"Álljon meg a menet!" – A félreértett nagyszülők
Gelei-Tóth Gabriella pénzügyi tanácsadóval beszélgetek, aki 9 éves fiával sétálgatva azt vélte hallani a fia szájából, hogy a nyugdíjas idősek ingyenélők. „Álljon meg a menet!” – mondta a gyereknek, és elmondott neki néhány mondatot a saját nagymamájáról, aki végigdolgozott egy életet, ma pedig már nem ugrándozik és futkos olyan sebességgel, mint az unokája. A „nyugdíjas, egyedülálló (özvegy) nő” egy olyan alig látható társadalmi réteg, akikről könnyen elfeledkeznek, és akik nem is vonulnak ki az utcára tiltakozni, mert nem bírja már sem a lábuk, sem a méltóságuk…
Miből élnek a nyugdíjasok valójában?
Nem kevésszer hallottam már fiataloktól, hogy a nyugdíjasok eleszik előlük a kenyeret, lekaparják a vajat a kenyerükről és ez engem is elgondolkodtatott. Hallottam a nagy felfedezést tőlük, hogy a legidősebb generáció nem a saját (állam által előre félretett) pénzét kapja vissza, hanem nyugdíjukat a mindenkori aktívan dolgozók termelik ki. Vagyis „élősködnek” a fiatalokon. Vajon hogyan gondolunk a nyugdíjasokra, akár a saját nyugdíjas korunkra? Miután kidolgoztuk a magunkét, ma Magyarországon mi kell ahhoz, hogy egy méltó öregkort élhessünk?
A legtöbb nyugati országban nem két-, hanem hárompilléres a nyugdíjrendszer, munkáltatói oldalról is hozzáadódik a befizetés. Nálunk mostanra ingatagabbá vált a helyzet, nem azt gondolom, hogy egyszer csak nem lesz nyugdíj, hanem hogy egy állandó alacsony összegben gondolkodnak, és mindenki ugyanannyit fog kapni, vagyis öngondoskodásra kényszerülünk, ki kell majd egészítenünk az állam támogatását. Szerintem az én generációm már ebbe fog érkezni.
- Nekem régóta az a gondolatom, hogy amíg bírom, nem hagyom abba a munkát, hiszen a nyugdíjat lehet kérni, de nem kötelező. Választhatok.
- Ez mentálisan is lehet jó döntés, a munka jellegétől függően. Minél tovább dolgozunk, annál jobbak a pénzügyi és az életkilátásaink. Az a megfigyelésem, hogy aki tovább dolgozik, tovább is él.
Miért kevesebb a nők nyugdíja?
- Beszéltünk már arról, hogy az aktív korú nők anyagi biztonsága mennyire törékeny, sokan ezért szorulnak be méltatlan, bántalmazó kapcsolatokba. Egy speciálisan törékeny helyzet ezen túl a nyugdíjas nők anyagi biztonságának kérdése. Valóban tény az, hogy alacsonyabb a nők nyugdíja, mint a férfiaké?
- Igen. Ez adódik abból is, hogy a nők ugyanazért a munkáért kevesebb fizetést kapnak, mint a férfiak.
Ma Magyarországon a férfiak 13-18 %-kal több fizetést kapnak ugyanazért a munkáért, mint a nők.
Vagy a munkáltató fizet eleve kevesebbet egy nőnek, vagy a nő már alapból kevesebb fizetést kér az állásinterjún, jellemzően hosszú éveken át dolgoznak egy munkahelyen és ritkábban kérnek fizetésemelést.
A nők végzik a láthatatlan munkákat, szülési szabadságra mennek, ők maradnak otthon a gyerekkel, gondozzák a beteg családtagot, ezalatt gazdaságilag láthatatlanok.Ez a pár év később a nyugdíj összegében számottevően jelentkezik, csökkenti azt.
A nők gyakrabban végeznek segítői, pedagógusi, szociális munkákat, amik eleve rosszabbul fizettettek, mint egy CNC marós, mozdonyvezető, vagy burkoló állás.
A nők már otthonról is kevesebb lehetőséget kapnak arra, hogy továbbtanuljanak és dolgozzanak, illetve alig vannak ott a közéletben, mint meghatározó szereplők.
A nők ráadásul hajlamosak leértékelni magukat, háttérbe szorítani az érdekeiket a családért.
Hogyan készüljünk fel a nyugíjas évekre nőként?
- Mégis hogyan dönthetnénk, ha dolgozó nőként, mondjuk két gyereket nevelve, egyik napról a másikra a nagymama leesik a lábáról, és 24 órás felügyeletre szorul? Mondjuk azt, hogy ha kiállok a munkából, elveszítem a leendő élhető nyugdíjamat, és mire én abba a korba érek, már a gyerekemet fogják kötelezni az eltartásomra? Hogy ha most elengedem a jövedelmemet, és a statisztikát igazolva megözvegyülök, nem fogom tudni fizetni a gyógyszereimet?
- Elméletben én is készülök ilyen helyzetre, gondoltam már rá, bár szerencsére édesanyám kiválóan van. Mindenképpen olyan megoldás híve vagyok, amivel nem veszíteném el a jövedelmem. Jó ötlet egy színvonalas otthonba időben feliratkozni a várólistára, járjon ki a területi idősgondozó, legyen benne az idős hozzátartozónk a gondosóra rendszerben. Azonban édesanyám korosztályában sok nő volt aktív korában háztartásbeli, akiknek semmilyen látható jövedelme nem volt. Így az idősotthoni ellátás összegét nem fedezi a nyugdíj, egy jobb minőségű helyre pedig milliós beugrók vannak, napi többezer forintos ellátással.
Aki nem gondoskodik magáról, annak a gyerekére tolhatják majd, és ha én nem gondoskodom magamról, az én gyerekemre… Akinek pedig nincs gyereke, és nem gondoskodik magáról, na, ott lesz csak igazán nagy a baj…
- Az a véleményed, hogy ameddig csak lehet, ne adjuk föl a munkánkat?
- Igen. Ha úgy alakul, hogy idős, beteg hozzátartozónkat kell gondoznunk, vegyük igénybe az állami szolgáltatásokat, ha mindenképp muszáj, vegyünk ki fizetés nélküli szabadságot, és úgy az ápolási díjat, de ne engedjük el a munkahelyet. Ha a bejelentett munkahelyünket fel kell adnunk, akkor végezzünk valamilyen értelmes pénzkereső tevékenységet, keressünk jól működő MLM céget, valamilyen otthonról végezhető munkát, bármi jobb, mint a semmilyen bevétel. Fontos mentálisan is, hogy hasznosnak érezhessük magunkat.
- A nők a fenti okok miatt nem csak kevesebbet keresnek, hanem kevesebb pénzt is tudnak megtakarítani, ezek a különbségek idővel hatványozódnak. Így sajnos a nők idősebb korukban sokkal nagyobb eséllyel szegényednek el, miközben átlagosan 7-10 évvel tovább élnek, mint a férfiak.
- A nők, még ha félre is tesznek, hajlamosak ajándékokat venni, segíteni a gyerekeket, fiatalokat, megvenni a divatos cipőt, telefont, ahelyett, hogy azt a pénzt félreraknák az idősebb önmaguknak. Ez gyakorlatilag a gyereknek sem tesz jót, mert magasabb életszínvonalon él, mint a szülő, és magunknak sem teszünk jót, mert azzal kezdhetjük a nyugdíjas életünket, hogy meg kell válni az autótól, nyaralótól, akár mint bevételi forrástól is. Reálisan kell a pénz értékét a gyerekeknek megmutatni.
Nők 40 – korai nyugdíj, súlyos következmények
- Nyugdíjas nőnek lenni, pláne egyedül, az elszegényedés receptje?
- Ezt még tudnám súlyosbítani a „Nők 40”-nel, ami a rövid szolgálati idő miatt igen sovány pénzmag a legtöbb esetben. Bebetonozzuk vele a nyugdíjunk összegét még akkor is, ha mellette dolgozunk. Az idősebb korosztály nehezebben képviseli az érdekeit, nem használ appokat, bonyolult lehet nekik egy gázszámla értelmezése. Sokszor kiszolgáltatott helyzetekbe kerülnek a szolgáltatókkal, szakikkal szemben. Ha ketten tartanak fenn egy házat, és valamelyikük meghal, akkor sokszor még a temetés kifizetése is gond. Egy nyugdíjból, még ha kapja is a hátramaradott az özvegyi nyugdíjat, sok esetben nem lehet fenntartani egy ingatlant. Készülni, tervezni kell.
A KSH szerint 2023. januárban
- a férfi átlagnyugdíj 228.410 Ft,
- a női átlagnyugdíj 196.720 Ft volt,
- Hogyan készüljünk fel a nyugdíjas évekre?
- Érdemes előre gondolkodni, félretenni a nyugdíjas évekre, és valami pluszbevételt biztosítani a nyugdíj mellé. Szerintem reális döntés minél tovább munkaviszonyban maradni, megőrizni az önállóságunkat, szabadságunkat, mozgásterünket.
Kép: Depositphotos
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)