Ha egy cég tulajdonosai vagyunk, az kemény munkával jár.
Viszont ha a vállalkozásunk családi vállalkozás is, a problémák és buktatók hatványozottan jelennek meg. Elég egyetlen ballépés, és a cégünk máris a semmibe vész, tehát jobban tesszük, ha kiismerjük a buktatókat, még mielőtt elkövetnénk őket.
Családi kapcsolatok és munkahelyi kapcsolatok
Az egyik leggyakoribb és legkomolyabb hiba a családi vállalkozásoknál, ha azt feltételezzük, hogy a szoros családi kapcsolatok automatikusan hatékony munkahelyi kapcsolatokat eredményeznek. Sajnos ez nem mindig így van. Azok a gyerekek, akik a munkahelyen kívül imádják a szüleiket, hirtelen azt veszik észre, hogy megkérdőjelezik az édesapjuk döntéseit, mikor ő a főnök, a testvérek pedig, akik otthon elválaszthatatlanok, gyorsan az irodai féltékenykedések és jelentéktelen rivalizálások hálójában találhatják magukat. Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy néhány esetben a családi kapcsolatok valóban erősítik a munkahelyi kapcsolatokat, viszont minden helyzetet önmagában kell értékelni.
Az összes családtag alkalmazása
A családi vállalkozásoknál a másik elterjedt hibát akkor követjük el, mikor tulajdonosként azt érezzük, hogy kötelességünk minden egyes családtagot alkalmazni, aki csak dolgozni szeretne. Az összes családtag alkalmazása nem lehet reális cél a vállalkozás számára. Vannak családtagok, akik alkalmasak bizonyos szerepek betöltésére a szervezeten belül, míg mások nem. Ahelyett, hogy csak a DNS alapján alkalmaznánk embereket, az alkalmazással kapcsolatos döntéseknek az egyén tanulmányaitól, tapasztalatától, és attól kell függnie, hogy képes-e megfelelni az elvárásoknak. Ha nehezünkre esik visszautasítani a családtagot, keressünk egy nem családtag alkalmazottat a cégnél, aki átveszi a kezdeményezést a személyzetet érintő kérdésekben. Azt is fontolóra vehetjük, hogy a nem képzett családtagok segítségére leszünk megszerezni a szükséges végzettséget, amely ahhoz kell, hogy valamikor a jövőben betölthessék az állást.
A hozzáértés hiánya
A családi vállalkozások hírhedtek arról, hogy nem törődnek a szakmai illemszabályokkal. Ugyan előfordulhat, hogy a munkahelyen hemzsegnek a rokonok, ez mégis csak munkahely, és a zavartalan működéshez szükség van bizonyos fokú hozzáértésre. A családi intrikák és családi témájú megbeszélések nem helyénvalóak, a nem családtagok kényelmetlenül érezhetik magukat ettől. Hasonlóképpen, a családtagok közötti párbeszédeknek az üzleti protokollokhoz kell igazodniuk, és nem a családiakhoz. Bár előfordulhat, hogy a vállalkozás tulajdonosa egyben a család fele is, neki a családtagokkal hasonló módon kell beszélni a munkahelyen, mint a többi alkalmazottal, és nem úgy, ahogy nyáron kerti grillezés alkalmával beszélget velük.
Nincs utódlástervezés
Van róla elképzelésünk, hogy ki veszi át a céget, mikor visszavonulunk? És ami még fontosabb, ezt mások is tudják? A generációs változások alkalmával a családi vállalkozások kudarcmutatói elég magasak. Az átalakulással kapcsolatos problémák még inkább felerősödnek, ha a jelenlegi tulajdonos nem képes megfelelően felkészülni az átalakulásra, mivel nem törődik azzal, hogy időben és egyértelműen megnevezze utódját. Ha veszekedések és viták vannak az utódról, a korai utódlástervezéssel legalább időt nyerünk, hogy megoldhassuk a belharcokat, még mielőtt a változásokra valóban sor kerülne.
A fiatalabb generációk közreműködése.
A családi vállalkozások az egész családot érintik, beleértve a fiatalabb generáció képviselőit is. Mivel általában a ranglétra tetején az idősebb generáció található, a fiatalabb családtagok meglátásait és javaslatait gyakran semmibe veszik. Mikor megtörténik a váltás, a fiatalabb generáció azonnal nekilát ötleteinek megvalósításához, jellemzően átfogó és gyökeres változtatásokról van szó, amelyek károsak a szervezet számára. Helyesebb az a megközelítés, ha bevonjuk a fiatalabb generációt a döntéshozatali folyamatba, és fokozatosan valósítják meg ötleteiket, nem hirtelen egyszerre.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)