Súlyos fogyatékosság után járó adókedvezmény
Évről-évre változik az összege
A súlyos fogyatékosságra járó adókedvezményt egy 2009-es törvény határozza meg, amit pontosan itt tudsz tanulmányozni. Összesen 18 olyan betegségcsoportot tüntetnek fel benne, amire igénybe lehet venni havi szinten a támogatást, ez körülbelül 700 féle betegséget jelent. Ebbe természetesen beletartoznak igen komoly, súlyos fizikai és szellemi fogyatékosságok is, azonban olyan betegségekre is igénybe vehető, mint pl.:
- Laktóz intolerancia
- Gluténérzékenység
- Endometriosis
- Asperger szindróma
- Egyes daganatos betegségek
- Albinismus
- 1-es és 2-es típusú diabetesz
- Atípusos autizmus
- Szívritmuszavar
Tavaly minimálisan módosították a kedvezményt, ugyanis eddig adókedvezményként lehetett igényelni, 2022-től pedig adó-alapkedvezményként vehető igénybe, de ezzel talán még jobban járnak az érintettek. Az összeg évről-évre változhat, ugyanis a minimálbérhez kötik, kiszámítása pedig rendkívül egyszerű.
Jelenleg 200.000 Ft a bruttó minimálbér, ennek az egyharmada az adóalap, vagyis 66.666 Ft, kerekítve 66.670 Ft. Ez az összeg lesz a fizetésedből adómentes, ha jogosult vagy bármilyen módon a kedvezményre, azonban nem ennyit fogsz „visszakapni”, hanem ennek a 15%-át, tehát 10.005 Ft-ot. Ha ezt havonta összeadod, akkor éves szinten 120.060 Ft-tal több marad a zsebedben.
Az adókedvezmény igénylése
Először is be kell bizonyítanod a betegség tényét, amiről szakorvosi igazolás szükséges, vagy olyan ambulás kezelőlapok és leletek, amik egyértelműen leírják a betegséget, tehát magán a dokumentumon szerepel a betegség megnevezése.
Ha szakorvosnál jársz, akkor egyúttal ki is állíthatja neked az igazolást, de ha a háziorvosod segítőkész, akkor ő is tud igazolást kiállítani a korábbi leleteid alapján, érdemes mindkettőt megpróbálni. Az igazolást az alábbi linkről tudod letölteni, de ha szerencséd van, akkor az orvosodnál is van egy belőle a fiókban.
A munkahelyeden egy adóelőleg-nyilatkozattal kell tudatnod a munkáltatóval, hogy igénybe veszed a kedvezményt, ha pedig önadozó vagy, akkor adóbevalláskor kell jelezned ezt a könyvelőd vagy a NAV felé. Az igazolással tulajdonképpen semmi dolgod nincs, meg kell őrizni, és ha szükséges, évente megújítani. Fontos még, hogy a kedvezmény 5 évre visszamenőleg igényelhető, így ha a betegség ténye már évekkel ezelőtt is fennállt, akkor szintén adóbevallás idején kell ezt a megfelelő helyen jelezned.
Indexkép: CDC képe az Unsplash.com oldalról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)