Kérdezz-felelek
2007-ben induló ellátás alapja a 2006-os jövedelem, mivel a tgyásod is ebből volt megállapítva, ezért egy idén kezdődő táppénz pontosan ugyanannyi lenne, mint amennyi a tgyásod volt. 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag. Mindig csak a bérből és betegszabadságból számított átlag, mert a többi nem ellátás, ha ilyen is van az irányadó időszakban, nem alapja egy következő ellátásnak. Korlátlan tgyáshoz viszont legalább 180 bérezett nap kell. 2008-ban induló ellátás alapja attól függ, hogy mennyit dolgozol idén, mert nem mindegy, hogy a 0. havi az hány hónap normál bér és esetleg addig valami extra mellé jön bele az átlagba (tavalyi is volt ott valami más is, ez látszik az összegből). Úgyhogy amíg ennyire bizonytalan a számláló és a nevező is, addig nem tudok összeget mondani. Egy biztos: ez a 136.000 önmagában is nagyon közel van a maximális gyedhez szükséges átlaghoz, ami jövőre várhatóan 138.000, így, hogy vannak mellé extrák, egészen biztos, hogy eléred ezt, a gyeded pedig az indulás évében akkor is lehet maximális - csak legfeljebb utána nem emelkedik, hanem marad ennyi - ha akár 1 bérezett napod volt, úgyhogy a sok táppénz miatt nem kell aggódnod.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Nincs itt különösebben mit csinálni, a régi béreddel bebiztosítottad a maximális gyedek sorozatát. Annyi, hogy a tgyás csak egyszer volt korlátlan, többször nem lesz az. Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele és akár 0 bérezett napod lesz, akár egy kevés szabadságból és/vagy táppénz előtti betegszabadságból (ha beiktatnál szabit, betegállományt vagy mindkettőt), a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Ez gyedből a kezdés évében a maximálisat jelenti.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket kéred. Ha egyeskével gyeden, ketteskével pedig tgyáson lehetnél, akkor a tgyást érdemes választani, mert az nettóban több. A tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese, bruttóban ugyanannyi, mint a gyed, amit most kapsz, viszont a tgyásból nem vonnak nyugdíjjárulékot, így nettóban több. Ezen kívül azért is célszerűbb a tgyást választani, mert így több szabadság jár - ez ugye a tgyás és a gyed 1. évére jár. Ha egyeskével a gyed 1. éve utáni részt töltöd, arra nem jár, utána ha tgyásra váltasz, arra megint jár, de ilyenkor már nem 168 napig kapod a tgyást, hanem csak a váltástól a baba 168 napos koráig, ilyenkor a szabadság is erre a rövidebb időszakra jár csak (meg persze utána a gyed 1. évére).
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Nappali tagozatos hallgatóként az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira vagy csak jogosult, a pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Ha biztosításba kerülnél, pl. munkaviszonyt létesítenél, akkor sem lennél ezekre jogosult, mert a nappali tagozatos nem alanya annak a járuléknak, ami megalapozza a pénzbeli ellátásokat. Az alanyi jogon járó gyes, családi pótlék és egyszeri anyasági támogatás viszont megillet.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Ha 3 évnél rövidebb a munkavisznyod, akkor a felmondási időd 30 nap. Ez április 16-án kezdődött, így a 30. nap május 15-én jár le. A 22+2 napot kell az idén munkaviszonyban töltött időtartam alapján arányosítani, ennek a 135/365-öd része jár, ami 9 nap, ehhez teljes egészében jön hozzá a tavalyi 1 nap, hiszen azt nem kell arányosítani,az a tavalyi teljes évre járt, csak nem lett kiadva. Összesen tehát 10 nap jár a munkaviszony megszűnésének a végéig.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Az egyszeri anyasági támogatás, a családi pótlék és a gyes alanyi jogon, biztosítotti háttér nélkül is jár. A kérdés itt most az, hogy az első 2 évben tgyás és gyed vagy gyes, mert utóbbi ugye nagyon soványka. Ha már a ketyegő felmondás közben vagy nem sokkal a munkaviszony megszűnése után leszel terhes, akkor az előzetes biztosítási időd rendben lesz. Ez fontos és jó, mert a tgyásnak és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van: szülés előtti 2 évben legalább 180 nap előzetes biztosítás és egy aktuális biztosítás, ezek közül pedig az elsővel nehezebb rendelkezni, hiszen azt össze kell szedni, a másikhoz meg csak gyorsan biztosításba kell kerülni, ami ma már mindenkinek megoldható ha másképp nem, hát egy ismerős cégének a segítségével. De lehet, hogy erre nem is lesz szükség, ha a variálás nélkül is járó dolgokkal sikerül addig húzni az időt, hogy szülésig el legyen rendezve a biztosításod. A munkaviszony megszűnése után jelenleg már cask 45 napig lehet passzív jogon táppénzen lenni. Ezután álláskeresési járadékot, vagy rövidebb munkaviszony esetén segélyt lehet igényelni, ennek időtartama a munkaviszony hosszától függ. Szerencsés esetben 270 nap is lehet, amit további 90 nap követ más, de biztosítással járó jogcímen. Ha ebbe beleszülsz, akkor a munkanélküli ellátás szüneteltetése mellett ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre, mintha munkaviszonyból szülnél, ráadásul ha gyed, gyes alatt vagy az ezek után újra kapott munkanélküli folyósítása alatt szülsz, akkor ketteskével is megint jár a tgyás és a gyed. Egyelőre koncentrálj arra, hogy jók a paramétereid, mert megvan az előzetes biztosításod, ebből nyugodtan lehet még tgyás és gyed, akár több baba után is. A részletek majd alakulnak, minden attól függ, hogy meddig tart a munkaviszonyod és mikor leszel terhes.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Az ellátások sorrendje kötött, mert jogszabály határozza meg, hogy mikor mire vagy jogosult. Tgyás, gyed, gyes, ebben a klasszikus sorrendben tudod igényelni őket. Bruttó 140.000-es átlagból adójóváírással nettó 89.000 körüli tgyás és maximális, idén nettó 76.000 körüli gyed várható. A táppénz ugyanannyi, mint a tgyás, ha van 2 év folyamatos biztosításod, ez nem derül ki a kérdésből, ha nincs ennyi, akkor 77.000. A szabadságot teljesen mindegy, hogy mikor veszed ki, a tapasztalat az, hogy később mindig értékesebbek (mert jól jönnek) a napok.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41A következő tgyás és gyed alapja, ha bármit csinálsz is - 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, van valamennyi szabi és/vagy betegszabi, táppénz -, a minimálbér kétszerese lesz. 180 bérezett napot, ami a korlátlan tgyáshoz kellene, nem valószínű, hogy össze tudsz szedni. Táppénzre bármikor mehetsz, ha keresőképtelen vagy. Ha a gyeded legalább 180 bérezett napból volt megállapítva, és ha nem merítetted ki a betegszabit szülés előtt, akkor egészen biztosan így van, ebben az esetben a táppénz alapja a 2005-ös korlátlan átlagkereset lesz, mert a gyed alapja éled fel, de táppénznél nem korlátozza a magas átlagot egy maximális összeg. Gyes melletti munka utáni táppénzre valóban más szabályok vonatkoznak, de ezek annyira kedvezőtlenek, hogy ne akard, hogy ezeket alkalmazzák. Ha apuka vagy nagyszülő igényli a gyest, amíg te táppénzen vagy, akkor az általános szabályok alapján állapítják meg a táppénzt, erről feljebb írtam.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Az előzetes biztosításod 2006. október 2-től nem ketyeg, úgyhogy egyelőre egy 2008 áprilisi szülésig van rendben. Amennyivel ennél később szülsz, annyi biztosítást kell még addig összeszedni. Ha egyeske 2 éves korában nem vagy terhes vagy legfeljebb a 7. hónapban leszel, akkor addig nem kell csinálni semmit, csak 2008. március 21-től igényelj álláskeresési járadékot, ezzel biztosításba kerülsz és ezt szüneteltetve ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ha hamarabb jönne a kistesó, akkor a gyedet lemondva kell munkanélkülire menni, mert akkor az előzetes biztostásod rendben lesz, de az aktuálisat is produkálni kell, ahhoz pedig ez a legegyszerűbb. Ha munkanélküliről mész tgyásra és gyedre, akkor az ellátások alapja az álláskeresési járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.Mivel régen volt már béred, ezért a munkakörben elért előző évi országos átlagot fogják a járadék alapjánál figyelembe venni.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Automatikusan semmi nem jár, minden ellátást igényelni kell.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41A terhesség felmondási tilalom, bármit csinálj is a terhesség alatt. Táppénzt a béredtől függően javasolnék vagy nem javasolnék, mert a 80%-os betegszabi csúnya dolgokat tud művelni az átlaggal. A közvetkező tgyás és gyed alapja a szabadságból és/vagy betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz és a 80%-os betegszabi ezt rendesen le tudja húzni. Az biztos, hogyha mégis táppénzre mész, az előzőtől függetlenül egy másik okból is szabadságot javasolnék legalább június végéig, így ugyanis egy másik szabály alapján nem a minimálbér, hanem a gyed előtti átlagkereset után állapítják meg a táppénzedet. Legalább bruttó 150.000-rel már meg lehet játszani, hogy 1 hónap szabi, aztán táppénz, ez mindkét szempontból optimális így. Ennél kevesebbel több legyen a szabadság a betegállomány előtt.
Szakbarbár 2007. 05. 02. 10:41Mehetsz közvetlenül táppénzre. A táppénz alapjául az ún. kedvezményszabály alapján a gyedhez beszámító régi, 2005-ös átlagkereset éled fel, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy annyi lesz a táppénzed, mint a tgyásod volt. A apuka 1 éves kortól igényelheti a gyest, mert csak onnantól jár teljes munkaidős munka mellett is.
Szakbarbár 2007. 04. 25. 10:55Az álláskeresési járadék és segély nem számít bele az átlagba. 2008-ban induló gyed alapja a 3 napi béred lesz, már ha jól gondolom és jan. 1-3-ig volt munkaviszonyod. ha nem lett volna, mert elírás a jan. 4-től induló passzív táppénz, akkor 0 bérezett nappal a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a gyed alapja.
Szakbarbár 2007. 04. 25. 10:55Jogosult leszel ketteskével is tgyásra és gyedre. Az összege attól függ, hogy mit csinálsz két ellátás között. Ha 0 bérezett nappal szülnél a gyesbe, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha elmész táppénzre - keresőképtelenség esetén jár a táppénz - és/vagy előtte szabadságot veszel ki és ezt követi majd a tgyás illetve a gyed, akkor szabadságból és a táppénz előtti 80%-os betegszabiból lesz valahány bérezett napod, akkor az ebben a rövid időszakban elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Közvetlenül táppénzre ne menj, mindenképpen legyen előtte valamennyi szabi, mert a 80%-os béred, ha kizárólag ez van, ami beszámít, kevesebb, mint a minimálbér kétszerese.
A lelki terrorral meg ne törődj. A kismama hímestojás, nem tudják kitenni, persze, hogy a fejéhez vágnak mérgükben mindent.
Szakbarbár 2007. 04. 25. 10:55Ez hülyeség, akármilyen hivatalos helyről jött is. Be tudnád nekem szkennelni? Marha kíváncsi lennék rá, hogy ki írogat ilyen baromságokat. Ha ezt egy beadott, konkrét tgyásigényre reagálták, amihez egy olyan elcseszett foglakoztatói volt, amilyet sikerlt hozzá kitölteni, akkor mellékeld a járadék megállapításáról szóló határozatot, ahol ott van, hogy mennyi volt az átlagkereset és írd le a sztorit arról, hogy a munkaügyi központban az ügyintéző nem volt képben és össze-vissza találomra mindenfélét beírogatott. Ha az normálisan van kitöltve, akkor a 118.000 az alap most. Kérd, hogy szólítsák fel hiánypótlásra a munkaügyi központot, hogy küldjenek egy jó foglalkoztatói igazolást és ehhez magyarázzák el nekik, hogy oda mit kell beírni. Pénzbeli ellátásnak csak a járulékköteles jövedelem az alapja, ha alkalmazott voltál, akkor ez a bér. Amíg az irányadó időszakban van figyelembe vehető járulékköteles jövedelmed, addig az az alap. Ha nincs, akkor járadékot szüneteltetve a járadék ALAPJÁT KÉPEZŐ ÁTLAGKERESET - és nem maga a járadék -, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap.
Szakbarbár 2007. 04. 25. 10:55Ha nappali tagozat alatt szülnél, akkor sem járna a tgyás és a gyed, mert a nappali tagoaztosok nem alanyai annak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak, ami megalapozná a pénzbeli ellátásokra való jogosultságot.
Szakbarbár 2007. 04. 23. 09:42Ilyenkor mindig nagyon ledöbbenek. Több, mint 15 hónapja, mert 2006 elejétől van így, hogy gyes mellett lehet teljes munkaidőben dolgozni. A szabadság meg olyan, mintha dolgoznál. Úgyhogy elég ciki, ha valaki, akinek ez a munkája, erről még nem hallott. A férjed is igényelheti, mert bármelyik szülő igényelheti és bármelyiknek jár teljes munkaidő mellett is. Ha Te akartad igényelni, akkor ne hagyd magad, kezd el kiadatni a szabit, közben pedig igényeld meg a gyest. Majd elutasítják, ha akkor is így gondolják, de lesz egy határozatod, amit a MÁK-nál - nem az illetményszámfejtésnél, hanem a Családtámogatási Irodánál - meg tudsz fellebbezni, ott meg körberöhögik azt az indoklást, hogy szabadság mellett nem jár és majd kapod kamatostul a gyest. Maximális gyedet olyan áron tudnék csinálni, ha október végéig kihúznád csak gyesen, de nem érné meg, úgyhogy nem is javaslom mert utána alig valamivel kapnál többet, közben meg 5 hónapig csak a soványka gyes lenne. Igaz, a szabi megmaradna, de gondolom, nem 3 vagy több év múlva akarsz valahogy megélni, hanem egyelőre 2 hónap múlva. A bruttó 110.000-ből nettó 74.000 körüli tgyás és 68.000 körüli gyed lesz.
Szakbarbár 2007. 04. 23. 09:423 éves korig a gyermek otthoni gondozásához bármikor megilleti a fizetés nélküli szabadság a munkavállalót, ennek engedélyezése csak formális. Nincs rá szabály, hogy mennyi idővel előtte kell bejelenteni, az általános együttműködési kötelezettségre alapozva tudom csak azt mondani, hogy azért nem árt néhány héttel előtte, mert a munkáltatónak fel kell erre készülnie, hiszen a munkaerő pótlását meg kell oldania. Ha a félév első napján gyeden van, akkor arra a félévre nincs tandíj. Ehhez a gyed folyósításáról kell majd egy igazolást vinni a felsőoktatási intézménybe.
Szakbarbár 2007. 04. 23. 09:42Nem. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ha esetleg most felmerül Benned, hogy mi a helyzet a nagyszülő gyessel, akkor megint ki kell, hogy ábrándítsalak, mert ezt a szabályt ezzel sem lehet kijátszani, a nagyszülő is csak a szülő jogán szerezhet jogosultságot.
Szakbarbár 2007. 04. 23. 09:42A tgyás és a gyed biztosítás alapján járó, jövedelemtől függő ellátás. A gyes alanyi jogon járó igen szerény juttatás. Rendes bejelentett bérrel mindenképpen a tgyást és a gyedet kell igényelni. Valamennyi ellátásról részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban.
Szakbarbár 2007. 04. 23. 09:42