Legalább hét-nyolc órára van szüksége egy felnőtt embernek ahhoz, hogy kipihenten végezze napközben a dolgait – vannak kivételek, ők kevesebb alvással is jól érzik magukat. A többségnek azonban komoly problémát okoz, ha kialvatlanul kell kezdenie napját. Amennyiben egyszer-egyszer nem tudunk aludni valami miatt, az még nem nagy gond, ám ha a probléma rendszeressé válik, utána kell járnunk, mi okozza az álmatlanságot!
Első lépésben vizsgáljuk meg: biztosan minden körülmény adott-e, hogy kipihenhessük magunkat éjszaka? A zavaró tényezőket iktassuk ki: ne legyen lehetőleg laptop, telefon, egyéb, esetleg hangot vagy fényt keltő technikai eszköz a szobában, vagy ha van is, teljesen kapcsoljuk ki őket! Ha a körülményekkel nincs gond – csend van és kellő sötétség -, mégsem tudunk aludni, más probléma áll a háttérben.
Előfordulhatnak az alvás során légzési nehézségek. Minden légzés-elakadás alkalmával felébredünk, ezért az alvás nem folyamatos. Annak ellenére, hogy 8 órát ágyban töltöttünk, kialvatlanok maradunk.
Gondoskodjunk róla, hogy legyen friss levegő a szobában. Gondot jelenthet a pihentető alvásban, ha valaki túlsúlyos, vagy dohányzik. Zavarhatja álmunkat, ha túl keveset ettünk elalvás előtt, de az is, ha túlettük magunkat. Normális szinten tarthatjuk azonban a vércukrunkat és kipihentebbek lehetünk, ha átalakítjuk étkezési szokásainkat. Este ne együnk a gyomorra megterhelő ételeket, de ne is hagyjuk magunkat éhezni, mert akkor bizonyos, hogy nem fogunk jól aludni. Mindig reggelizzünk, étrendünk legyen kiegyensúlyozott.
Nők esetében a menstruáció is okozhat alvási problémákat. Ilyenkor ugyanis több vért vesztenek a hölgyek - vasban gazdag ételekkel pótolhatják a vashiányt, legyen az gabona, máj, bab, kagyló, rákféle.
Talán mondani sem kell: komolyan befolyásolja a nyugodt alvást az idegesség, szorongás, a depresszió. Utóbbi kimerültséget, fejfájást, étvágytalanságot okoz, ezért ha azt tapasztaljuk: ez az állapot heteken át fennáll, érdemes orvoshoz fordulnunk…
Nincsenek könnyű helyzetben a pajzsmirigy-problémával küzdők sem. Amikor ugyanis a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, pajzsmirigy-alulműködésről beszélünk, mely szintén befolyásolja a jó alvást. Forduljunk orvoshoz a problémával.
Fogyasszunk kevesebb koffeint! Nem újdonság, hogy a késő délutáni vagy esti kávé, tea-, csokoládé, esetleg energiaital fogyasztás okozhat gondot az alvásban. A túl sok koffein hatására felgyorsul a szívverés, emelkedik a vérnyomás, nem tudunk lenyugodni, idegesség vesz erőt rajtunk. Fokozatosan csökkentsük a koffeinadagunkat, a hirtelen leállás sem jó.
Az alvás ellenére kimerültséget érzőknél olykor bizonyos húgyúti fertőzések is problémát jelenthetnek. Ha éjszakánként gyakran kell kimennünk a mellékhelyiségbe, fájdalom is kínoz bennünket a dolgunk végzésekor, az komolyan megnehezíti az alvást. A gondot antibiotikummal könnyen orvosolják, ezért mindenképp érdemes felkeresni a doktort!
Alvásproblémák fokozottan jelentkezhetnek a cukorbetegeknél is. Sőt, diabétesz kialakulásában szerepet játszhat a kevés alvás! Amennyiben hajlamosak vagyunk rá, hogy cukorbetegek legyünk, és nem értjük álmatlanságunk okát, végeztessünk el diabétesz-tesztet. Ha megvonjuk szervezetünktől az alvást, a szervezet képes rosszabbul reagálni a cukorterhelésre. Már az alvásból néhány óra lefaragása miatt felborulhat a glukóz anyagcseréje, és ez hosszútávon diabéteszt okoz.
Gondoljuk át: fogyasztunk-e elég folyadékot? Persze, nem kávéra vagy alkoholra kell gondolnunk. A kimerültség oka lehet a dehidratáltság is. Igyunk elég vizet a nap folyamán, különösen, ha megerőltető fizikai munkát végzünk vagy sportolunk is. Ha ugyanis szomjasnak érezzük magunkat, az már a dehidratáltság jele.
Vigyázzunk a szívünkre! A szívbetegség előjele lehet, ha a kimerültség a mindennapi munka és elfoglaltságok közepette jelentkezik. Amennyiben azt érzékeljük, hogy feladatainkkal végezni ma sokkal nehezebbnek tűnik, mint néhány hónapja, érdemes elmennünk egy kivizsgálásra. Életmódváltással megelőzhetjük a nagyobb problémát!
Ha nyugodtan és jól akarunk aludni, álljunk le az éjszakai munkával! A feladatok éjjelekbe nyúló elvégzése felborítja a belső óránkat, és állandó fáradtságot produkál.
A rejtett ételallergia is okozhat alvási nehézségeket. Figyeljük meg, csak bizonyos ételek fogyasztása után vannak-e gondjaink a pihenéssel, és próbáljuk ki, mi történik, ha egy időre kiiktatjuk őket étrendünkből.
Tegyük viszont újra rendszeressé a sportot. Válasszunk egy számunkra megfelelő mozgásformát, melyet heti több alkalommal végzünk – ez is hozzásegít a jó alváshoz!
A rossz alvás oka lehet a krónikus fáradtság szindróma. Ha alvásgondjaink már hat hónapja fennállnak, szinte biztos, hogy számolnunk kell a lehetőséggel. A magukat túlvállaló emberek, akik nem hagyják szervezetüket pihenni, regenerálódni – vagy csak azt hiszik, hogy hagyják -, esetében ez gyakori jelenség. Ilyenkor az immunrendszer gyengülése játszik szerepet a betegség kialakulásában. Az állandó és általános kimerültséghez párosul depresszió és alvászavar párosul. A relaxáció, az immunrendszer megerősítése és az életmódváltás ezen is segíthet.
Miért nem alszol már? (Cikkíró pályázatra beküldött írás) |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
5 hasznos tanács, ha téged is utolért az év végi kimerültség
Különösen nehéz év van a hátunk mögött, könnyen eluralkodhat rajtunk az ilyenkor szokásos kimerültség. A járványhelyzet miatt azonban a feltöltődésünket segítő lehetőségek beszűkültek. Mit tehetünk magunkért a megváltozott körülmények között?
A te gyerekednek mikor kell lefeküdni? Ebből a táblázatból kiderül!
Nagy port kavart egy amerikai tanárnő bejegyzése, melyben életkortól függően határozza meg, hogy egy gyermeknek mikor kell lefeküdnie ahhoz, hogy másnap megfelelően kipihent legyen.
A nőknek több pihenésre van szükségük, mint a férfiaknak, ugyanis az agyuk jobban igénybe van véve!
A Loughborough Egyetem brit kutatóinak nemrégiben elkészült tanulmánya megállapította, hogy a nők esetében, a több alvás iránti igény, az agyi struktúrában rejlik, amely bizonyos mértékben eltér a férfiakétól.
A legyengült immunrendszer 5 figyelmeztető tünete
Az immunrendszer a szervezet azon mechanizmusa, ami megvéd a vírusok, baktériumok és betegségek ellen. Néha azonban legyengül, például az egészségtelen étrend vagy a stressz hatására, és ilyenkor nem képes hatékonyan végezni a dolgát.
Hatékony stresszűző módszer kimerült, leharcolt édesanyák számára
A Mental Health Organization által 2018-ban készült felméréséből kiderül, hogy az édesanyák közel 70 százaléka a gyereknevelés során az elmúlt évben legalább egy alkalommal rendkívül stresszes időszakot élt át.
Altatási tippek gyakorló szülőktől, a békésebb estékért
Anyukákat, apukákat kérdeztünk az ismeretségi körünkben, hogy milyen trükkökkel tették gördülékenyebbé az esti fektetést. Némelyik kapott tanács ellentmond egymásnak, de a felsorolt módszerek közül biztos, hogy mindenki talál olyat, amit maga is szívesen alkalmazna.
Ennyi alvásra van szükségük a gyerekeknek - táblázat életkor szerint
Az amerikai Nemzeti Alvás Alapítvány vizsgálata szerint nem csak a túl kevés, hanem a túl sok alvás is bajt jelenthet.
A pihentető éjszakai alvás titka: ezért ne használj éjjeli fényt a gyerekszobában (sem)
Ha a baba vagy a kisgyerek nehezen alszik el, sokan tanácsolják az elkeseredett szülőknek az éjjeli fény használatát. A szakemberek azonban egyre inkább óva intenek attól, hogy megvilágítsuk a gyerekszobát, ez ugyanis a napi ritmus felborulásához, ezáltal ingerlékenységhez, lassabb növekedéshez vagy elhízáshoz is vezethet.