7 dolog, amit tudunk kell az iskolakezdéssel kapcsolatban
A Mummypages összegyűjtött 7 olyan dolgot, amit a szülőnek tudnia kell az iskolakezdéssel kapcsolatban. Az ő kutatásuk alapján a szülők 73 százaléka aggódik a gyeremekéért az első tanítási napon, és kivétel nélkül minden szülő megörökíti ezt az első napot egy fényképpel.
1. Nem is olyan nagy dolog!
Nem kell nagy felhajtást csinálni az iskola körül, mert ezzel csak szorongóvá válhat a gyerek! Vegyük lazán, és a gyerekre is átragad majd ez az érzés. Sokat segíthet, ha otthon iskolásat játszunk vele, így bele tudja élni magát, hogy milyen lesz majd valójában iskolásnak lenni.
2. Legyen egy terv a reggelekhez!
A reggeli és az esti rutin kialakítása iskoláskorban is nagyon fontos. Készíthetünk egy tervet a gyerekünkkel a reggelekre és az estékre, hogy tudjuk, milyen teendők várnak ránk. Ezeket fel is jegyezhetjük egy papírra, sőt, képekkel is illusztálhatjuk. Ha pedig elkészültünk az adott feladattal, akkor kipipálhatjuk azt. Ezzel a kis feladattal nemcsak a motivációja nő, de önállóságra is neveljük vele, hiszen nem nekünk kell állandóan emlékeztetnünk őt arra, hogy mosson fogat vagy csináljon rendet a szobájában. Ha pedig előre felkészül a napra, tudja, hogy mi vár rá, azzal a szorongása is csökkenthető.
3. Legyünk gyakorlatiasak!
Ha felkészülten megy a gyerek iskolába, akkor nem kell majd aggódnunk miatta, hiszen tudjuk, hogy boldogulni fog. Fontos, hogy tudjon önállóan öltözködni, kinyitni és becsukni az iskolatáskáját és az uzsonnás dobozát, tudjon önállóan WC-re menni, stb.
4. Előre látogassatok el az iskolába!
Ugyanúgy, ahogy óvodakezdésnél, iskolakezdésnél is fontos, hogy a gyerek ne az első tanítási napon lássa először az iskolát. Jó, ha előtte el tudtok menni megnézni, megismerkedni az épülettel, a tantermekkel, az udvarral. Legközelebb pedig amikor elhaladtok mellette, nyugodtan integessen az iskolának, és az útvonalat is kipróbálhatja előre, amin majd közlekedni fog!
5. Gyorsan és határozottan kell búcsúzni!
Az elválást sose nyújtsd hosszúra, mert azzal csak megnehezíted a dolgát! Gyorsan öleld át és mondd el neki, hogy mikor és ki megy majd érte! Ehhez pedig mindenképp tartsd is magad, mert ezáltal is biztonságban érzi magát a gyerek. Aztán hagyd, hadd menjen be a tanterembe a többiekkel beszélgetni, ne leskelődj utána!
6. Ez a teendő, ha szorong a gyerek
Ha a gyerek tart valamitől, ha szorong az iskolában, akkor fontos, hogy ne haragudjunk rá ezért, és ne éreztessük vele azt, hogy neheztelünk! Inkább üljünk le vele beszélgetni és emlékeztessük őt arra, hogy régebben mennyi minden volt, amitől félt és már nem okoz neki gondot, például lecsúszni egy csúszdán vagy felmászni egy mászókára. Ha pedig megengedi, adjunk neki egy olyan kis kabalát, amit a zsebébe tehet és előveheti, megszorongathatja, ha bizonytalannak érzi magát valami miatt.
7. Ha nem akar iskolába járni
Semmi esetre se mondjunk ilyenkor negatív dolgokat, például hogy még 12 évig biztosan iskolás lesz, muszáj lesz megszoknia.
Helyette inkább meséljünk a mi pozitív iskolás élményeinkről, kalandjainkról, barátainkról, akiket az iskolában ismertünk meg. Aztán találjunk ki egy tervet arra, hogy mit fogunk csinálni iskola után délutánonként. Esetleg át is hívhatunk egy osztálytársat, hogy könnyebben menjen a barátkozás. Az iskolai szüneteket és ünnepeket pedig bejelölhetjük a naptárban, így látni fogja, hogy melyek azok a napok vagy hetek, amikor nem kell majd mennie.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)