Ilyen hatással van a gyerekekre a következetesség
Ha a szülő egyszer ezt mondja, máskor meg azt, nem tart ki a döntései mellett, akkor a gyerek összezavarodik: nem érti, hogy amit egyszer lehetett, azt máskor miért nem. Ha a szülő következetlen, akkor a gyerek nem érzi magát biztonságban, egy belső bizonytalanság alakul ki benne.
Ellenben ha legalább az egyik szülő következetes, akkor nagyobb biztonságban érzi magát, ami kihat a viselkedésére is: nyugodtabb lesz és kiegyensúlyozottabb, hiszen tudja, hogy milyen viselkedéséért járhat dicséret, és mik azok a szabályok, amiket be kell tartania.
Ebben az esetben pontosan tisztában van a gyerek azzal is, hogy a tetteinek következménye van, vagyis ha valamilyen szabályt nem tart be, akkor milyen következményekkel kell számolnia.
Szakemberek hangsúlyozzák, hogy büntetés helyett érdemes a következményekre tanítani a gyereket, és inkább pozitív megerősítéssel neveljünk - persze nem agyondicsérve a gyereket. Csak olyan dolgokért dicsérjük meg, amik valóban az életkorának megfelelők, azért például nem kell, mert eszik, iszik, stb.
A következetes szülők tehát nem élnek a komoly büntetés és a fenyegetés eszközével sem, helyette pozitív megerősítést és érvelést alkalmaznak.
Gyarmati Rita pszichológus azt mondja, vannak olyan helyzetek, amikor a szülő egyszerűen nem engedhet, mert azzal veszélybe sodorja a saját gyerekét.
"Például kést nem adok kisgyerek kezébe, erről nem is nyitok vitát. Vagy megfogom a kezed, ha átmegyünk az úttesten, mert én vagyok a felnőtt és az én felelősségem, hogy biztonságban tartsalak" - mondja a szakértő és hozzáteszi:
"A szabályok azért vannak, hogy keretet adjanak a gyereknek. Tudja, hogy ha megszegi a szabályokat, akkor az milyen következménnyel jár.
Ha csak úgy mondom, hogy jaj, tudod, hogy nem szabad enni a kanapén, vagy határozottam rászólok, hogy nem eszünk a kanapén, aközött óriási a különbség" - teszi hozzá Gyarmati Rita pszichológus.
A következetesség azonban nem azt jelenti, hogy a szülő nem lehet rugalmas egyes helyzetekben. Ha például a kamasznak szerelmi bánata van, akkor adott esetben meg lehet engedni neki, hogy egy napot hiányozzon az iskolából. Vagy ha beteg a kicsi, akkor nézhet több mesét, stb.
Azok a gyerekek, akik következetes szülők mellett nőnek fel:
- gyorsabban önállósodnak
- könnyebben beilleszkednek a közösségbe
- jobban teljesítenek az iskolában
- bátrabbak
- jobban tudnak önmaguk lenni, mert nem kell egyes helyzetekben másképp viselkedniük
- igazságosabbak
- barátságosabbak
- kevésbé jellemző rájuk a szorongás, antiszociális viselkedés és később a függőségek kialakulása.
Érdemes arra is figyelni, hogy a szülő magával szemben is következetes legyen, ezzel is jó példát mutatva. Ha a gyerekétől elvár valamit, azt ő maga is tartsa be.
Ha eddig nem volt az erősséged a következetesség, ne aggódj: sosem késő ezen változtatni. Gyermekeden pedig egészen hamar meg fogod tapasztalni a változást: nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz, hiszen biztonságban fogja érezni magát.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)