Természetesen egy ember sincs fából: időnként előfordulhat, hogy a szülő felemeli a hangját és rászól a gyerekre. Ha ez ritkán fordul elő, az még nem hagy nyomot a gyerek lelkében, a gyakori üvöltözés azonban kihathat az érzelmi fejlődésére.
Lássuk, milyen negatív hatása lehet még a kiabálásnak.
Hiába kiabálsz a gyerekkel, az üzeneted nem jut el hozzá
Felesleges felemelned a hangodat, ha a gyereked nem ért valamit másodszorra sem; szinte semmi hatása nem lesz, mert nem a mondandódra fog figyelni, helyette megijed a kiabálásodtól.
Az a gyerek, akivel szülei sokat kiabálnak, gyakrabban fog megértési problémákkal küzdeni. A kutatások szerint a gyerek jobban tud koncentrálni, ha normális hangnemben beszélsz vele, és úgy adod át neki az üzenetet, ezért érdemes visszafogott hangvételben rendet teremteni, mert ez az ő javát is szolgálja.
A gyerekből később kiabálós felnőtt válhat
A gyereked mindenben téged fog utánozni, ezért ha azt látja, tapasztalja, hogy a hangoskodások gyakoriak, akkor később ő is alkalmazni fogja a módszert a saját gyerekeivel szemben. Ha ezt el szeretnéd kerülni, akkor ne mutass ilyen példát.
A kiabálós szülők gyerekéből is kiabálós felnőtt válik, így ez a rossz nevelési szokás tovább öröklődik, ami azért aggasztó, mert így könnyen egy egész önbizalomhiányos család nőhet fel az unokától egészen a nagyszülőkig.
Szorongóbb, zaklatottabbá válik
Egy friss kutatás szerint ha a gyerek egy konfliktusokkal, kiabálásokkal terhelt környezetben nő fel, akkor megváltozhat a viselkedése, szorongóbb, stresszesebb és agresszívebb lehet.
A hangos fenyítés csak rövid ideig hat, így tehát nem sok értelme van ezt a módszert alkalmazni, mert a gyerek viselkedése nem fog megváltozni, sőt hosszútávon sérülhet az önértékelése, önbecsülése.
Csökkenhet a gyerek önbizalma
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia közlése szerint egy kiabálós környezetben felnövő gyerek önbizalma könnyedén csorbát szenvedhet. Minél többet üvöltöznek vele a felnőttek, annál inkább magába fordul és súlyos depresszió is kialakulhat, ezért nagyon oda kell figyelni erre.
Ha hangos szitkozódással fenyíted a gyerekedet, akkor később sérülhet a kicsi önbizalma, mert elhiszi, hogy ő nem jó semmire, és már egy hangos szótól is remegni kezd.
Olvasd el szakértőnk írását is: Így hat a gyereked életére, ha vered
Forrás: filantropikum.com
Indexkép: pxhere
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)