A mesterséges anyaméh lenne a jövő?
Akár tömegesen is elő lehet állítani mesterséges anyaméheket - vallják a kutatók. A szakemberek már évek óta kacérkodnak a gondolattak, hogy milyen lenne egy olyan világ, amiben a babák mesterségesen előkészített környezetben születnek.
A megközelítés nagyon ígéretesnek tűnik és elképzelhető, hogy nem is kell rá olyan sokat várni.
A módszer lényege, hogy a megtermékenyítéstől a születésig egy olyan eszközben fejlődik a magzat, ami nem igényli női test beavatkozását vagy segítségét: egy valódi mesterséges méhben.
JB Haldane brit biológus volt az, aki már száz évvel ezelőtt felvetette azokat a társadalmi kérdéseket, amelyek a lakosság születésszabályozásával, az abortuszokkal és a fogamzásgátló technológiák használatával kapcsolatosak.
1993-ban aztán egy forradalmian új találmány született: japán kutatóknak sikerült megszakítaniuk egy kecske vemhességét. A magzatot kiemelték az anyaméhből, és mesterséges méhlepénybe helyezték.
Az eljárásnak azonban komoly nehézségei vannak: a tüdő- és szívelégtelenség léphet fel, amennyiben a magzati szervek még nem elég fejlettek.
2003-ban újabb áttörésre került sor: egy egérembriónak sikerült szinte teljesen kifejlődnie, mégpedig úgy, hogy biológiai szövethez adtak mesterséges méhnyálkahártya szövetet. Ezután pedig egy emberi embriót próbáltak 10 napig mesterséges anyaméhben nevelni. A cél egy mesterséges, külső méh létrehozása.
A tudomány mai állása szerint a magzat a terhesség 22. hetétől képes arra, hogy segítséggel a méhen kívül fejlődjön tovább. Vagyis egészen elképesztő koraszüléssel született babákat is életben tudnak tartani.
Ő Magyarország legkisebb babája, Timike, a csodababa
Magyarország legkisebb babájának történetét bemutattuk korábban a Családineten.
Timike kevesebb, mint 300 grammal, nagyjából 280-290 grammal és 24 centiméterrel látta meg a napvilágot. Anyukája szülés után egy pár pillanatra láthatta.
”Amikor toltak ki, hallottam a kis hangját. Megállított a doktornő, odahúzta a kezemet a kisbabámhoz és megsimogathattam a fejét. Nekem nagyon kicsi tenyerem van, de ő pont akkora volt, mint a tenyerem” – idézi fel a szülés utáni pillanatokat az édesanya, aki azt is elmeséli, hogy később a nővérek egy 60-as fecskendőt tettek a babája mellé, aki pont akkora volt, mint az orvosi eszköz, vagyis 20 centiméter.
Timike azonnal inkubátorba került, ahol másfél hónapig 98%-os párában volt. Több mint fél évig voltak bent a Szegedi Klinika koraszülött osztályán. A csöpp gyermek hónapokig küzdött az életéért, miközben anyukájának is sok időre volt szüksége, hogy megerősödjön.
”Megengedték, hogy bemenjek a kisbabámhoz. Beszéltem hozzá, olvastam neki. Két és fél hónap után azt mondta nekem az egyik orvos, hogy a kislányom még mindig nincs túl az életveszélyen. Mindig tudtam, mik az esélyeink, de egy percig sem gondoltam arra, hogy elveszíthetem” – mondja az anyuka.
Kinek és miért jó a mesterséges anyaméh?
A mesterséges anyaméh lehetőségét választhatják olyan termékeny nők, akik nem szeretnének várandósságot, vagy akiknek korábbi terhességeik alatt egészségügyi problémáik voltak, de ideális lehetőség homoszexuális pároknak is.
A koraszülött babák túlélési esélye jóval kisebb, mint azoké, akik időre születnek. Ráadásul a koraszülött babák esetében gyakoribbak az egészségügyi problémák, súlyos szövődmények alakulhatnak ki, agyi károsodást szenvedhetnek, de vakság is létrejöhet. A mesterséges anyaméh megszüntetheti az ezektől való aggodalmakat.
Egyes szakértők szerint az abortusz szükségességét is ki lehetne küszöbölni ezzel az eljárással. Hiszen ha valaki nem szeretné megtartani a babát, akkor a magzatot át lehet helyezni egy mesterséges anyaméhbe, ahol folytatódhat tovább az élete.
Az elmélet kritikusai szerint a mesterséges anyaméhben született baba lehetősége növelné a szakadékot a szegények és a gazdagok között. Valamint félő, hogy ezzel egy idő után teljesen leáll a természetes emberi evolúció.
Ezen felül a mesterséges anyaméh megakadályozza az anya és gyermek közötti érintkezést. Pedig tudományosan bizonyított, hogy a testi-lelki kötődés milyen nagy hatással van a babára.
Nemrég a Nature folyóiratban egy tanulmány arról számolt be, hogy a tudósok sikeresen megalkottak egy egérembriót petesejt vagy sperma felhasználása nélkül.
Indexkép: Claire51700 képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)