Mivel én mindent rendben találtam, így nem maradt más hátra, kérdeznem kellett. Méghozzá azokat a családokat, akik a cashflow vezetésével nem tudtak zöld ágra vergődni. Nem értettem, hogy anno a dédnagyanyám hogyan volt képes egy kockás füzetben lerendezni mindezt, pedig fogalma sem volt a százalékokról, meg az arányokról. Úgyhogy kérdeztem. És válaszokat kaptam. De micsoda válaszokat!!!
Kiderült, hogy a családok gyakorlatilag kivétel nélkül attól várták az anyagi helyzetük jobbra fordulását, hogy vezették a cashflow-táblázatot. És kész. Ennyi. Tudták ugyan, hogy mínuszba kerültek, de csak ennyit. Nem többet. Arra már ugyanis egyikük sem vette a fáradságot, hogy kicsit jobban bele is nézzen a táblázatba, vagyis hogy elemezzen, és aztán abból, amit talált, következtetéseket vonjon le!
Volt olyan ismerősöm, aki a cashflow-táblázat alapján már hó elején látta, hogy nem fog hó végéig kitartani a pénze. Mit csinált? Talán átvizsgálta a kiadásai szerkezetét, hogy megtalálja, hol folyik el feleslegesen a pénze, vagy hogy hol tud egy kicsit spórolni? Vagy netán megnézte a bevételei-kiadásai arányát, hogy lássa, nem elég a nadrágszíjat meghúzni, hanem esetleg a bevételeit is meg kéne növelnie? Nézett új bevételi források után? Neeeem, miért is csinált volna ilyet? Helyette felvett valami irgalmatlan kamatra gyorskölcsönt, és elégedetten hátradőlt, hogy arra a hónapra megoldotta a problémát… A bibi csak az volt, hogy néhány dolgot nem vett figyelembe:
- lesz jövő hónap is, és akkor mihez kezd - tehát az előrelátás totálisan hiányzott;
- a következő hónapban már nem is ennyi lesz a terhe, mert hozzájött a gyorskölcsön törlesztése is - már megint az előrelátás…;
- a gyorskölcsönök kamata hatalmas, és általában nem havi, hanem heti törlesztéssel kell fizetni… - na, ez meg a információk, azaz a tudás totális hiánya.
Ezek után persze leültünk, és megbeszéltük, hogy
- attól, hogy vezeti a cashflowt, még nem fog automatikusan javulni a pénzügyi helyzete - ezt csak a lusta, kényelmes ember hiheti;
- a cashflowt azért vezetjük, hogy meglássuk, hol kell változtatni, tehát részleteiben is meg kell nézni, azaz elemezni is kell;
- az elemzés eredményei alapján lehet döntéseket hozni, hogyan tovább - és ezeket a döntéseket márpedig meg is kell hozni, egész stratégiákat lehet ráépíteni!
Rá kellett jönnöm, hogy a legjobb eszköz sem ér semmit, ha nem használják ésszel. A háztartási cashflow sem kivétel ez alól. Ha csak vezetem, és várok az Univerzumra, akkor csak pótcselekvést végzek: becsapom a saját lelkiismeretem, hogy “De hát én mindent megteszek, és mégsem működik!”…
Tényleg mindent megteszel?
Kezdőlökés: háztartási naplót, vagy másnéven háztartási cashflow-t itt találsz. Ha az értelmezéssel nem boldogulsz, akkor sincs gáz, ha tudod, kit kell megkérdezni. Hozzám nyugodtan jöhetsz.
Háztartási cash flow - szép, de nem jó semmire? - 2. rész
Háztartási cash flow - szép, de nem jó semmire? - 3. rész
![]() |
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)