|
Kérdezz-felelek
Mivel biztosítási jogviszonnyal (pl. munkaviszony) nem rendelkezel itthon, ezért a biztosítás alapján járó tgyásra és gyedre nek leszel jogosult. Egyszeri anyaságira elméletileg jogosult lehetsz, ha vállalod az ezzel járó macerát: hiteles fordítás, igénylés, annak a hitelt érdemlő bizonyítása, hogy legalább 5 hónapig egybefüggően külföldön voltál a terhesség alatt, mert csak így lehet eltekinteni a terhesgondozáson részvétel igazolásától. Mivel erről nem mond a jogszabály többet, hogy mit fogad el hitelt érdemlőnek és EU tagállam esetében szinte lehetetlen ezt igazolni, mert nem bélyegeznek az útlevélbe, ezért a gyakorlatban esélytelen az anyasági támogatás is. Az alanyi jogon járó gyes és családi pótlék is csak elméletileg jár, mert ha 3 hónapnál tovább nem tartózkodsz itthon, akkor nem jár.
Mivel semmi konkrétumot nem említetél - milyen jogviszonyban áll, mit csinált korábban, mennyi a jövedelelme - csak általánosságban tudok válaszolni, illetve ehelyett inkább azt az információs gyűjteményt belinkelni, amit az ellátásokkal kapcsolatban állítottunk össze. Itt találod: http://csaladinet.hu/kisokos/gyed-gyes/
A következő gyeded bármit csinálsz, mindenképpen (csak) a maximális lesz. A tgyás attól függ, hogy előtte lesz-e legalább 180 bérezett napod. Ha 4 órásból hozod össze, akkor is lényegesen jobban jársz, mintha nincs meg a 180 bérezett nap, mert előbbi esetben a részmunkaidősként is magas bér az alap, utóbbi esetben pedig csak a minimálbér kétszerese. Egy 2009-ig induló táppénzed Ft-ra pontosan annnyi lenne, mint most év elején a tgyásod volt, csak más ütemezésben, mert ott mindig annyi napra kapsz, amennyiről leadod az igazolás, a tgyást meg az elején és a végén tört, közben meg egész hónapokra kaptad. Úgyhogy ha keresőképtelen vagy, menj táppénzre, mert többszörösét kapnád a gyednek. Amíg Te táppénzen vagy, addig apuka vagy nagyszülő lehet gyesen, sőt így is érdemes csinálni, mert ha egyszerre kérnéd mindkét ellátást, akkor a táppénzt eltérő, sokkal kedvezőtlenebb szabályok szerint állapítanák meg. De aztán időben mondjátok le, mert ezzel nincs visszamenőleg variálás, legfeljebb a bejelentés napjától válthatsz tgyásra az ő gyese után (egyszerre egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet).
Passzív jogon így is végig kapnád a gyedet. A gyes meg eleve alanyi jogon jár, ennél semmi más nem számít. Biztosított nem lennél, mert ez a járulékfizető jogviszonyban állók kategóriája, de az egészségügyi szolgáltatás járna a passzív gyed és a gyes mellett is, szerintem Te erre voltál kíváncsi, csak keverted a fogalmat. De ugyan miért mennél bele egy ilyen megoldásba, ami Neked minden más szempontból hátrányos? Hiszen így elesnél a felmondási időre járó bértől és a végkielégítéstől, amit a munkáltatónak meg kell fizetnie, ha nem akar tovább foglalkoztatni.
Csatolom Neked a jogszabálynak azt a részét, ami az anyagcsere betegségeket sorolja fel - gondolom, ide tartozik az ételallergia. Neked biztos többet mondanak ezek a latin elnevezések. Feltételezem, egy betegségről egyértelműen el lehet dönteni, hogy fennáll vagy sem illetve hogy az a bizonyos betegség az itt szereplő gyűjtő kategóriákba beletartozik-e. Az orvosnak csak a betegség fennállását kell leigazolnia, nem hiszem, hogy ez problémát okoz, ezek neki világos kórképek. Gyed 2 éves korig jár, a gyes az, ami 10 éve korig jár tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyerekkel.
Utólag nincs variálás, hogy mégsem egyik, hanem másik ellátást kérsz, úgyhogy először a gyest le kell mondani. Ott, ahonnan folyósítják, ez nyilván a MÁK Családtámogatási Iroda. Mivel pontosan tudod, hogy melyik lesz a munkaviszony utolsó napja, ezért előre tudod a dátumot, hogy melyik nappal fogsz gyedet igényelni, az ezt megelőző nappal mondd le a gyest. Utána a gyedet a munkáltató által kitöltött foglalkoztatói igazolással a székhelye szerinti mepnél tudod megigényelni.
A bérbeadás a gyed összegét semmilyen módon nem befolyásolja. A bérleti díj szerintem tőkejövedelem és nem kereső tevékenységből származó jövedelem, így nem akadálya a tgyás és a gyed igénybevételének, de még sem ezt, sem az ellenkezőjét nem láttam sehol leírva. Ha terhes leszel és az akkori jogszabályi környezetben is tudok segíteni, akkor állok rendelkezésedre.
Ameddig jogosult vagy a gyedre, tehát amíg a baba nem tölti be a 2-t és Te biztosítási jogviszonyban állsz, addig akár naponta is élhetsz az ellátások közötti választás jogával, hogy gyedet igényelsz, mert otthon vagy vele, vagy gyest, mert dolgozol. Ahhoz, hogy váltani tudj, először a folyósított ellátást le kell mondani, az újra pedig megint be kell adni az igényt. A gyed mindig ugyanannyi lesz, mint előszörre volt.
Ilyesmit nem a könyvelővel intéz az ember. Amit nekem és neki leírtál/elmondtál, azt tessék megírni a munkáltatónak, ő az illetékes. Ő vagy teszi azt, ami kutya kötelessége és rendeződik a helyzet, vagy nem teszi és akkor munkaügyi bírósághoz tudsz fordulni.
Csak a tgyásod lenne több és csak bruttó 2.000 Ft 70%-ának a nettójával, ha legalább 180 napot dolgoznál. Mert akkor a 140.000 Ft-os tényleges átlagod lenne a tgyás alapja. Ezért aztán igazán nem érdemes, szerintem még a gyed-bér különbözetet bekalkulálva sem. Ha egyáltalán nem mész vissza vagy kiadatsz valamennyi szabit - én ezt sem tenném, mert pénzben is, de időben meg pláne értékesebbek ezek a napok később -, akkor 180-nál kevesebb napban lesz minimálbér kétszeresét meghaladó átlagot, ilyenkor legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap, ez jövőre várhatóan 138.000 Ft, amiből nettó 90.000 körüli tgyás és 79.000 körüli gyed lesz, vagyis még többet is kapsz, mint most és ehhez egyetlen napra sem kell visszamenned.
Teljesen rendben van, ha ugyanannyi a mostani gyeded, mint a régi. A régi gyeded 180-nál több napból, minimálbér kétszeresénél magasabb átlagból volt megállapítva, így 2007-ben a 2007-es minimálbér kétszerese lett az alapja, mert a régi átlag ebbe belefért és ilyenkor automatikus az emelés, a ketteske utáni gyednek pedig azért ez az alapja, mert 0 bérezett nappal minimálbér kétszeresét meghaladó szerződés szerinti béred van és ilyenkor legfeljebb ennyi - az indulás évében érvényes minimálbér kétszerese - az alap. Egyébként rossz volt a tanács, hogy az egyeske utáni gyed jobb, mint a ketteske utáni tgyás, mert annak 0 bérezett nappal, legalább 147.000 Ft-os bérrel a minimálbér kétszerese lett volna az alapja, ugyanannyi, mint a tavalyi gyededé, viszont a tgyásból nem vontak volna 8,5% nyugdíjjárulékot, így egy tavaly induló tgyás nettó 81.000 lett volna a 73.000 majd 76.000 Ft-os gyeddel szemben. Vagy ezt nem gondolta végig, akivel beszéltél, vagy egyszerűbb volt így neki, mert megúszott egy tgyás-megállapítást. Így már nem aktuális a kérdés, hogy mi van a visszafizetéssel, de azért elmondom, mert hátha mást még érdekel, hogy Tőled csak a 30 napon belül kifizetett jogalap nélküli ellátást lehetne visszakövetelni, azt is úgy, hogy a tárgyhavi ellátás 33%-áig lehet csak levonni ebből, 30 napon túl az fizet, akinek felróható a tévedés. Ha a kifizetőhely rosszul állapítja meg, akkor ő a felelős érte.
Csupa rossz híreket tudok csak mondani. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ezt még úgy sem lehet kijátszani, hogy esetleg a nagymama menne gyesre, mert ő is csak a szülő jogosultságát veheti át. Úgyhogy vagy tgyás és gyed ketteskével - nyilván ez-, vagy gyes egyeskével. De hogy tovább sokkoljalak: ha élettársad van, akkor nem minősülsz egyedülállónak a családi pótléknál, úgyhogy most jogalap nélkül veszed fel a különbözetet. Legalább a szülés előtt pár héttel jelentsd be, hogy megszűnt az egyedülállóságod, hogy ne az új, nem egyedülállóként beadott igénylésnél érdeklődjenek arról, hogy mikor is költöztél össze ketteske apukájával (mert onnantól havi 1.000 lenne vissza, késedelmi kamatostul) Az irányadó időszaki bruttó átlagnak a 70%-a a bruttó ellátás (de gyednél legfeljebb a maximális összeg), amiből adóelőleget, illetve a gyednél jövőre 9,5% nyugdíjjárulékot vonnak. Ha adsz némi támpontot a béredet illetően, akkor meg tudom mondani, nagyjából mire számíthatsz.
Az életkor számít, nem az, hogy mit csinál. Ha már nincs 3 kiskorú, akkor nincs gyet sem.
A gyedet akkor tudod igényelni, ha legalább az első napján biztosított vagy, úgyhogy vagy az utolsó munkanaptól igényeld, vagy utána menj munkanélkülire és onnan. Ha úgy mész vissza gyedre, hogy egyszer már kaptad ezután a gyermek után, akkor bármit és bármennyiért csináltál is, megint ugyanannyi lesz, mint először volt.
Ha munkaviszonyban, 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, tehát ha a béred engedi, akár maximális is lehet a következő gyed (mert annak a maximális gyed az alapja) anélkül, hogy egyetlen napra vissza kéne menni.
Ha nem teszel semmit, akkor csak a gyesre vagy jogosult. Ebből így nem tudom megmondani, hogy jogosult vagy-e álláskeresési járadékra, ha ez járna, akkor ezt megigényelve majd szüneltetve kaphatnád a gyedet, mert a járadékkal biztosításba kerülsz. Ha legalább a fapadosabb álláskeresési segélyt kaphatnád, az csak akkor érdekes, ha el tudnád kezdeni a tgyás vége utáni 30 napon belül, mert ha ennél később indul, akkor ha ennek a szüneteltetés után kéred a gyedet, akkor az már olyan kevés lenne, hogy nem is lenne érdemes megigényelni, maradna az alanyi jogon járó gyes, ami legrosszabb esetben bármikor ott van. Ezt a lakhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál tudod intézni.
Nappali tagozatosként szülve teljesen esélytelen vagy tgyásra és gyedre, csak az alanyi jogon járó gyest tudod igényelni, ami idén nettó 24.824 Ft. Emellé még jár a családi pótlék, idén 11.700 Ft és az egyszeri anyasági támogatás, ami most 61.043 Ft. Nagyszülő 1 éves kort betöltött unokával mehet gyesre és neki is ugyanennyi. A munkaviszonyos apuka a baba 169 napos korától mehet gyedre, 2 éves korig, mert addig jár, ha - legalább papíron - otthon babázik. A bérétől függ, hogy mennyi lenne a gyede, alapesetben az előző évi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a, mert ez a maximális összeg.
A tgyásod nem lesz megint korlátlan, annak is legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja. A gyednek is, de ez pont a maximális gyedet jelenti. Csak akkor lenne több a tgyás, ha legalább 180 bérezett napban van hozzá minimálbér kétszeresénél magasabb átlag. Neked ennyi nem lesz, csak néhány bérezett napod lesz a táppénz előtti betegszabadságból. Erre a béred 80%-át kapod, remélhetőleg ez több lesz, mint a minimálbér kétszerese - a béredről nem írtál semmit, a tgyás alapjában meg mindenféle extra benne lehet. Viszont a táppénzzel jól jársz, mert az annyi lesz, mint a tgyás volt, ráadásul a párod kaphatja közben a gyest, csak azt majd el ne felejtsétek lemondani, mert visszamenőleg nem lehet variálni, hogy Te kérsz tgyást és nem ő gyest.
A 180 napot naptári napban mérik és az ellátást kezdetét megelőző nap és az előző év január 1. között bárhol meglehet, akár több részletben is. 2008.01.01-től indítv 06.28-án van meg a 180 naptári nap. A táppénz előtti betegszabadság is beleszámít, úgyhogy ha addig egytlen nap kieső időd sincs, akkor egy 06.10-én vagy utána kezdődő betegállományból a betegszabis rész 06.28-án vagy később járna le, így elég lenne 06.09-ig dolgozni.
A táppénz minden jogosultsági feltételével rendelkezel - biztosított vagy, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizető jogviszonyod van, keresőképtelen vagy - úgyhogy semmi akadálya a táppénznek. Egy idén induló táppénz ugyanannyi lenne, mint most a tgyás, illetve mint amennyi az ezelőtti táppénz is volt. (Jövőre már más a helyzet, az több mindentől függ, elsősorban attól, hogy a tgyás vége és egy jövőre induló táppénz között mit csinálnál, mert más a helyzet akkor, ha ott gyeden és más, ha szabadságon töltöd az időt.) Mindenképpen jobban jársz valamennyivel, mert ha minimálbér kétszeresénél kevesebb volt is a béred, akkor is megnyered a 8,5% nyugdíjjárulékot, ami a táppénzt nem terheli, de a gyedet igen. Más kérdés, hogy ilyen kevés különbségért érdemes-e összerúgni a port a munkáltatóval, akinek azért nem tetszik az ötlet, mert a gyedet a költségvetés fizeti, a táppénznek viszont csak a 2/3-át állja a költségvetés, 1/3-ot a munkáltató fizet. Ha a minimálbér kétszeresénél több volt a tavalyi átlagod, akkor a nyugdíjjárulékon felül is jól jársz, mert akkor egy korlátlan átlag az alap a minimálbér kétszerese helyett, ami a maximális gyedé lenne.