|
Kérdezz-felelek
Ha a szülők több gyerek után többféle ellátásra jogosultak, akkor egyszerre egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ketteske születése után Te leszel tgyáson és gyeden, ezek megint járnak, ha közben él a munkaviszonyod - ellenkező infó hiányában így vettem. Hogy addig mi lesz, az 2 évnyi pénzedet befolyásolja. Ha táppénzre mész, akkor 2-3 hónapig hawaii van, mert kétfelől jön a pénz, Te a táppénzt kapod, apuka meg igényelheti a gyest, de ezzel az egyébként is kevéske tgyásodat és gyededet tovább csökkented, 2 évig kb. 20%-kal. Mert táppénz ugyan nem számít bele az átlagba, de az előtte lévő 80%-os betegszabadság igen, úgyhogy ebben az esetben a 80%-os bér lenne a következő tgyás és gyed alapja. Ezen lehet éppen segíteni azzal, ha sok szabadságot adatsz ki előtte, mert akkor a 100%-os szabi és a 80%-os betegszabi együtt átlagolódik, de 80.000-es bér mellett így sem lesz valami sok a tgyás és a gyed. Lehet még azt is, hogy csak gyesre mész és innen tgyásra, ezesetben az aktuális szerződés szerinti bér (de, ha érdekes lenne, legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne) a tgyás és a gyed alapja. Ez 80.000 mellett nettó 56.000 körüli tgyást és 50.000 körüli gyedet jelent. Az előbbi variációk esetén még ennél is kevesebbet kapnál, mert ott a 80%-os betegszabi is bejátszik. Ha közben emelkedett a béred, akkor természetesen valamivel több minden ellátás, de túl sokat nem emelkedhetett, a 80% meg bármilyen bért leront, úgyhogy a 3 említett variáció közül bármelyik lesz is, az még mindig nagyon kevés. Amivel több tudna lenni, bruttóban kb. 42%-kal, az a fizetős szolgáltatásom, mert lehetne a napokkal és a számokkal játszani egy kicsit úgy, hogy a végén adott bruttóból ennyivel több legyen az átlag.
Nagyszülő gyedre nem jogosult. 1 éves kor után gyes mellett teljes munkaidőben is lehet dolgozni, úgyhogy ha a gyedet lemondod (mert azt ha dolgozol, le kell), akkor a gyest meg tudod igényelni és az járni fog.
Aki egyszerre többféle ellátásra is jogosult lenne, az választhat, hogy melyiket veszi igénybe. Ha a keresőképtelenséged miatt táppénz jár, a 36. hét betöltése miatt meg már igényelhetnéd a tgyást, akkor Te döntöd el, hogy melyiket veszed igénybe. Ez munkajogi kérdés, nem pedig orvosi, a szülési szabadság kezdetében a munkáltatónak és a kismamának kell megegyezni, de igazából a munkáltató csak asszisztál, hogy annak veszi a távollétet, amiről az igazolást benyújtod. Amit az orvos mond, az ha jól emlékszem, kb. 1992-ig volt. Nekem rendszeresen van okoskodó orvosokkal problémám, úgyhogy állásfoglalást kértem az OEP-től, aki egyetértett velem, csak azt ne kérd, hogy ezt a levelet keressem meg, mert fogalmam sincs, hogy merre van. Ha az orvos nem hajlandó igazolni a keresőképtelenségedet, akkor mondd neki, hogy küldjön bizottság elé, mert vitatod, hogy szerinte nem vagy keresőképtelen. Ez sokkal nagyobb macerával jár, mint még 2 db táppénzes papírt kiadni, mert egy több oldalas beutalót kell hozzá kitölteni meg nem jól veszi ki magát, hogy ilyen ügye van, úgyhogy valószínűleg meg fogja gondolni, hogy akarja-e ezt a procedúrát. Ha nem akarja, akkor megoldódott a kérdés. Ha akarja, akkor majd megoldódik később, mert a bizottság igazolni fogja a keresőképtelenségedet.
Szerintem teljesen jó az összeg, amit kapsz. ((1.285.657+17.500)/319)*0,7=2.859,6
Biztosított az csak akkor leszel, ha biztosítással járó jogviszonyt létesítesz, pl. munkaviszonyt. Ebben az esetben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira is jogosult lehetsz: táppénz, tgyás, gyed és jár a természetbeni ellátás is (vizit- és napidíjat leszámítva ingyenes orvos, kórház, gyógyszer támogatással). Ha ez nem jön össze, akkor a természetbeni egészségügyi ellátásért fizetni kell, havi 4.350 Ft-ot,az APEH-nál kell ehhez bejelentkezni és ebben az esetben csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Az egyszeri anyasági támogatás és a családi pótlék szintén alanyi jogon jár.
1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról 20. § (1) Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a 7. § (5) bekezdésében meghatározott esetben -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt c) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. 22. § A kincstár vezetője méltányossági jogkörben eljárva - a 27. §-ban foglalt rendelkezések figyelembevételével - a gyermekgondozási segélyre való jogosultságot b) megállapíthatja, illetőleg meghosszabbíthatja a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, legfeljebb azonban a gyermek 8. életévének betöltéséig, ha a gyermek betegsége miatt gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben [Gyvt. 41. § (3) bek.] nem gondozható.
Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja a szerzdődés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis nálad az utóbbi. Ez idén nettó 92.000 Ft-os tgyást és maximális - legalábbis a kezdés évében maximális - gyedet jelent, ezt tudod, hogy mennyi.
Ha ez a 4 órás bér a félminimálbért jelenti, abból is az alap-minimált (ami nem függ szakképzettségtől és gyakorlattól), akkor abból olyan kevés a tgyás és a gyed, hogy nem is érdemes igényelni, mert még az alanyi jogon járó 25.792 Ft-os gyes is több nála. Ha a munkáltató együttműködő, akkor a fizetős szolgáltatásom tud segíteni.
Passzív táppénz akkor jár, ha legkésőbb a biztosítás megszűnését követő 3 naptári napon belül keresőképtelen lesz. Ha már korábban is táppénzen van, akkor a biztosítás megszűnését követő naptól passzív jogon jár tovább az ellátás. Alapja a táppénz kezdetét megelőző év jan.1-dec.31 közötti átlagkereset, folyamatos táppénznél az újévben is ugyanannyi marad. Ha a munkaviszony végét követő 42 napon belül szül, vagy az utána legfeljebb 45 napig kapható passzív táppénzbe szül bele illetve ennek a végét követően 28 napon belül szül, akkor passzív jogon jár neki a tgyás. A gyed már nem. Álláskeresési járadékról is csak tgyásra tud elmenni egy 2008-as jogszabálymódosítás után. A gyedhez legalább a tgyás 1. napján még biztosításban kell állni, vagy passzív tgyás után a gyed 1. napján kell a biztosítás. Bejelentve lenni és dolgozni - ez nem feltétlenül ugyanazt jelenti... Ha a munkáltató kifizetőhely, az öv az, akkor ott tudja igényelni az ellátásokat, de utána minden ugyanúgy történik, mintha az egészségbiztosítási pénztárnál igényelné, mert előbb is, utóbbi is a megfelelő jogszabály alapján dolgozik.
Mindegyiknek van előnye és hátránya is. Elmondom őket, hogy tudd mérlegelni.
Ha nem letöltöd, hanem megváltatod a szabadságot - anélkül, hogy egyetlen napra visszamennél - akkor a bruttó összeg 9,5%-ával többet kapsz nettóban, mert így egyetlen Ft nyugdíjjárulékot sem vonnának belőle - nem azért, mert ilyen jogcímen nem jön le belőle, hanem mert így 0 járulékfizetős nappal 0 Ft lenne a nyugdíjjárulék alapja. A többi köztehernél nincs különbség. Emellett a változat mellett szól még, hogy így rögtön kaphatnád a gyetet, mert ahhoz ugye teljes munkaidős munkaviszonyban nem állhatsz és a szabadság olyan, mintha dolgoznál. Az egyösszegű kifizetés hátránya, hogy több adót vonnak belőle, mert ami bruttó 142.000 fölött van, abból 36% adóelőleg jön le és csak 1 havi adójóváírást tudsz érvényesíteni. A bevallásban vissza tudnál igényelni rengeteg adóelőleget, mert éves szinten nincs annyi jövedelmed, hogy átcsússz vele a 36%-os sávba (csak ebben az 1 hónapban volt ilyen sok, hogy átcsúszott), de erre legalább jövő márciusig kellene várnod és az adójóváírásokat, havonta 11.340 Ft-ot így is bukod, mert az annyi hónapra jár, ahány hónapban - legalább 1 nap - bérjövedelmed=munkaviszonyod van. További hátrány lehet még, hogyha a munkáltatónál van valamilyen béren kívüli juttatás, akkor azt lehet, hogy szabadság mellett megkapnád.
Letöltésnél később indul a gyet, 9.5%-kal több levonás terheli ugyanazt a bruttó összeget, viszont adóban valamivel jobb vagy (havi 11.340 Ft adójóváírás, illetve nem kell várni márciusig a 18% visszafizetésére) és talán kapsz valamilyen béren kívüli juttatást a szabadság ideje alatt.
Az álláskeresési járadék/segély folyósítása alatt már biztosan nem szülsz, úgyhogy legalább az egyik jogosultsági feltétellel - aktuális biztosítás - nem fogsz rendelkezni, ezen mindenképpen "jó lenne segíteni" azzal, hogy munkaviszonyt létesítesz. Ha legalább a tgyás 1. napjáig ez kitart, akkor a béredtől függő tgyásra és gyedre vagy jogosult a baba 2 éves koráig. Ha - biztosítás hiányában - a biztosítástól függő ellátásokat nem tudod igényelni, akkor ott van az alanyi jogon járó gyes, ami viszont csak nettó 25.792 Ft és bármelyik mellé jár még a családi pótlék, egyedülállónak havi 13.700 Ft illetve az egyszeri anyasági támogatás, 64.125 Ft.
A járadék folyósítása alatt már biztosan nem szülsz, úgyhogy mindenképpen kellene valamilyen aktuális biztosítás, vagyis el kellene helyezkedni. A másik jogosultsági feltétellel, ami a nehezebb, hogy 2 éven belül legyen 180 nap biztosításod, azzal még nagyon sokáig rendelkezel, a járadék vége után 1.5 éven belüli szülésig, úgyhogy csak az aktuális biztosítás lenne a fontos és az, hogy ott legalább a minimálbér kétszerese legyen a béred, mert ennyi kell egy maximális gyedhez.
Még a régi béred is kevés lett volna ahhoz, hogy ne legyen hátrányos, ha gyedről közvetlenül táppénzre mész, mert annak a 80%-a is jóval a minimálbér alatt van. Az új bérednél így még kevesebbre jönne ki a tgyás és a gyed, ha csak a 80%-os betegszabiból van átlag alapjául szolgáló jövedelmed. A táppénz előtt sok szabadság beiktatásával lehet javítani az átlagon, hogy legalább ne olyan sokkal - 20%-kal - legyen kevesebb. A betegszabi negatív hatása ellenére azt mondom, hogyha sokat vagy táppénzen - bár azt ne felejtsük el, hogy a táppénz a keresőképtelenségre jár és a terhesség nem feltétlenül keresőképtelenség, vagy ha igen, akkor nem a legelejétől - akkor az előnyöket és hátrányokat mérlegelve könnyen lehet, hogy mégis ez az össz-szempontból kedvezőbb változat. Össze lehet hasonlítani, hogy mennyit buksz: kb. havi nettó 12.000 tgyás, 10.000 gyed, ezek együtt 2 évig - és mennyit nyersz: táppénz X hónapig. Ha utóbbi több, akkor összességében jobban jártál, bár azt is vedd figyelembe, hogy 2 gyerek mellett 2 évig a 10-12.000 Ft talán jobban hiányzik, mint amennyire jól jön 1 gyerek mellett a korábbi tgyással megegyező összegű táppénz.
Február végéig még december elejétől megigényelheted visszamenőleg is a gyest. A betegszabadságnál nincs eltérés gyes melletti munkánál, a saját keresőképtelenségnél az évi első 15 munkanapra a bér 80%-át fizeti a munkáltató. Táppénz, gyermekápolási táppénz legfeljebb annyi napra jár, amennyi a gyes melletti munka volt előtte és amíg ez nincs legalább 180 nap, addig csak a minimálbér az alapja.
Ha a gyed alatt szűnik meg a munkaviszonyod, attól még végig jár a gyed. Ennél előrébb most ne menjünk, hogy mi lesz ha..., térjünk rá vissza akkor, ha nem feltételes módban beszélünk ketteskéről. Időnk lesz akkor is, mert az előzetes biztosításod még sokáig rendben van, de ha nem lenne, akkor is több idő van az összeszedésére, mint amennyi a terhesség.
Bármelyik szülő elmehet gyesre, akár teljes munkaidő mellett is, úgyhogy akár Te, akár a férjed igényelheti. Ha ő igényli, akkor lesz egészségügyi szolgáltatásra jogosultsága és szolgálati ideje. Ha ő igényli, akkor előbb Neked le kell mondanod róla, ő pedig megigényli: igénybejelentő, születési anyakönyvi kivonatok, stb.
Az első kb. másfél évre járó szabadságot a munkáltatónak az akadályoztatás - babázás - megszűnését követően ki kell adnia. Ikrek utáni kedvezményekről nem tudok. Néhány kivétellel minden családtámogatási kifizetőhely megszűnik és a kincstár folyósítja tovább az ellátásokat, ebből állítólag a jogosultak nem vesznek majd észre semmit, csak hogy máshonnan jön a pénz.
Érdemes gyed helyett tgyást igényelni. Két okból is. Az egyik, hogy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszeres a következő tgyás és gyed alapja, ez bruttóban pont annyit jelent, mint a maximális gyed, nettóban viszont 9,5%-kal több, mert a tgyást nem terheli a nyugdíjjárulék/tagdíj. A másik ok, hogy a tgyásra és a gyed 1. évére jár a fizetett szabadság, úgyhogy ha a magasabb összegű tgyást választod, akkor még több szabid is lesz, ha visszamész.
A gyedet az igényléshez képest megállapított irányadó időszakban elért jövedelem után állapítják meg. Ha lemondanád, dolgoznál és megint igényelnéd, még akkor sem állapítanák meg újra az összeget, az mindig annyi, mint amennyi először volt, legfeljebb új évben az új maximum miatt változhat. A végzettségnek önmagában semmi köze az ellátások összegéhez, közvetve annyi, hogyha emiatt más fizetési osztályba kerülsz, de ez ha jól tudom, csak akkor van, ha a munkakörben a végzettségre szükség van, akkor egy következő tgyásnál és gyednél így már lesz jelentősége. Ha 0 bérezett nappal szülsz bele a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Amíg van legalább 3 kiskorú gyermek, addig a legkisebb 8 éves koráig lehetsz gyeten. Ez az időszak a legkisebb 3 éves kora után valószínűleg újra kezdődik.
Új megállapodást 2005.11.23-tól nem lehetett kötni, a régiek pedig 2006.04.30-cal megszűntek - feltételezem, a tgyást előtte megkezdted és így kaphatod most passzív jogon a gyedet. Már az előzetes biztosításod sincs meg, mert az egy 2008 novemberi szülésig lett volna rendben, addig pedig már nem szülsz, ez pedig egyébként is csak a fele lett volna a jogosultságnak, úgyhogy munka nélkül esélytelennek látom a gyedet.