Ha ön egy kis vállalkozás tulajdonosa, és szeretné a céget családi vállalkozásként továbbvinni, ezzel nincs egyedül.
Évente vállalkozók ezrei viszik be a családot a vállalkozásokba. Viszont sok vállalkozó nincs felkészülve azokra a speciális kihívásokra, amelyek akkor jelentkeznek, ha a munkahelyi dolgok és a magánélet összeér.
A családi vállalkozás beindításának folyamata – egy-két híres kivételtől eltekintve - nagyban megegyezik azzal, ahogy bármilyen más kisvállalkozást beindítunk. Az első naptól kezdve az jelenti majd a kihívást, hogy fenntartsunk egy működőképes üzleti környezetet anélkül, hogy elhidegülnének tőlünk azok, akiket szeretünk. Ez nehezebb lehet annál, mint ahogy hangzik, de megvalósítható. Indulásképpen a következőket tegyük.
Legyünk szakszerűek
A családi vállalkozás tulajdonlásának legfőbb vezérelve a szakmai hozzáértés kell, hogy legyen. Az ügyfelek és az alkalmazottak semmilyen körülmények között nem érezhetik azt, hogy kívülállók lennének egy családi összejövetelen. Mikor otthon vagyunk, a család az első. De az irodában az üzleti álljon az első, és a család a második helyen.
Határozzuk meg a szerepeket és a határvonalakat
A családi vállalkozások hajlamosak kudarcot vallani, mikor a családtagok szerepét kell meghatározni a vállalaton belül. Viszont a világos szerepkör és határvonalak felvázolása nélkül egyenes út vezet a konfliktusokig. Hasonlóan más alkalmazottakhoz, a családtagoknak is rendelkezniük kell munkaköri leírással, amelyből világosan kiderül, ki miért felelős, illetve ki miben dönthet.
Foglaljuk írásba a viszonyokat
Sosem szabad azt feltételeznünk, hogy a családtag magától megérti, hol helyezkedik el a vállalkozáson belül. A családi kapcsolatoktól eltérően az üzleti viszonyokat pontosan meg kell határozni írásban. Ez valamikor kissé túl formálisnak tűnhet, viszont a viszonyok írásba foglalása később majd rengeteg kényelmetlenségtől ment meg minket.
Kérjünk tanácsot nem családtagoktól
A családi vállalkozásoknál az objektív tanácsadó aranyat ér. Néha a bizalmas családon kívüli tanácsadó szócsőként funkciónál, míg máskor kérhetjük, hogy segítsen közvetíteni családi problémáknál a szervezeten belül. Még ha jelenleg nincs is rá szükségünk, bölcs dolog lehet keresni egy családon kívüli tanácsadót, még mielőtt a problémák jelentkeznének.
Járjunk el tisztességesen
Az alkalmazottak figyelni fogják, hogyan bánunk a családtagokkal, és ez alapján döntik el, hogy ők maguk számíthatnak-e majd tisztességes bánásmódra. Ha a családtagok jelentős juttatásokat kapnak, illetve olyan előnyöket élveznek, amelyek mások számára nem elérhetőek, a munkahelyi morál csorbát szenved, és az tapasztalhatjuk, hogy alkalmazottak gyakran fognak cserélődni.
Másrészről viszont ha a családtagokkal ugyanúgy bánunk, mint bárki mással, az alkalmazottak nagyon valószínű, hogy a hűségükkel fognak jutalmazni minket.
Dolgozzunk ki tervet a változásokat illetően
A családi vállalat tulajdonosaként az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy nem sikerül világos tervet kidolgoznunk a változásokhoz. Bár lehet, hogy a visszavonulásunk csak évek múlva lesz aktuális, már most kezdjük el megtervezni a helyet a következő generáció számára.
A témánál maradva, számos családi vállalkozás-tulajdonosnak segítség lehet, ha a következő generáció képviselői számára előírják, hogy egy ideig a családi vállalkozáson kívül kell dolgozniuk, bővítendő üzleti tapasztalataikat.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)