Iskolakezdési támogatás 2021
Az iskolakezdési támogatás fajtái
A munkáltatónak, amennyiben élni kíván a támogatás lehetőségével, két opciója van: a pénzbeli juttatás és az iskolakezdési támogatás utalvány formájában. A legtöbb munkáltató az utalványt választja, ez ugyanis az adózás szempontjából kedvezőbb számukra.
A pénzbeli juttatás esetében „a kifizetésből le kell vonni a 15% személyi jövedelemadót és a 18,5% társadalombiztosítási járulékot, míg a munkáltatónak a támogatás után 15,5% szociális hozzájárulási adó és 1,5% szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége keletkezik” – írja az adozasitanacsadas.hu. Amennyiben a munkáltatónk mégis úgy döntött, hogy pénzbeli juttatás formájában szeretne támogatni minket, ezt az összeget szabadon felhasználhatjuk.
A pénzbeli juttatás összege gyermekenként nem haladhatja meg a minimálbér 30%-át, így maximum 33.300 Forint adható egy gyermek után.
Iskolakezdési utalvány
Az utalvány, avagy csekély értékű ajándék adózása kedvezőbb, mivel a dolgozónak nincs utána adófizetési kötelezettsége, a munkaadó számára pedig a juttatás értékének 1,18-szorosa után 15% személyi jövedelemadó és 15,5% szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettsége keletkezik. Az utalvány értéke nem haladhatja meg a minimálbér 10%-át, így az utalvány összege maximum 16.740 Forint lehet 2021-ben.
Kiknek adható az iskolakezdési támogatás?
A támogatás annak a személynek adható, aki a köznevelésben részt vevő gyermeket nevel, így ez lehet az a szülő, gyám, vagy a gyámmal egy háztartásban élő házastárs, aki a gyermek után családi pótlékra vagy annak megfelelő ellátásra jogosult. A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 7. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja alapján az óvoda is a köznevelési rendszer része, ezért az óvodás gyermeket nevelő szülők vagy gyámok is jogosultak a támogatásra. A juttatást mindkét szülő megkaphatja még akkor is, ha a szülők ugyanazon a munkahelyen dolgoznak.
Mire váltható be az iskolakezdési utalvány?
Az utalvány beváltható tankönyvek, taneszközök és ruházat vásárlására. Tankönyvnek minősül az a közoktatásban használt tankönyv, ami szerepel az adott tanévre érvényes tankönyvjegyzékben. Taneszköznek tekinthető minden olyan eszköz, ami a tanuláshoz szükséges, így például a füzet, ceruza, radír, toll, rajzlap, de ide tartozik akár az íróasztal is. Ruházat lehet nadrág, szoknya, póló, kabát, cipő vagy alsónemű, tehát minden, ami a gyermek iskolai öltözködéséhez szükséges.
Fontos észben tartanunk, hogy a munkáltató általi iskolakezdési támogatás csak adható, de nem kötelező: így a munkáltatónk dönthet úgy is, hogy nem kíván élni ezzel a lehetőséggel.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)