Nagyon helyes, ha egy XXI. századi szülő az interneten is tájékozódik egészségügyi témákban, de nem irigylem a szülőket, mert ennek az eredménye azonban az, hogy ellentmondásos információkat, történeteket olvasnak, így aztán nem tudnak dönteni – írja dr. Novák Hunor, alább a folytatás.
Ma már nem igaz, hogy „a bárányhimlőn minél előbb át kell esni”. A bárányhimlő az egyik leggyakoribb fertőző betegség, évente több tízezer gyermeket érint hazánkban. Nagyon elterjedt nézet a szülők (és az orvosok, egészségügyi dolgozók egy részének) körében, hogy az a jó, ha a gyermek minél hamarabb természetes úton elkapja a bárányhimlőt és átesik a fertőzésen. Ez a nézet több száz évvel ez előttről ered, és nem teljesen alaptalan, azt ugyanis már régen is tudták, és tény, hogy akik nem fiatal korukban kapják el a bárányhimlőt, hanem serdülőkorban vagy felnőttként, akkor a fertőzés sokkal súlyosabb lefolyású, gyakrabban jár szövődménnyel. Mivel akkoriban nem volt védőoltás, ezért valóban csak azt tudták tenni a bárányhimlő és szövődmények enyhítése érdekében, hogy minél hamarabb „megfertőztették„ gyereküket bárányhimlővel, hogy enyhébb lefolyású legyen a betegség. Ugyanakkor a fiatalon elkapott bárányhimlő is okozhat ugyanúgy súlyos szövődményeket – tehát a 21. században, a védőoltások korában már nem igaz, hogy oltás helyett jobb, ha a gyermek minél előbb természetes úton fertőződik meg.
Mivel még mindig él a tévhit, hogy „a bárányhimlőt minél előbb célszerű elkapni”, ezért mindent meg is tesznek ennek érdekében a szülők. Az egyik szülő azt mesélte nekem, hogy amikor híre ment a faluban, hogy bárányhimlős lett néhány gyerek, még a távoli településekről is vitték, özönlöttek hozzájuk a még bárányhimlőn át nem esett gyerekek – a szülők ugyanis alig várták, hogy elkaphassa gyerekük… Ilyen „bárányhimlő-partikat” rendszeresen tartanak Magyarországon. Néhány évvel ezelőtt még arról is olvasni lehetett, hogy külföldön egy nő bárányhimlős nyalókát árult a szülőknek, hogy könnyen meg tudják fertőzni gyereküket.
A bárányhimlő veszélyes – komoly szövődményeket okozhat, kellemetlen betegség
A bárányhimlő az esetek egy jó részében szövődménnyel jár és a nagy baj, hogy nem tudjuk biztosan megjósolni, ki lesz az, akin csak kiütések jelennek meg (bár az sem egy kellemes betegség), és ki az, akinél komplikáció lép fel. A tapasztalat az, hogy hazánkban egyre több a szövődményes eset: két év alatt több mint 1600 magyar kisgyereket kellett kórházban kezelni bárányhimlős szövődmény miatt. A bárányhimlő szövődményeként bőrfertőzés, vérmérgezés (szepszis, keringésösszeomlás), tüdőgyulladás, súlyos májgyulladás, epilepszia-szerű görcsök, agyvelőgyulladás, bénulás és teljes vakság alakulhat ki. A bárányhimlő az immunrendszert tartósan legyengíti, megviseli, így utána sokkal könnyebben kap el más betegségeket a gyerek. Furcsa, hogy a közvélekedés szerint a magas láz veszélyes, a bárányhimlő pedig nem – noha valójában ezeknek pont a fordítottja igaz. Nem veszélyes a bárányhimlő? Vajon mit szólnának ehhez annak azok a magyar szülők, akiknek gyermeke nemrég 12 évesen megvakult a bárányhimlő miatt? Vagy azok a magyar szülők, akiknek gyereke belehalt a bárányhimlő szövődményeibe? A példákat hosszasan sorolhatnánk, ezek nemrég megtörtént esetek hazánkban, és az Ön gyerekével is megtörténhet! Sajnos én is találkoztam már több súlyos bárányhimlős komplikációval, részt vettem a kezelésben és nagyon mérges voltam, hiszen többeket közülük direkt „bárányhimlő-partiba” vittek a szülők, mert úgy hallották, jó ötlet, ha hamar megfertőződik. Persze ez nem a szülők hibája, ők csak jót akartak, de ezért fontos, hogy a tévhiteket eloszlassuk és helyet kapjanak a korrekt információk, ezért küzdök cikkeimmel.
dr. Mészner Zsófia és dr. Kulcsár Andrea bárányhimlős betegekről készített elrettentő képeiket az interneten bárki megtekintheti, szemléltetésképp bemutatom itt is, milyen szövődményei lehetne a bárányhimlőnek, akár egy teljesen, makkegészséges gyereknél is:
A bárányhimlő elleni oltás egyértelműen jó, működik, hasznos
Magyarországon kötelezők a védőoltások, bezzeg a legtöbb országban nem így van – hallhatják sokan az érvelést. Bár az Egyesült Államokban tényleg nem kötelező beadni ezt az oltást, „csak” azt felejtik el közölni az oltásellenes téveszméket hirdetők, hogy az USA 50 tagállamából 49-ben az általános iskolai felvétel követelménye a bárányhimlő elleni védőoltás, azaz gyakorlatilag így kényszerítik ki az oltás beadását.
Az USA-ban 1996 körül vezették be rutinszerűen ezt a védőoltást, a következő évek döbbenetes statisztikái magukért beszélnek, az oltás hatására: a teljes népességben 79%-kal csökkent bárányhimlős megbetegedések száma, a halálesetek pedig 88%-kal csökkentek.
Egy oltás nem mindenkinél alakít ki védettséget (úgynevezett oltást áttörő, áttöréses bárányhimlő alakulhat ki), ezért 2006 óta egy második oltást is javasolnak ismétlésként, aminek hatására a fenti statisztikák még tovább javultak, és a védettség is tovább tart.
Meddig véd az oltás, mik a kockázatai, és kiket nem lehet beoltani? A válaszokat, a teljes cikket elolvashatja dr. Novák Hunor honlapján.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)