A Glycyrrhizin természetes édesítőszer, melyet az édesgyökérből nyernek ki. Körülbelül 50-szer olyan édes, mint a cukor és nulla glikémiás indexe, következésképpen alkalmas cukorbetegeknek. Eddig csak bizonyos betegségekben (gyomorfekélyek kezelésére, köhögéscsillapító készítményként) alkalmazták.
Az édesgyökeret a népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják. A kínai orvoslásban régóta ismert. Egyéb gyógynövények hatását erősíti. Méregtelenítő, és ízjavító (édes, mentaszerű). Ezért a kínai gyógynövényalapú szerek mintegy fele tartalmaz édesgyökeret.
A nyugati orvosi kutatások köptető és gyulladáscsökkentő hatásával foglalkoznak a legtöbbet. Máj méregtelenítő és anti-allergén hatását is kimutatták. Európában főleg a gyomorfekély kezelésére használták. Később gyomorvédő hatását is kimutatták. A gyomorfal sejtjeinek élettartamát növeli, serkenti a nyálkaképződést, és antiszeptikus. Főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.
A növény hatóanyagának köszönhetően jó köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de alkalmazzák simaizom görcsoldásra is. Kedvező gyulladáscsökkentő hatást fejt ki gyomornyálkahártya gyulladás, gyomorsavtúltengés okozta nyálkahártya sérülések esetén. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer és a gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.
A gyökér hatóanyagai: a gyökértömeg mintegy 24%-át egy különösen édes, vízoldható glikozid, a glycyrrhizin teszi ki. Ez a szénhidrát a cukornál 50-200-szor édesebb. Fokozza a mellékvesekéreg hormontermelését.
Hőálló, ezért főző- és feldolgozott élelmiszerekhez is használható.
Melyek előnyei:
- Nulla glikémiás indexe van, és ez a cukorbeteg diétához megfelelő.
- Nem járul hozzá a fogszuvasodáshoz.
- Nem hizlal.
Hátrányai:
Túlzott és tartós fogyasztás zavarhatja a szervezet nátrium- és káliumszintjét, ezért célszerű napi 250-500 mg-ra csökkenteni a bevitelét. Ennek oka az, hogy a nagyobb mennyiségek növelhetik a vérnyomást. Ez nem jelenti azt, hogy a mérsékelt mennyiségek lényeges egészségügyi kockázatot jelentenének.
Erős ízének köszönhetően önmagában nem használható, azonban kiváló édesítőszer a cukorkákra, rágógumikra és gyógyszerekre. Jelenleg az USA-ban GRAS-ként van engedélyezve, az EU-ban, mint E958.
Fontos továbbá, hogy a Glicirizin (vagy glycyrrhizasav vagy glicirrizinsavnak) legfőbb összetevője a Glycyrrhiza glabra (édesgyökér). Ez egy ún. szaponin és széles körben használják, mint egy emulgeáló- és gélképző szert az élelmiszer- és a kozmetikai iparban egyaránt. Hatása az emberi szervezetre összetett, de a legfontosabb, hogy gátolja 11β-hidroxi-szteroid dehidrogenáz az enzimet, amely hozzájárul a gyulladásgátló tulajdonságához. Továbbá, az édesgyökér csökkentheti a szérum tesztoszteront, valószínűleg a 17-hidroxi-szteroiddehidrogenáz gátlásának köszönhetően, ezért kiegészítő terápia a hirsutismus és a policisztás petefészek szindróma (PCOS) esetén.
Ráadásul egy széles spektrumú vírus ellenes, azaz anti-virális aktivitást is igazoltak a következő vírusokkal szemben:
- Herpes simplex vírus ellen
- Influenza- vírus ellen (beleértve a H5N1 )
- Varicella zoster vírus
- Hepatitis A vírus
- Hepatitis B vírus
- Hepatitis C vírus
- Epstein-Barr vírus humán citomegalovírus
- Japán encephalitis vírus
Már korábban is próbálták felhasználni fogyasztószerként, a fő tudományos újdonság azonban, hogy ez évben publikálták japán szerzők, amely szerint az édesgyökér előnyös az autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedők számára is {Chenyan Li és munkatársai: Glycyrrhizin, a Direct HMGB1 Antagonist, Ameliorates Inflammatory Infiltration of Autoimmune Thyroiditis via Inhibition of TLR2-HMGB1 Signaling. THYROID Volume 27, Number 5, 2017}.
Azt találták, hogy maximum 500 mg édesgyökér jelentősen csökkentette az autoimmun folyamat egyik jelzőjét, az antitestek (TPO és thyreoglobulin elleni antitestek) szintjét a vérben! (1. ábra). Fontos, hogy azoknak a betegeknek, akik cukorbetegségben is szenvedtek, nem befolyásolta sem a vércukorszintjét sem a súlyát.
Ez annál is inkább jelentőse lelet, mert:
- A pajzsmirigy betegségeiben kevés gyógyszer képes az autoimmun folyamat gátlására.
- A pajzsmirigy betegségei gyakorta társulnak cukorbetegséggel, ill. kóros elhízással.
Gyakorlati következtetések:
Az édesgyökér nem csupán hasznos természetes édesítőszer, hanem a pajzsmirigy gyulladásos folyamatait is gátolja, másrészt vírus elleni hatással is rendelkezik. Jó használhatják édesítőként a cukorbetegek és ráadásul ártalmatlan a fogaknak.
Fontos: gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik, de a túlzott mennyiségeket el kell kerülni, s legfeljebb 50 gramm ilyen édességet fogyaszthatunk naponta.
1.ábra: A glycyrrhizin (édesgyökér) hatás a Hashimoto thyreoiditisre |
Fotó: gokalpiscan / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)