|
Kérdezz-felelek
2021. februárjaban emlődaganat miatt 15 sugárkezelést kaptam majd hormonterápiát.
Tavaly decemberben egy göböt találtak a pajzsmirigyemen, de az orvos azt mondta nem kell vele foglalkozni, sokmindenkinek van.
Pár hónapja szédülés, fülcsengés és nagyfokú fáradtság miatt kivizsgálás történt, ahol a nyaki erek uh-os vizsgálatakor azt mondta az orvos, hogy mindenképpen nézessem meg, mert ez egy elég nagy göb. A tsh, és az anti tpo is normál tartományban van
Szükséges e további vizsgálat, és lehet e összefüggés a tünetek és a göb között?
Válaszát előre is köszönöm.
Zsuzsanna
Fontos kérdést tett fel. Jóllehet az emlőrák tüneteit már az egyiptomi papirusztekercseken is leírták, a betegség megelőzése és gyógyítása korunk orvostudományának egyik legnagyobb feladata. Magyarországon évente 2000 nő halt meg ebben a rettegett betegségben, a számítások alapján azonban 1,26 millióra teszik a veszélyeztettek számát! Az emlőrák rendkívül heterogén betegség nem csak kialakulása, mérete, kiterjedése, de lefolyása alapján is. Abban azonban minden tanulmány megegyezik, hogy a korai felismerés, a legalább évente elvégzett, nem fájdalmas emlőszűrés ) lényegesen csökkentheti a betegség halálozását. A megelőzés, a betegség kialakulásának jobb megismerése miatt a kutatások egyik fontos iránya az, hogy keressék azokat a rizikófaktorokat, amelyek a betegség létrejöttében és biológiai tulajdonságaiban szerepet játszanak. A genetikai (örökletes) és szerzett faktorok egész sorát sikerült már megtalálni. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy ez a kórkép a pajzsmirigybetegségeivel is kapcsolatban lehet. A gyanú, hogy a két betegség összefügghet tulajdonképpen régi keletű. Beatson már 1896-ban megfigyelte és leírta, hogy emlőrákos betegeinek kezelése pajzsmirigy kivonatával előnyösnek bizonyult (Lancet 1896, 2: 104). Ez a korai megfigyelés feledésbe merült és csak a legújabb statisztikai adatok hívták fel a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy betegségei gyakran társulhatnak mellrákkal. Eddig azonban arra gondoltak, hogy csak véletlen egybeesésről lehet szó. A két mirigy felépítésének, működésének, immunológiájának jobb megismerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy górcső alá vegyék ezt a fontos problémát. Japán szerzők 1982 óta vizsgálták a két betegég kapcsolatát és azt találták, hogy a mellrák előfordulási rátája magas a pajzsmirigybetegekben (16,4%). Azt is kimutatták, hogy, 201 emlőrákos betegből 33 betegnek pajzsmirigyműtétük is volt (Nio Y. Anticancer Res. 2009,29,1607). Jóllehet a pajzsmirigy gyulladásos betegségei és az emlőrák között közvetlen kapcsolatot eddig nem bizonyították, de a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a daganat rosszindulatúságának foka között összefüggést tudtak igazolni. Ez év nyarán jelent meg ugyanis az a tanulmány, amelyben a szerzők az vizsgálták, hogy az emlődaganat sejtjei egérbe ültetve miképpen viselkednek (Martinez-Oglesisa O. és munkatársai, Plos, 4, 1-10, 2009). Azt a meglepő felismerést tették, hogy azokban az egerekben, amelyeknek a pajzsmirigyük csökkent működésű volt a daganatsejtek lényegesen gyorsabban növekedetek és vezettek az állatok pusztulásához. Miután a hipotireozis fő oka hazánkban is az autoimmun pajzsmirigybetegség, ezért a két betegség egyikének meglétekor minden esetben kell vizsgálni a másik esetleges meglétét. A csökkent pajzsmirigyműködés kezelése előnyös lehet az emlőrákos betegek számára.
Melyek a legfontosabb gyakorlati következtetések ezekből a megfigyelésekből:
1. A pajzsmirigy megbetegedései esetén feltétlen gondolni kell emlőrák veszélyére és fel kell hívni a figyelmet a mammográfia szükségességére és fordítva emlő daganat esetén pajzsmirigy göbös betegségére.
2. Az autoimmun pajzsmirigybetegség fennállása hajlamosít a csökkent működésre, azért az emlőrákos betegek pajzsmirigyének vizsgálata és szükség esetén kezelése növeli a túlélés esélyeit.
A göbök további vizsgálata és további kezelése szükséges: ez függ a göb nagyságától és strukturájától.
További kivizsgálást javaslok,
tisztelettel:
A kislányom 2 éves lesz nyáron. A testén fokozott szőrösödést látok.
Még a kis cicije körül is.
A helyzet az, hogy nekem is így van de nem ilyen hamar kezdődött hanem 20 éves kor körül.
Endokrinologushoz is mentem akkor de nem találtak semmit nálam.
Pár hónapja viszont pajzsmirigy göböm lett amit majd kiműtenek.
A kérdésem az lenne, hogy össze függ e a kislányom problémaja ezzel? Örökölhette?
Hová lehet ilyen korban vinni őt? És hogyan kezelnék?
Félek hogy az óvodában majd csufolják és nem akarom hogy rossz legyen neki.
Hogyan lehet ezt megszüntetni nála?
Hálás lennék a válaszért
Egy aggódó anyuka
Gyermekendokrinológiai vizsgálatot javaslok,
tisztelettel:
Teljes pajzsmirigy eltávolítás után, L.Thyroxin 100 mg gyógyszert szedek. Túl vagyok a műtét utáni első laborvizsgálaton és endrokinológiai kontrollon. TSH, T4, és CA eredményem a referencia határon belüli. Ennek ellenére a hideg láb érzet és a székrekedés nem szűnt meg. Kérdésem: A szintetikus hormonpótló gyógyszer nem pótol minden a szervezet részére szükséges összetevőt, vagy a T4/T3 átalakítás nem megfelelő? A gyógyszer adgon emelve javulhatna a helyzet? A T4/T3 átalakítás milyenségének eldöntéséhez nem elegendő csak a TSH és T4 mérése, amit az állami orvosi gyakorlatban tapasztalunk. Elegendő lehet a tisztázáshoz az rT3 laborvizsgálat kérése-aminek nagysága utalhat az okra- vagy szükség van az fT3 mérésére és az fT3/rT3 arány kiszámítására is? Mi erről a tapasztalata, véleménye? Válaszát előre is köszönöm!
Rendkívül aktuális kérdést tett fel, amely sok embert érint. A beteg többsége azt szokta tőlem kérdezni, hogy „ professzor úr miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt? A panaszok között a leggyakoribbak a következők: fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás, depresszióra hajlam, hízás, csökkent étkezés mellett, Rekedtség,végtagokban zsibbadásérzés, száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr, székrekedés , halláscsökkenés ,szemhéj körüli duzzanat, menstruációs zavarok, terméketlenség, csökkent libidó (nem vágy) ,lassú szívműködés, emelkedett koleszterin szint. Mindez annak ellenére alakul így, hogy –miként írta a gyógyszert rendszeresen szedi. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a nálunk forgalomban lévő hormonok tiroxint tartalmaznak, egy ún. elő-hormont, pedig a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. A enzimek (fehérjék), ún. dejodinázok hatására képződik az aktív a pajzsmirigy „igazi” hormonja a trijódtironin, amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető tiroxin. Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív hormon mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a trijódtironin a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a tiroxin mennyisége tehát közel normális lehet, mégis a betegnek aktív hormon hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű trijódtironin képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több tiroxint kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű trijódtironin, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Hogyan lehet segíteni?
A tiroxin képződő aktív hormon mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A tiroxinhoz eltérő mennyiségű trijódtironin adunk .
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó fehérjéknek, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a tiroxin nem tud bejutni csak a trijódtironin (!), ezért a szelén kezelés elősegíti a trijódtironin képződését is és az agyi funkció javulását is. Hasonlóan a zsírszövet bomlására is kedvezően hat.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat. Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a trijódtironin és a tiroxin szinteknek a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő. A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása. Egyénre szabott kezelést javaslok!
Jó egészséget kívánok:
A segítséget szeretném kérni, ugyanis nagyon megijedtem.
29 éves fiatal nő vagyok.
Folyamatban van a pajzsmirigy alulmüködésem kezelése, melyre gyógyszert szedtem Letroxot 50ug-osat napi egy szemet éhgyomorra. Az értékem 7,1-es TSH -volt mely miatt felírták nekem a gyógyszert. 3 hónap gyógyszeres kezelést követően egy újbóli vérvételre mentem, ahol 0,008 volt a TSH értékem (referencia tartomány: 0,270-4,200), mellette a további értékek a következőek: Szabad T4: 20,5 pmol/L
(11,9-21,6 a referencia tartomány). Szabad T3: 6,8 pmol/L (3,1-6,8 a referencia tartomány).
Tehát a TSH értékem a felírt gyógyszer nagyon levitte, de mellette a szabad hormon szintek még megfelelőek voltak, ezt követően 25ug-os gyógyszert írtak fel nekem melyet 2 naponta szedek jelenleg, hogy visszaálljon a pajzsmirigy értékem (TSH normál tartományba).
Mielőtt megtudtam volna, hogy így elmozdult a TSH értékem alúlmőködésből, túl működésbe próbálkoztunk a párommal és 5 napot csúszott a menstruációm ezért végeztem 2 gyors tesztet, mindkettő pozitív lett, kérem a segítségét, hogy hogyan nyugodjak meg ilyen esetben, lehet-e ennek kockázata? Azt mondta a házi orvosom, hogy 2 hónap múlva menjek vissza kontrolra, azonban a pozitív eredményről ő még nem tud.
Olvastam, hogy a HCG hormon emelkedése okozhat ilyen "félremérést" és amiatt is lehetséges, hogy alacsonyabb lett a TSH értékem, ennek lehet valóság alapja?
Rám és a magzatra nézve lehet-e kockázata a tapasztalt alacsony értéknek?
Amint lehet meglátom a szükséges orvosokat, de mivel hosszú idő időpontot kapni ezért szerettem volna mindenképp írni önnek!
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Nem is tudja, hogy milyen fontosat és sokakat érintő kérdést tett fel.
Azonnal bevezetőben: nem kell izgulnia, lehet segítni!!!.
A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
Továbbá:A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- Terhességet, HCG szintet (Prolactin stb)
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Tehát immuno-endokrin vizsgálatot javaslok:
(tel: +36704319728, e-mail. info@endokrinkozpont.hu ( Székely Melinda)
Mielőbbi gyógyulást kívánok és sikerese gyermekáldást!!! (utalok ezen a honlapon általam leírottakra!).
Tisztelettel:
Harminckét éves nő vagyok. Egy éve diagnosztizáltak Hashimito pajzsmirigy betegséggel (AntiTPO: 300). Akkoriban a TSH, FT3, FT4 értékek normál tartományban voltak, gyógyszeres terápia nem volt szükséges. Azonban tavaly augusztusban elkezdtem fogyni, erős hajhullás, fáradékonyság, gyengeség, szapora pulzusszám jelentkezett. A kivizsgálás során az inzulinrezisztencián kívül nem találtak mást, viszont az FT3, FT4, TSH azóta is fokozatosan emelkedik. Idén márciusban nőtt a pajzsmirigyem, ami külső szemmel is látható, valamint nyom, szorít. Az áprilisi ultrahangon göböt nem találtak, csak megnagyobodott lebenyeket. Az endokrinológus áprilisban L-thyroxine 50 mikrogramm tablettát írt fel, melyből napi 1/4 szem bevételét javasolta. Ezt sajnos csak 4 napig tudtam szedni, mert rosszul voltam tőle (erős szívverés, légszomj, izzadás, szorongás). Elbizonytalanodtam, hogy a magas hormon értékek mellett valóban szükséges-e további hormon pótlás, ezért a Professzor Úr szakvéleményét is szeretném kikérni az ügyben. Ehhez mellékelten csatolom az utolsó laborom eredményét.
(Jelenleg csak étrendkiegészítőket (D vitamin, szelén, B komplex, C vitamin) szedek).
Előre is nagyon szépen köszönöm a véleményét, javaslatát!
Tisztelettel:
P. Petra
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
egyénre szabott kezelést javaslok,
tisztelettel:
Szeretném, ha a párom is megkapná az oltást, olvastam róla, hogy csökkenti a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét, illetve a vastagbélrák kialakulásának esélyét, ez csak a HPV vírus által kiváltható daganattípusokra vonatkozik? Érdemes mindkét félnek beadatni?
Köszönöm, hogy megtisztel válaszával!
Jó egészséget kívánol tisztelettel.
Remélem jól vannak!
Kérdéseire válaszaim:
1.A szoptatás alatt is beadathatja az oltást.
2. A következő áldott állapotig a szoptatás elhagyása után 3-4 hónapot várjon.
3.Szerencsés dolog, ha párja is megkapja az oltást.
Köszönöm bizalmát, kontrollra várom,
tisztelettel:
Az On páciense vagyok több éve, Hashimotoval kezel.
Év elején lett volna esedékes egy éves kontroll, azonban december óta sajnos egy folyamatosan visszatérő bakteriális (streptococcus pyogens) torok illetve mandulagyulladas kínoz, amit immár 5-6 antibiotikumos kezeléssel sem sikerült több ful orr gegesznek sem megoldani. Egy hét múlva van Onhoz újabb idopontom, azonban ismét begyulladt a torkom, erre ezúttal nem kapok antibiotikumot, hanem orális probiotikumokat próbálunk.
Érdemes így is elmennem a héten vervetelre, és utána Onhoz, vagy toljam el inkább az időpontot ismét 1-2 hónappal, hátha addigra megoldódik ez a gondom?
Köszönöm válaszát előre is!
4-6 hét múlva tanácsolom a kontroll vizsgálatát (de az eddigek mellé a TRAK , az anti-TPO meghatározását is). A probiotikumok szedését támogatom.
Mielőbbi gyógyulást kívánok:
29 éves anyuka vagyok 2 gyermekem van. A terhesség alatt a baloldali pajzsmirigyemen göb keletkezett. Most műteni kell. Laborom rendben. Citológia rendben. De a mérete miatt ki kell műteni.
A kérdésem az lenne, hogy ha újra gyermeket szeretnék ugyanúgy megfoganhat majd spontán.?
Az orvos azt mondta a jobboldali pajzsmirigy épp egészséges ezért műtét után gyógyszert sem kell szednem.
És még annyit szeretnék kérdezni, hogy milyen hormon változással kell számolni ha az egyik pajzsmirigyem már nem lesz?
Válaszát köszönöm
Tisztelettel: Júlia
A következő gyermekáldás attól függ, hogy milyen lesz a pajzsmirigy funciója, lesz-e autoimmun folyamata.
Tapasztalataim alapján a megfelelő immuno-endokrin támogatással a következő gyermekáldás várható lesz!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Szedtem zitazonium és reselgió inekciót kaptam ,vége mindkettőnek .Ezeknek van melléghatásuk ha vége .Erős depresszió alakult ki nálam és erre kaptam scippa gyógyszert ezt 1 hete szedem ,ettől hányingerem van és szédülök és fáj a gyomorszáj környékén ,és émelygek .Mi lehet a bajom elmúlik .?Köszönöm .Kati 45
Tisztelt Katia 45!
A két gyógyszert elviekben lehet együtt szedni. Fontos tudnivaló.
frontin 1-2 h múlva, a Scippa visztont általában csak egy hét múlva hat. A Frontint fokozatosan el lehet hagyni, mivel hozzászokás alakulhat ki. A Scippa mellett ilyen mellékhatások kialakulhatnak, de fokozatosan csökkennek vagy elmúlnak. A gyomoropanaszok, gyomorégés miatt Salvus vizet javaslok hígítva 1:1-ben.
Jó egészséget kívánok:
Az Ön páciense vagyok, 2016 óta pajzsmirigy alulm?ködésem van, jelenleg Syntroxine 112-t szedek.
Száraz szem szindromám van (meibom mirigy diszfunkció) amit táplálkozással tünetmentessé tettem. (Nem eszem glutént, tejet, cukrot)
Februárban rosszindulatú emlôdaganatot dignosztizáltak. Márciusban m?töttek és maradéktalanul eltávolítottak egy 1,7 cm-es daganatot. Az ôrszem nyirokcsomóban találtak egy 2,1 mm-es makrometsztázist. A szövettanom magas ?rosszindulatúságot? állapított meg, ezért erôs kemoterápiás kezelést javasol az onkológus.
Kemo terv: 4x EC (Epirubicin/Antacyclit) majd 4x TXT (Tractan). Kemo után sugárkezelés, majd 10 évig hormonkezelés (ennek a részleteit nem tudom még)
Kérdésem hogy folytathatom-e a kemo alatt a Syntroxine-t?
Tehetek-e bármit hogy megelôzzem a kemo alatt a száraz szem kiujulását?
Laborvizsgálato(ka)t érdemes-e kérnem pajzsmirigy értékekre? Mikre?
Május 5-én kapom az elsô kemot, május 8ra van Önhöz idôpontom. Ez megfelelô így vagy menjek kemo elôtt?
Köszönöm szépen
Eszter
Nagyon mellbevágott, amit állapotáról írt. Sajnos a pajzsmirigy göbös betegségeihez nem ritkán társul a daganat,amelyek egy része rosszindulatú is lehet. Ezért ilyen esetekben korábban szűrő vizsgálat formájában elvégeztem az emlő vzsgálatát. Sajnos ezt most már nem tehetem, mert ezt egyesek "szexuális kényszerítésnek" véleményezték és ezért már eltekintek ettől a vizsgálattól és képtelen dolog ugyan, de még fel kell tüntetnem azt is, hogy "nőgyógyászati vizsgálat, szexuális molesztálás nem történt...."
Ami a kérdéseit illeti:
1.folytathatom-e a kemo alatt a Syntroxine-t? Válaszom feltétlenül folytathatja!
2.A műkönny használatát fontosnak tartom továbbra is.
3. Laborvizsgálato(ka)t kérdje : anti-TPO, FT4, TSH, ösztrogén
4. Ha május 5-én kapja első kemoterápis keuelést, akkor állapoitától függően jöjjön kontrollra. Lehet a az első kezelés után is.
5. Későbbiekben össztrogén gátló kezelést fog kapni, amelytől a kiújulás várható.
Köszönöm, hogy gondját megosztotta velem, mielőbbi javulást, teljes felgyógyulást kívánok,Isten áldásával,
tisztelettel:
Köszönöm válaszát!
Szeretném összefoglalni a golyva kialakuásának lehetséges okát, az én szintem, értelmezésem szerint, amit a válaszából kiszürtem. 11 éve jártam endokrinológushoz ellenőrzésre. Minden évben vérvétel, ultrahangvizsgálat történt.Hormon eredményeim határértéken belül voltak, folyamatosan növekedő pajzsmirigy megállapítása mellett. Ez azonban nem elegendő a túlnövekedést okozó betegség kiszűréséhez.
Az autoimmun betegség okozhatta a folyamatosan növekedő golyvát, amit csak immunológiai vizsgálattal lehetett volna kiszürni és kezelni. Jól értelmezem?
Ez valószínüleg így van! Jól értelmezi!
Növekedés okozta panaszok miatt eltávolították a teljes pajzsmirigyemet. A műtő orvos szerint a bal lebeny több mint 50 dkg volt. A 4 db mellékpajzsmirigy és a hangszalag főideg nem sérült, a zárójelentés szerint. L-Thyroxint és Citrokalciumot kell szednem.Kérdéseim: Mi okozhatja az ilyen nagyra növekedést? Gyakran előfordul az ilyen? A kórházi műtéti protokoll szerint elküldik szövettani vizsgálatra a kioperált pajzsmirigyet? Előfordulhat, hogy a teljes pajzsmirigy eltávolítás ellenére nem kell hormonpótlást alkalmazni? Mennyi idő után áll helyre a mellékpajzsmirigyek működése, hogy azután nem kell már pótolni a kalciumot?
1. A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is és gyakoriak. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
A műtéti anyagot szövettani vizsgálatnak vetik alá!
Rendszerint pajzsmirigy hormonális kezelésre sor kerül az esetek többségében.
A mellékpajzsmirigy működése lassan áll helsre, ez füg a műtét mértékétől.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon szépen köszönöm, hogy megtisztelt válaszával! Így, hogy a gyermekem 8 éves, nála is mindegy, hogy melyik napszakban adom be a Normoxilt, reggel hasznosul jobban? Illetve mindegy, hogy étkezés közben, előtt, után? Hogyan hasznosul a legjobban? Ezek nem szerepelnek a betegtájékoztatóban. Összemorzsolhatom neki a tablettát? Mert eddig nem szedett még tablettát, így szerintem lenyelni nem tudná. Ő emlékezett rá, hogy zöld dobozos sárga krémmel ne fertőtlenítsék le a sebét, hogy beszélgettünk ezekről, de nem foglalkoztak vele, szomorú, hogy nem alkoholos sprayvel fertőtlenítenek, ami senkinél nem okozhat gondot. Hálás vagyok Önnek, hogy megtisztelt a válaszával! Nagyon szépen köszönöm! Jó egészséget kívánok!
Bármelyik napszakban beszedheti a Normoxilt!, de leginkább étkezés előtt vegye be. Összemorzsolhatja a készítményt!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Tisztelettel: egy aggódó anyuka
Sajnos, hogy ez megtörtént. Lehet segíteni!
6 héten át napi 1 tbl/nap Normoxil kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Szeretném megkérdezni hogy lejár a kezeléssem .Mennyi idő alatt ér véget a hatása és ürül ki a szervezetemből a gyógyszer(Reselgió,zitazonium)
Köszönöm a válaszát .K.
Általában 6-8 hét alatt ürül ki.
Jó egészséget kívánok:
az Ön páciense vagyok. A következőben szeretném kikérni a véleményét. Elkaptam az influenzát, volt lázam is, mindenem fájt, szerencsére pár nap alatt helyrejöttem. A lázas, hőemelkedéses állapot talán 1 napig volt. A hetekben olvastam a Semmelweis Egyetem doktorainak dokumentációját, hogy az influenzavírus milyen komplikációkat okozhat terhesség alatt, különösen az első trimeszterben. Jelenleg nem vagyok kismama, viszont a napokban várható peteérésem, Kisbabát szeretnénk. Szeretném megkérdezni, hogy ilyenkor érdemesebb inkább várni és nem próbálkozni, mert a vírus károsíthatja a petesejtet is? Lehet hatással a vírus a petesejtre? Inkább érdemes megvárni a következő havi peteérést? Köszönöm, ha megtisztel válaszával.
Jó egészséget kívánok tisztelettel.
A különböző virusok valóban okozhatanak fejlődési rendellenes-ségeket. Szerencsére ez hatás inkább az akut fertőzések esetében valószinüsithető. Az Ön esetében azt javaslom, hogy 3 hónapig várjanak és ezt követően már teljessikerrel jöhet a baba!
Jó egészséget kivánok tisztelettel:
Szeretném megkérdezni ,hogy 2,5 éve szedem a Zitazoniumot és Reselgio inekciót kapok .Pánikolok és szeretném tudni hogy lehet be szedni ezek mellé xanaxot vagy Rivotrilt:?köszönöm .K.45 éves
A Xanaxot beszedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Szeretném megkérdezni ,hogy 2,5 éve szedem a Zitazoniumot és Reselgio inekciót kapok .Pánikolok és szeretném tudni hogy lehet be szedni ezek mellé xanaxot vagy Rivotrilt:?köszönöm .K.45 éves
A Xanaxot mellé beszedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
47 éves vagyok .Márciusban voltam pajzsmirigy ellenőrzésen , az ultrahang alapján autoimmun pajzsmirigy gyulladást állapítottak meg és vérvételre küldtek . Az eredmények szerint az Ft3 , Ft4 normál tartományban vannak , a tsh is 0, 557 (novemberben 0, 470 volt), a totál szerum kálcium 10, 4 .
Csupán az intakt PTH van bejelölve a normál tartománynál eltérőnek :252,60 pg/mL (26,78 pmol/L). Mennyire számít ez nagynak ? Szükséges lehet-e valamilyen kezelés? Egy hónap múlva van új időpontom visszamenni a leletekkel.
Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Ezek alapján felvetődik mellékpajzsmirigy! túlműködés lehetősége, ezért ilyen irányú további vizsgálatot javaslok. A kezelés az októl függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.