Korábban már írtam arról, hogy egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása több tényezőtől függ. Ezek megértése miatt mutatom be egyik kedves betegem történetét.
A 34 éves hölgy már 3 éve szenvedett autoimmun gyulladás miatt kialakult csökkent pajzs-mirigyműködésben. Eddig szorgosan és pontosan szedte a megbeszélt pajzsmirigy hormont reggelente vízzel éhgyomorra (100ug-t naponta) és ezzel a panaszmenetessé vált. A tavasz beköszöntés után két dolog történt. Náthás lett, majd allergiás tünetek jelentkeztek, ezért úgy döntött orvosi tanácsra, hogy több grapefruitot és a népszerűvé vált pomelot fog fogyasztani. Kezdetben nem is volt semmi gond, de 4 hét után tapasztalta, hogy ismét jelentkeztek a csökkent pajzsmirigyműködés jellegzetes tünetei: hízás, feledékenység, gyengeség, hajhullás, menzeszzavar. Ráadásul a gyógyszerrel jól kezelt szénanáthája is kiújult. A laboratóriumi értékei is romlottak, annak ellenére, hogy a gyógyszereit nemrég vásárolta, tehát nem lehettek „lejáratosak”. Miután több helyen is megfordult, számos vizsgálaton volt (CT, allergia tesztek, góckeresés stb.) ekkor jelentkezett kétségbeesésében szakrendelésünkre. A panaszok elmondása után nem kellett semmi különleges további vizsgálat, hiszen kérdésemre elmondta, hogy reggelente ½-1 l grapefruit vagy pomelo italt fogyaszt. Megkértem, hogy ezeket ne reggelire fogyassa el, hanem a gyógyszerek beszedése után 1-2 órával később. Lássanak csodát! Ezt követően ismét jelentkező panaszai megszűntek, az allergiás tünetei jelentősen csökkentek.
Mi a jelenség magyarázata?
Ezek a gyümölcslevek jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják az ún. citokróm enzimek (CYP3A4) működését. A citokróm enzimeknek pedig két fő hatása ismert:
- Gátolják a gyógyszerek felszívódását
- Fokozzák egyes gyógyszerek bomlását
Mivel ezek az enzimek nagy mennyiségben jutottak a betegünk szervezetébe, ezért csökkent a pajzsmirigyhormonjainak és az allergia elleni gyógyszernek a felszívódása, másrészt fokozódott azok lebomlása.
Mire kell tehát figyelemmel lenni?
Főleg mely gyógyszerek esetében csökken a felszívódás és fokozódik a lebomlás?
- A pajzsmirigy hormonok
- Az allergia elleni antihisztamin készítmények
- Szívbetegség, magas vérnyomás esetén alkalmazott ún. béta-blokklók
Következtetés: ez a megfigyelés arra utal, hogy megfelelő körültekintéssel és a gyógyszerek bevitelének időbeli változtatásával az egyébként kitűnő készítmények alkalmazhatók. Talán az sem közömbös, hogy minden különösebb, néha kellemetlen és nem veszélytelen vizsgálat elvégzése nélkül lehet sikert elérni.
A mellékelt élvezetes gyümölcstálhoz (1. ábra) a nyár közeledtével jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba
(1. ábra)
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)