Miből áll az immunrendszer?
- Immunsejtekből
- Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
- Öröklőtt
- Szerzett
1. Az öröklött immunitás: A védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
![]() |
A baktériumokat bekebelező sejt |
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket, antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását
segítik elő.
![]() |
![]() |
T lymphocyta |
Antitesteket termelő B limfocita |
Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
-
Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
Veleszületett formák: ezek gyermekkorban már felismerhetők
Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák. - Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegsége. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismeri fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellene, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)