attól függően, mi lesz a programunk - állatokhoz, motorozáshoz, növényekhez kapcsolódóan. Valaki elkezdi, majd mindenki hozzátesz egy mondatot, így vicces történeteket gyárthatunk. Vihetünk színezőket és ceruzákat is, de mágnestáblára is rajzolhatunk, a többieknek pedig ki kell találniuk, hogy mit rajzoltunk. Matricás könyvek, a kiránduláshoz kapcsolódó barkóba vagy szólánc nagyobbakkal is jó időtöltés lehet, amíg meg nem érkezünk.
Forrás: www.jatekliget.hu
Indexkép: maxpixel
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)