Dicséretes dolog, hogy elhatároztad magad, és vállalkozásba fogsz. Komolyan mondom, ez nagy jellemformáló utazás lesz: új szokásokat veszel fel, új lesz az időbeosztásod, olyan helyzetekbe fogsz keveredni és megoldani azokat, amelyekről sosem hitted volna, hogy képes vagy a kezelésükre, stb.
Lesz azonban olyan is az életedben, amire nagy hatással leszel - és ezzel a hatással nem számolni, őrületes hiba!
Szarvashiba #2
Mivel ez egy egészen másféle életforma, a családnak is el kell fogadnia, együtt kell tudnia élni ezzel!
Ez következik az első bakiból.
Gondold el, hogy különösen az elején, amíg a rendszer be nem áll, mennyire idegen leszel a vállalkozói életmódoddal a családodnak! Arról nem is beszélve, hogy ez az életformád milyen hatással lesz majd a családod többi tagjára is!
Az egy dolog, hogy Te nem vagy otthon, ahogyan eddig, hogy ha testben ott is vagy, az eszed egészen máshol jár, hogy a telefonodon hamarabb válaszolsz egy ügyfél, beszállító, munkatárs kérdésére, mint a párodéra vagy a gyerekedére. De, hogy ha már nem fogod kivenni a részed a házimunkából, és ez is a párodra marad, ha elmaradozol a családi programokról – mert ők még mindig úgy élnek, mintha semmi nem változott volna!!! –, akkor abból inkább előbb, mint utóbb óriási balhé fog kerekedni.
A vállalkozás ugyanis családi háttér nélkül nem megy!
Én még nem láttam olyan vállalkozást, ami sikeres lett volna, de a család ne fogadta volna ezt el. A család ellenében nem tudsz sikeres vállalkozást építeni! Vagy ha igen, akkor a család kihátrál mögüled.
És itt a támogatásnál nemcsak arra gondolok, hogy drukkolnak neked, vagy, hogy a család előveszi a pénzügyi tartalékait, és hajlandóak azt a cégedbe ölni! Hanem arra is, hogy veled együtt élik azt, hogy más lett a világ: alkalmazkodnak az időbeosztásod változásaihoz, ahhoz, hogy a házimunkát másképp kell megosztani, mint korábban, de ahhoz is, hogy többfelé figyelsz egyszerre, és nekik esetleg sorba kell állni a megosztott figyelmedért.
Ha belegondolsz, akkor ez olyan szintű alkalmazkodóképességet követel meg az egész családtól, amit nem is olyan egyszerű kérni sem, nemhogy kivitelezni.
Mit tehetsz, hogy elkerüld ezt a bakit?
Csak úgy, hogy már előre szólsz a családnak, hogy tudják, mivel néznek szembe. (Úgysem fogják tudni, ahogyan te sem fogod pontosan tudni, de legalább a figyelmeztető lövést már leadtad.)
Maradjatok a folyamatos összecsiszolódásnál!
Alkossátok újra a családi munkamegosztást és a családi időbeosztást! Beszéljétek meg, hogyan alakítjátok a családi programokat, együttléteket! Szép dolog, hogy a vevőidnek és a munkatársaidnak mindig ott vagy, de legyenek a családi életben, a családi programokban is olyan sarokpontok, amelyek fixek, és ez akkor is így van, ha egyébként piros malacperselyek is potyognak az égből - vagyis legalább ezekre az alkalmakra nyugodtan hagyatkozhatnak a családtagok.
Az elején nehéz lesz az átállás, de egy-két hónap elég lesz az újrarendeződéshez - ha mindenki benne van a dologban. :)
És ha már család...
...a jövő héten egy olyan aspektust mutatok meg a családi vállalkozással kapcsolatban, amire nem nagyon szoktak gondolni - és nem is nagyon tanítják, hogy erre így kellene tekinteni.
Csengő kasszát és sikeres vállalkozást kívánok!
Olvasd el a cikk további részeit is:
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 1. rész
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 3. rész
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 4. rész
Fotó: bluesunny62/pixabay.com
![]() |
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |