Így változik az adományok elfogadása és felhasználása az iskolák esetében
A tankerületi fenntartású iskoláknak szánt nagyobb magánadományok elfogadásáról az idei tanévtől már nem az iskolaigazgatók, hanem az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ (KK) dönt. Erről a Népszava írt.
Az új szabályok szerint bruttó kétmillió forint érték alatt a tankerületi központok igazgatói dönthetnek a tankerületi fenntartásában lévő köznevelési intézményeknek és a tankerületi központoknak szánt adományokról. Kivételt képez ez alól az, ha az adományozó:
- természetes személy,
- civil szervezet,
- továbbá nem belföldi önkormányzati vagy állami többségi tulajdonban lévő gazdasági társaság.
Bruttó kétmillió forint felett, valamint ha az adományozó az előbb felsoroltak közé tartozik (természetes személy vagy civil szervezet), akkor az adomány elfogadásáról Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke dönt.
Az adomány lehet ingatlan, ingóság, munkavégzés, pénz, szolgáltatás, vagy más kedvezmény, támogatás, juttatás vagy ajándék is.
A lap megkereste a Klebelsberg Központot, hogy megkérdezze, az iskoláknak szánt civil adományokat hogyan lehet felhasználni.
A Klebelsberg Központ válaszában azt írta, hogy a BM-utasítás arra nem ad lehetőséget, hogy az adomány más intézményhez kerüljön, mint ahová az adományozó szánta.
Ha például egy magánszemély egy iskolának úgy ad pénzt, hogy nem jelöli meg pontosan, hogy milyen célból adja, akkor annak elfogadásáról és felhasználásáról is a Klebelsberg Központ dönt majd, nem pedig az iskolavezetés.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke úgy véli, a BM az állam mindenre kiterjedő kontrollját akarja erősíteni azzal, hogy az adományozási szándékot az iskoláknak be kell jelenteniük a tankerületeknek és a Klebelsberg Központnak, valamint saját hatáskörben azok elfogadásáról nem dönthetnek.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)