Kérdezz-felelek
Az a kérdésem, hogy gyermeket szeretnénk vállalni, viszont nincs munkahelyem de gyest gyedet szeretnék. Hogyan, meddig, és mit kell nekem magam után fizetnem ahhoz, hogy kaphassak.
Köszönöm!
A 6.390 Ft-os egészségügyi szolgálgatási járulék fizetésével csak a természetbeni ellátásokra leszel jogosult, a pénzbeliekre nem, vagyis ebben az esetben csak a gyes jár. Szakbarbár 2012. 11. 13. 11:20
Gyermekem 2,5 éves, tartósan beteg. Gyes mellett 8 órában dolgozom. Jogosult vagyok táppénzre?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét, kb. egy hete kérdeztem, gyorsan válaszolt, megpróbálom az életem ez alapján \"rendezni\", mihamarabb táppénzre menni.
Gyakorlati kérdésem lenne: a férjem megy e hónapban (még nem tudja pontosan mikor) Budapestre, s vinne fel süteményt Önnek, csak azt nem tudom, hogy tudnánk Önt elérni, hogy egyeztessünk előtte, hova is vigye a sütit.
Még egyszer nagyon szépen köszönöm!
V.Éva
Van 2 gyermekem, a kisebbik március 21-én tölti be a kettőt, akkor jár le a GYED-em. szeretnénk 3. babát, de sajnos mikor a második gyermekem 5 hónapos volt lejárt a szerződésem a cégnél és nem hosszabbították meg. 2008 májusától 2011. augusztus 31-ig voltam munkaviszonyban ennél a cégnél. Kérdésem az lenne, hogy március 21. után ahogy lejár a GYED-em el szeretnék ha bejentetném magam egy ismerős könyvelő cégéhez, nyugdíjas anyukám pedig igénybe venné a GYES-t Mennyi időt kell itt ledolgoznom, hogy ismét jogosult lehessek GYED-re? És mennyit kellene magam után fizetni Start kártyát én ki tudom váltani munkavállalás előtt?
Okosan és óvatosan az ilyen szívességi bejelentéssel, legalább 3-4 hónapot járulékolj le, különben hamar az ellenőrzés látókörébe kerülsz, mert ordít az egészről, hogy kamu. Az ilyen játéknak pedig az a szankciója, hogy törlik a jogviszonyt, emiatt nem jár semmi és a befizetett járulék is marad. Szakbarbár 2012. 11. 12. 19:53
Én egy 36 órát meghaladó munkaviszony melletti személyesen közreműködő társas vállalkozó vagyok 2010.10. hótól. 2012.03.03.-ra vagyok kismamaként kiírva.
A főállásomban munkabért kapok, mely után fizetik a járulékokat, a társas vállalkozásomban viszont csak 2012.06.01.-től van jövedelem felvétel és ez után a járulék bevallva és befizetve.
Az lenne a kérdésem, hogy így mind a két jogviszonyomban meg van a 365 nap biztosításban töltött napom és jár majd jövőre a TGYAS és a GYED?
A helyi MEP-et felhívtam a társas vállalkozással kapcsolatban és még nyáron azt mondták, hogy jól gondolom, szombaton viszont már azt, hogy 365 járulékfizetett nap kell, nem elég, hogy be vagyok jelentve és januártól megy a 1208-as adatszolgáltatás.
Segítségét előre is köszönöm.
Következő ügyben érdeklődnénk. Menyem 2012 04 01-ig folyamatos munkaviszonyban volt. Jelenleg külföldön él, kint nem dolgozik, iker babákat vár. Várható szülés ideje 2013 május 15. Magyarországon fizetik 6390 forintos EÜ szolgáltatási járulékot. Magyarországon fog szülni. Az lenne a kérdésem hogy alanyi jogon születendő két gyermek után jár e neki valamilyen támogatás?
Köszönettel
Jutka
Másfél hete már írtam Önnek, de sajnos azóta sem kaptam választ.
Augusztus végén írtam Önnek a problémámról, akkor abban maradtunk, hogy ha sikerült vmit intéznem a felszámoló biztossal, akkor írjak újra.
Röviden leírnám miről is van szó:
2006. szeptember 1-től, 2009. augusztus 31-ig dolgoztam 6 órában egy cégnél, majd 2009. szeptember 1-től táppénzre mentem, és 2009. november 5.-én megszületett a kisfiam. TGYÁS-on, GYED-en voltam, november 5.-ig gyesen voltam. 2010. szeptember végén kaptam a cégemtől egy telefonhívást, majd egy levelet, hogy felszámolás alá került a cégem, azóta nem hallottam róluk semmit. Mikor kiderült, hogy újra kisbabát várok (2013. január 30.-ára várjuk), megtudtam, hogy még mindig felszámolás alatt van a cég. Sikerült augusztus végén a felszámolóbiztossal felvenni a kapcsolatot (telefonon, illetve ajánlott, tértivevényes levéllel is), azt ígérték utánajárnak, hogy akkor most velem mi újság, jár-e a táppénz, és kistesó születése után a TGYÁS, GYED is, vagy csak a GYES.
Miután 1 hónapig semmilyen válasz nem érkezett tőlük, felkerestem őket újra, ahol azt a választ kaptam, hogy bonyolult az ügyem, nem tudják mi jár és mi nem, majd visszahívnak másnap. Mivel napokig nem hívtak, ismét bátorkodtam őket felhívni (ez a mai napig kb. 10-szer ismétlődött meg), és azóta is csak elutasításokat, ígérgetéseket kapok tőlük, hogy majd ők visszahívnak, még nem jártak utána, v. letagadtatják magukat.
Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor mit tudok tenni, kihez tudok panasszal fordulni? Hívtam az OEP-et, ahol azt a választ kaptam, hogy ha még a cég dolgozója vagyok (amit szerintük csak a felszámoló tudhat, de ők meg azt mondták nem tudják, akkor járna a táppénz már hónapok óta, amit ugye nem kaptam.). Két napja lejárt a gyesem, azt sem tudom akkor most mit kezdjek kistesó születéséig, a tb-t magamnak kell-e fizetnem, v. van vmilyen lehetőség, hogy mégsem maradjak a maradék időben minden támogatás nélkül.
Van arra vmilyen törvény, hogy akkor nekem még van-e jogviszonyom a cégnél, v. ezt a felszámolóbiztos hasraütésszerűen dönti el?
Válaszát előre is köszönöm:
Nóra
Szabadságszámolás:
1. Nézz utána, hogy a szülés évéből marad-t bent szabid
2. Nézd meg, hogy mikor kezdődött a tgyás után a gyed, ehhez a dátumhoz adjál hozzá 1 évet. Eddig járt a szabadság.
3. Tele a net infóval, hogy x éves korban mennyi szabi jár. Teljes évnél (2011) nincs gond, ebben az évben voltál valahány éves, aminél megvan, hogy mennyi a teljes éves szabi. Törtévnél (2012) arányosítani kell: január 1-től a gyed 1. évének a végéig számold ki, hogy hány naptári nap van, ezt el kell osztani 365-tel és megszorozni a teljes 2012-re járó napok számával.
4. Add össze az esetleges 2010-es maradékot az előbbiek szerint kiszámított 2011-es és 2012-es napokat. Szakbarbár 2012. 11. 08. 20:03
Elnézést kérek, akkor most pontosítanám a kérdésemet. Szóval:
2010. júliusától várhatóan 2013. júliusáig fizetés nélküli szabadságon vagyok és jelenleg is külföldön élek. Minden hónapban fizetem magam után a mindenkori minimálbér szerinti járulékokat, otthon Magyarországon, megállapodás alapján. A 6.390 Ft-os egészségbiztosítási járulékot fizetem magam után. Nem egyéni vállalkozóként dolgoztam otthon, hanem a közalkalmazotti jogviszonyomat "pihentetem" éppen. Itt, Hollandiában nem dolgozom.Férjemmel babát szeretnénk. Milyen ellátásokra leszek jogosult, ha időközben teherbe esek? 2013. júliusától visszakerülök állományba a munkahelyemen, ahol valószínűleg nem fogok tudni dolgozni a várható veszélyeztetett terhességem miatt (ismerve az előzményeket).
Válaszát előre is köszönöm.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével a természetbeni egészségügyi ellátásra vagy jogosult, tehát mehetsz orvoshoz - ha nem fizetnél, akkor is ellátnak, de utólag behajtja az adóhivatal a 6.390 Ft-okat - , kaphatsz gyógyszert támogatással. A pénzbeli ellátásokra - táppénz, tgyás, gyed - nem szerzel jogosultságot, így legfeljebb az alanyi jogon járó gyesre pályázhatsz.
Táppénzre azért nem tudnál menni, mert az a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, az pedig Neked kereken 0 a fizetés nélküli után, úgyhogy 0 nap a táppénzjogosultságod. A táppénzes papír leadásával pénzt nem kapnál, csak a távollét jogcíme változna meg, fizetés nélüli szabadság helyett igazolt, nem fizetett távollétként tartanák nyilván, ami pontosan ugyanúgy minősül, mint a fizetés nélküli. Emiatt a szülés napjáig fizetni kellene tovább az egészségügyi szolgáltatási járulékot, onnan már nem, mert a gyes mellé "jár" az egészségügyi szolgáltatás. Szakbarbár 2012. 11. 08. 19:54
A segítségét kérném. 15 évig dolgoztam 8 órában közalkalmazottként. Az elmúlt 3 évben gyed+gyes-en voltam, július 21-ig. 66 nap szabadságom gyűlt össze. A munkáltatóm márc. 22-én, vagyis jóval munkába állásom előtt közölte, hogy októbertől 4 órára csökkentik a munkaidőmet. Így utólag már nincs nagy jelentősége, de ezt valóban megtehette még a gyes vége előtt 4 hónappal?
Ami most még ennél is lényegesebb, hogy szept. 30-ig töltöttem a szabadságomat (még 8 órásként). Októbertől 4 órában munkába álltam, de hónap közepén szerencsére találtam új 8 órás munkahelyet, ezért felmondtam. A szabadságomat állítólag nem lehetett áthozni, ezért azt mondták kifizetik, de a MÁK-kal ma egyeztettem, miután elég kis összeg érkezett a várthoz képest(13 napom maradt kifizetetlen) közölték azért, mert októberben 4 órás voltam és az alapján számoltak, nem a napi 8 órás bérnek megfelelően. Hiába mondtam nekik, hogy ez a szabadság még akkor gyűlt össze, amikor 8 órás voltam (szülés előtt 2009-ben ill. a rá következő években). Persze megkérdeztem, ha ez fordítva történik 15 évig 4 órás vagyok és 1 hónapig 8 órás, akkor dupla pénzt kapok? Azt állították igen (?) .... de én most a 'szerencsétlen' oldalon vagyok és bosszant nagyon. Ami még érdekel valóban új munkahelyen tiszta lappal lehet csak indulni a szabadságokat illetően? Nem lehet szabadságot átvinni?
Válaszát előre is köszönöm
A szabadság az - ha jól emlékszem, 1992-től - valóban nem vihető át egyik munkáltatótól a másikhoz, ezért van az, hogy kilépéskor el kell vele számolni és ha van még, akkor azt pénzben megváltják. Az új helyen pedig a belépéstől év végéig időarányosan számított szabadság jár.
A szabadságra a szabadság időpontjában érvényes bér jár. Ha októbertől módosult a szerződés, akkor hiába a 8 órás időszakban halmozódott fel a szabadság, a 4 órás időszakban van kiadva, így 4 órás bér jár rá. Ha nem írtál alá szerződésmódosítást, akkor viszont ne engedj abból, hogy a teljes munkaidős bérrel számolják a szabadságot. Szakbarbár 2012. 11. 08. 19:47
3. gyermekünket várom jövő március végére. Az előző gyeses időszakokat követően 2009.09.07-től van folyamatos munkaviszonyom. Gyakorlatilag ez a 4. egyéves szerződésem, ami 2013. június 30-án lejár. Jelenleg veszélyeztetett terhesként tartós táppénzen vagyok.
Kérdéseim:
- tgyás, gyed, gyes ugye rendben lesz így – vagy kell-e valamit még tennem?
- érdemes-e bejelentkezni munkanélkülire, ha igen, mikor?
- gyet-re majdan jogosult leszek-e?
Ha minden jól alakul, talán vállalnánk negyediket, de maximum három éven belül, tehát mindenképpen még a gyes idején születne. Van esély arra, hogy vele tgyást, gyedet kapjak?
Hálás köszönettel minden segítségért: Amanta
Nem lesz tőle jobb a helyzet, ha bármikor munkanélkülire mész, úgyhogy felesleges ezzel bonyolítani. Szakbarbár 2012. 11. 08. 19:41
Segítő válaszát köszönöm szépen. (gyes és álláskeresési járadék ügyében) Most az a helyzet állt elő, hogy a párom felvetette az újabb baba érkezésének a lehetőségét. Tudom, hogy a második baba után csak a gyes járna. A helyzet a következő. 2009.márciusától 2010. december 31-ig volt munkaviszonyom. A kisfiam 2010. dec. 20-án született. Utána megkaptam mindent (tgyás, gyed-még dec. 20-ig). A gyed lejárta után igényelném a gyest, ami 2013.dec.20-ig járna. Ha a kistesó a gyes ideje alatt születne,de a szülést megelőzően bejelentkeznék a munkaügyibe (a biztosítás miatt, a gyest lemondva) akkor is csak a gyes járna? A tgyás nem? Ha esetleg a tgyás is jár, akkor azt miből számítják ki nekem és mennyi lenne az összege? Az egyik internetes oldalon ezt olvastam: " A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie, és időtartamába bele kell számítani:
a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, tgyás, gyed folyósításának az idejét..." (azért csak ennyit másoltam be,mert ez tartozik rám) Ezek szerint igényelhetnék tgyást? És az ugyanúgy 168 napig járna? Válaszát és segítségét köszönöm szépen (lehet kicsit körülményes voltam,de nagyon elvesztem ebben az egészben)
Második gyermekem január elejére várom, és a baba megszületése után kezdem meg a szülési szabadságom. A TGYÁS után vissza fogok menni dolgozni, ezért a babára az apukája fog vigyázni.
Kérdésem, hogy igényelheti-e ő a GYED-et, mivel július óta munkanélküli, és valószínű ez idő tájt is az lesz - ezért is döntöttünk emellett a megoldás mellett. Előzőleg megvolt a 180 biztosított napja, jelenleg munkanélküli segélyt kap.
Amennyiben igényelheti, úgy kérdés még, hogy mennyi lesz a GYED összege, amit kaphat?
Köszönöm válaszát. Üdvözlettel.
Ha eddig nem szakadt meg a biztosítása és jó volt a bére júniusig, akkor a fizetős szolgáltatommal maximális is lehet a gyede. Szakbarbár 2012. 11. 06. 17:27
2010. júliusától várhatóan 2013. júliusáig fizetés nélküli szabadságon vagyok és jelenleg is külföldön élek. Minden hónapban fizetem magam után a mindenkori minimálbér szerinti járulékokat, otthon Magyarországon, megállapodás alapján. Itt, Hollandiában nem dolgozom.Férjemmel babát szeretnénk. Milyen ellátásokra leszek jogosult, ha időközben teherbe esek? 2013. júliusától visszakerülök állományba a munkahelyemen, ahol valószínűleg nem fogok tudni dolgozni a várható veszélyeztetett terhességem miatt (ismerve az előzményeket).
Válaszát előre is köszönöm.
Legutóbbi levelezésünk alkalmával kérted, hogy akkor jelentkezzek újra, ha sikerült teherbe esnem
Elérkezett a várva-várt idő!
Kérlek, hogy privát levélben válaszolj a kérdésemre, ha lehetséges!
Címem: espi17@freemail.hu
Előző hozzászólásaim ideje: 2012. 09.26. 16:18.
09.29. 19:54.
10.03. 06.22.
10. 03. 17:59
Előre is nagyon köszönöm a segítséged!
Üdvözlettel, Rózsa
A következőben szeretném a segítségét kérni:
Van két gyerekem, a fiam 2007-ben született, a lányom 2008-ban, s most ismét babát várok. A lányommal GYES-en voltam 2011. december 18-ig, azóta újra dolgozom (kormánytisztviselő vagyok, határozatlan időre szóló kinevezéssel), mégpedig 2011. december 18-tól szabadságaimat vettem ki, s csak április 20-től dolgoztam ténylegesen, április 20-tól augusztus 31-ig 8 órában. Mivel a munkahelyem 54 km-re van, tömegközlekedés nincs, ezért kértem a munkáltatómtól, hogy 2012. szeptember 1-től 4 órás munkarendben dolgozhassak, tehát fele fizetést is kapok innentől kezdve. Ezen a megváltoztatott szerződésen az áll, hogy ez a 4 órás (heti 20 órás) jogviszony szeptember 1-től áll fenn, elvileg (szóban) úgy állapodtunk meg, hogy december 31-ig tart ez, de a írásban nem szerepel a decemberi határidő. A harmadik babámat elvileg júniusra várom (esetleg május vége).
A kérdéseim a következők lennének:
- a TGYÁS-t, GYED-et, GYES-t mi alapján kapom majd, melyik évi fizetésem lesz a mérvadó;
- ha nem vesznek vissza 8 órás munkarendbe 2013. január 1-től, az gondolom igen rossz irányba befolyásolja a későbbi pénzeimet,
- kell-e nekem ilyeneket nézni, hogy van-e 180 nap biztosított napom az idei, ill. a jövő évben, vagy ehhez hasonló, mert az idén 5 napig voltam táppénzen, van még szabadságom, csúsztatásom, elvileg már nem kellene csak kb. 10 napot dolgoznom ez évben, de nem vagyok benne biztos, hogy el is tudok menni a munkahelyemre, mert egészségügyi problémáim vannak - el mehetek-e táppénzre erre a 10 napra, ill. mi ennek a következménye;
- ha netalán a jövő évi fizetésem lenne a mérvadó a gyes, gyed, tgyás szempontjából, akkor mit tudok javítani a helyzetemen, mert dolgozni menni nem fogok tudni, mert nem bírok sajnos.
Segítségét előre köszönöm, fiam születésénél és kertem tanácsát, most meg reménykedtem, hogy itt találom újra; szívesen viszonoznám a segítségét egy nagy tál sütivel!
Köszönettel!
Egy idén induló táppénz alapja az utolsó 180 bérzett naptári nap. Egy jövőre induló táppénz, tgyás, gyed alapja a 2012-es átlag. Ha most elmész táppénzre , akkor 2 havi ócska bér van az átlagban, ha csak jövőre, akkor már 4. Hogy jövőre hány órában dolgozol, annak már nincs jelentősége, mert a 2013-as bér már semminek nem lesz az alapja.
Az azonnali táppénz a legjobb választás, nemcsak a tgyásod és a gyeded lesz több tőle, de a táppénz több, mint a 4 órás bér. A táppénz nem befolyásolja hátrányosan a későbbi ellátásokat, mert azok alapján a táppénz figyelembe vétele nélkül számítják, sem a számlálóban, sem a nevezőben nincs benne.
Süti jöhet :) Szakbarbár 2012. 11. 06. 17:11
A következő problémával fordulok Önhöz. 2012.decemberében lejár e gyedem, utána kapom a
gyest. Szeretnék gyes alatt dolgozni. Ha nem találnék állást, akkor a gyes ideje alatt be lehet jelentkezni a munkaügyibe?
Onnan kapnék valami támogatást?
Válaszát előre is köszönöm
2008.02-tól dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, majd táppénzre mentem veszélyeztetett terhesség miatt (2010.aug.6-tól). 2011.03.16-án született első gyermekem. Jelenleg GYED-en vagyok. Szeretnénk második babát is.
Érdeklődni szeretnék, hogy anyagilag hogy járok jobban, illetve milyen lehetőségeim lennének, ha :
1. GYES alatt esem teherbe (a táppénz vagy a GYES összege kedvezőbb, illetve milyen hatása lenne a GYED összegére) vagy ha
2. gyermekem 2 éves kora előtt esem teherbe?
Jöv.adatok:
2010. év Bruttó kifizetés (Ft)
dec 99 825 táppénz
nov 105 000 jutalom
nov 99 825 táppénz
okt 99 825 táppénz
szept 9 545 havi bér
szept 22 909 betegszabadság
szept 89 130 táppénz
aug 19 091 havi bér
aug 91 636 betegszabadság
júl 162 273 havi bér
júl 47 727 fiz. Szabadság
jún 210 000 havi bér
jún 151 406 jutalom
máj 200 000 havi bér
máj 10 000 fiz. Ünnep
ápr 181 364 havi bér
ápr 9 545 fiz. Ünnep
ápr 19 091 fiz. Szabadság
márc 200 870 havi bér
márc 9 130 fiz. Ünnep
febr 189 000 havi bér
febr 21 000 fiz. Szabadság
jan 200 000 havi bér
jan 10 000 fiz. Ünnep
meglévő szabadság 12 nap
2011. év Bruttó kifizetés (Ft)
dec 109 200 GYED
nov 109 200 GYED
okt 109 200 GYED
szept 109 200 GYED
aug 3 640 GYED
aug 161 755 THGY
júl 167 150 THGY
jún 161 755 THGY
jún 219 800 jutalom
máj 167 150 THGY
ápr 161 755 THGY
márc 86 270 THGY
márc 53 479 táppénz
febr 116 460 táppénz
jan 116 465 táppénz
meglévő szabadság az előző évvel együtt 33 nap
2012. év Bruttó kifizetés (Ft)
szept 130 200 GYED
aug 130 200 GYED
júl 130 200 GYED
jún 130 200 GYED
máj 130 200 GYED
ápr 130 200 GYED
márc 130 200 GYED
febr 130 200 GYED
jan 130 200 GYED
meglévő szabadság az előző évekkel együtt (arányosított) 37 nap
Előre is köszönöm válaszát.
2 eset lehet: vagy dolgozol legalább 180 naptári napot, és akkor a tgyás alapja a tényleges béred, vagy nem lesz ennyi, mert táppénzen és/vagy gyesen vagy (esetleg van ezek mellett egy rövid bérezett időszak), ebben az esetben a tgyás alapaj a minimálbér kétszerese. Nincs nagy különbség a kettő között, az idei minimálbér mellett ez havi nettó 8-10.000 Ft. A gyed szempontjából minden mindegy, annak akkor is a minimálbér kétszerese az alapja, ha nincs előtte legalább 180 bérezett napod, mert a maximális összeg pontosan annyi - a kezdés évében - , mint amennyi 180 nap hiányában minimálbér kétszeresét meghaladó bérből lesz. Annyi, hogy az ilyen gyed a következő években nem emelkedik a minimálbér változásával.
A táppénz többszöröse a gyesnek és sem egyik, sem másik nem befolyásol semmit, mert ezek nem számítanak bele az ellátások alapjába. Szakbarbár 2012. 11. 06. 06:13
Tejallergiás a kisfiam, most voltunk vizsgálaton és ott azt mondta a doktornéni, hogy januártól várható változás a tejallergiát, mint tartós betegséget illetően! TE véletlenül már tudsz valamit erről a dologról? Nagymama kapja nálunk a gyest, hat éves a kisfiam, az meddig jár? Köszi válaszodat, szép napot kívánok Neked!
2. baba tervezésnél vagyunk. Leírom röviden a helyzetemet:
2012 február 23.-án szültem első gyermekemet előtte 1 év munkaviszonyom volt.
2012 január 27-től TGYÁS-2012 július 13.-ig
2012 július 14.-től-2013 július 14.-ig GYED lesz
Munkaviszonyom határozott idejű, először 2012 aug 31.-én lejárt de meghosszabbították 2013
aug. 31-ig mert a GYED lejárta után egy hónappal 2013. szeptemberétől ismét alkalmazni akarnak de már csak
4 órában (új szerződéssel) GYES mellett (jófejek mert nem akarták hogy passzív gyedem legyen). Azért csak 4 órában A részmunkaidőnek az az oka hogy nappali tagozatos ösztöndíjas PhD hallgató is leszek 2013 szeptembertől ami mellett csak részmunkaidőben lehet dolgozni (a PhD munkám és a munkahelyi munkám gyakorlatilag ugyanaz lesz...) Ha 2014 őszén születne a második baba (passziválnék a suliban 1 év után) akkor mi lenne a TGYÁS és GYED alapja?