A nemet mondás művészete - szakértők javaslatai hétköznapi helyzetekre
Sok szülő szinte teljesen háttérbe szorítja magát és a gyereke körül forog az élete: azt szeretnék, ha semmiképp se sérülne az ő lelki világuk.
Ez azonban gyakran azt eredményezi, hogy sokan egyáltalán nem fegyelmeznek semmilyen módon, a gyerekek tetteinek nincs következménye, hiszen a szülő azt gondolja, már az is büntetés, ha nemet mond.
Meri Wallace gyermek- és családterapeuta a psychologytoday.com oldalon összegyűjtött pár tippet, ami segíthet abban, hogy hogyan mondjon eredményesen nemet a szülő, amikor szükség van rá.
Határok
Először is fontos leszögezni, hogy az nem számít büntetésnek, ha nemet mondunk. A gyereknek szüksége van határokra, mert ez ad neki biztonságot.
Papp Györgyi pszichológus szerint attól még lehet valaki jó szülő, ha nem ad meg mindent a gyerekének, ha nem enged meg neki mindent. Sőt. Tulajdonképpen éppen erre van szükségük a gyerekeknek, hogy tudják, hol a határ. Ha ugyanis nincsenek határok, keretek, akkor belső bizonytalanság alakulhat ki bennük, és emiatt szorongóvá válhatnak.
"Legyen 4-5 szabály, amihez a szülő ragaszkodik, azokban legyen következetes és csak extrém esetben lehessen eltérni tőle, például betegség esetén" - javasolja a szakértő, aki szerint az sem jó, ha rengeteg szabály van, de az sem, ha egyáltalán nincs: mindig az arany középút a legjobb.
Beszéld meg a gyerekkel előre a szabályt
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint megelőzhetjük a hisztirohamot, ha előre megbeszéljük a szabályt a gyerekkel.
"Például ha strandra megyünk, akkor előre megbeszéljük, hogy hány gombóc fagyit vagy hány palacsintát ehet, és akkor előre tudja, hogy mire számíthat. Ezzel pedig elkerülhetjük a hisztit" - javasolja a szakértő.
Hagyj időt, mielőtt kimondod, hogy nem!
Meri Wallace gyermek- és családterapeuta szerint jó megoldás lehet, ha a szülő nem mond azonnal nemet, hanem hagy egy kis időt, hogy átgondolja. Mondhatja például, hogy "Egyelőre nem tudom, még átgondolom."
Ismerd el a kérését!
Mielőtt azonnal rávágod, hogy nem, mondd el neki, hogy elismered a kérését, így látja majd, hogy figyelembe veszed, amit kér és talán könnyebben elengedi majd a kívánságát.
Adj neki magyarázatot!
A gyerek sokkal jobban megérti a visszautasítást, ha megmagyarázod az okát. Például: "ma azért nem mehetsz el bulizni, mert holnap meccsed lesz és fontos, hogy kipihend magad!"
Segíthet az is, ha elismered az érzéseit: például: "tudom, hogy mennyire szeretnél egy igazi nyuszikát húsvétra, de a lakásban sajnos nem tudunk nyulat tartani a két kutya mellett."
Ajánlj fel helyette valami mást!
Jó megoldás lehet az is, hogy ha ugyan most nemet mondasz, de később teljesíted, amit szeretne. Például: "nem ehetsz csokit ebéd előtt, de vacsora után ehetsz majd egy desszertet!"
Vagy "tudom, hogy minden vágyad az a legó, írjunk egy levelet a Jézuskának, hátha karácsonyra megkapod, rendben?"
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)