6 dolog, ami miatt szófogadatlanná válhat gyermekünk
1. Kevés figyelmet fordítunk rá
A szeretetünket ne azzal fejezzük ki a gyermekünk számára, hogy elhalmozzuk őt ajándékokkal. Persze, ahogy Vekerdy Tamás is fogalmaz, a csilingelő vödör önmagában még nem káros. Csak akkor, ha az a szeretet, a minőségi idő helyett van.
A mai rohanó világban sokan teljesen le vagyunk strapálva, fáradtak vagyunk az egész napos munka után - és amikor hazaérünk a gyerekkel az óvodából vagy az iskolából, úgy érezzük, hogy már nincs türelmünk, már nem maradt energiánk rá.
A szakember szerint azonban az is elég, ha este, amikor lefektetjük a gyermekünket, egy fél órát ottmaradunk vele az ágyban és beszélgetünk. Kérdezzük meg, hogy milyen napja volt, milyen jó dolgok történtek vele aznap, vagy milyen dolgokért hálás ma. Hancúrozhatunk, dögönyözhetjük, ha van kedvünk, akár párnacsatázzunk is! Ölelgessük és puszilgassuk őt sokat, hiszen az érintésnek is csodás ereje van!
Ha a gyerekkel keveset foglalkozik a szülő, ha annyira elfoglalt, hogy alig jut ideje rá, az okot adhat neki arra, hogy szófogadatlan legyen. Hisz csak az ellenkezéssel tudja kiharcolni a figyelmünket.
2. Állandóan vitatkozik a szülő a gyerekkel - ráadásul igazságtalanul
Előfordulhat, hogy egy szülő olyankor kezd el veszekedni a gyerekével - néha akár jelentéktelen dolgokon is -, amikor nagyon fáradt, kimerült, amikor őt is felidegesítették a munkahelyén, és otthon vezeti le a feszültséget.
A gyerek ilyenkor nem érti, miért vitatkoznak már vele megint, hiszen ő próbált mindent jól csinálni - ettől pedig összezavarodik. Ez az érzés is kiválthatja később a kezelhetetlen viselkedést.
3. A szülő elnézi, ha a gyermeke agresszíven viselkedik vele
Ha a gyerek megüti a szüleit, agresszív velük vagy csúnyán beszél, azt azonnal le kell állítani. Nem megoldás, ha ilyenkor visszacsapunk, és az sem, ha teljesen figyelmen kívül hagyjuk.
Ha ugyanis szemet hunyunk afelett, hogy agresszív velünk gyermekünk, az oda vezet, hogy másokkal is szófogadatlan és udvariatlan lesz. Ők azonban már nem fogják eltűrni, hogy így viselkedjen velük.
4. Több időt szentelnek a kistestvérnek
Ha megszületik a kistestvér, a nagyobbikra általában sajnos kevesebb idő jut. Természetesen ez csak egy átmeneti időszak, de ilyenkor gyakran reagál úgy a megváltozott körülményekre az idősebb gyerek, hogy szófogadatlanabbá válik.
Bármennyire is nehéz megoldani az új tennivalók miatt, érdemes figyelni rá, hogy ő is megkapja a kellő figyelmet. Esetleg be lehet vonni a baba körüli teendőkbe, ha már elég érett hozzá, vagy amíg anya a picivel van, addig apa foglalkozhat a naggyal.
5. Bírálják a gyereket
Ha a szülő folyamatosan kritizálja a gyerekét, például hogy ügyetlen, hogy nem rajzol szépen, akkor a gyereknek csökken az önbizalma, és folyamatosan azt érzi, hogy ő nem elég jó. Ez szintén kiválthat egy problémás viselkedést.
6. Valóban szófogadatlan?
Érdemes azt is megvizsgálni, hogy egy gyerektől az ő adott életkorában mi várható el.
Például ha elmegyünk vele ügyeket intézni, és sorban kell állnunk, akkor a 3-4 éves gyerekünk egy ideig szépen áll mellettünk. Aztán elkezd unatkozni, ezért mit csinál? Fel-alá rohangál.
A szülő erre természetesen egyre idegesebb lesz, először szép szóval, aztán egyre erélyesebben szól rá a gyerekére, végül megfogja a kezét és visszavezeti őt a sorba. Majd jól leszidja, hogy így nem szabad viselkedni, álljon szépen csendben mellette, amíg nem végeznek.
Pedig itt nem arról van szó, hogy szófogadatlan lenne: egyszerűen csak arról, hogy a ő életkorában még nem várható el tőle, hogy egy órán keresztül csendben várakozzon. Érdemesebb ilyenkor felkészülni és vinni 1-2 mesekönyvet vagy egy kisautót, babát, amivel lefoglalhatjuk, de akár játszhatunk várakozás közben szójátékokat, barkóbát is.
Olvasd el ezt is: Rossz, vagy csak az életkorának megfelelően viselkedik? - 5 bosszantó szokás, amit el lehet nézni kicsi korban
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)