Cirkadián. Ez a latin neve annak a nagyjából 24 órás ritmusnak, amelyet szervezetünk alakított ki a nappalok és éjszakák váltakozásához igazodva. Testünk pontosan tudja, hogy nappal kell ébren lennünk, éjjel pedig, a sötétben a pihenésre áll be. Ehhez igazodik a hormontermelődés, a vastagbél működése és a vérnyomás változása is.
Az iparosodás kezdetéig az emberek is alkalmazkodtak a napszakok természetes váltakozásához, ám a közvilágítás és a mesterséges fények megjelenésével valami megváltozott. Többé nem kell sötétedéskor visszavonulnunk, egyszerűen felkapcsoljuk a lámpát, és folytathatjuk a nappalt, mintha mi se történt volna. Emberek százezrei dolgoznak váltott műszakban – néha hajnalban, néha este, néha éjjel -, és egyre többen tapasztalják meg tengerentúli utazásaik alkalmával a jet laget, vagyis az időeltolódás miatti fáradtságot.
Kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez a mesterséges környezet nagyon megterheli a szervezetet. Folyamatos éjszakai világítás mellett nem tudjuk magunkat megfelelően kipihenni, és ez számtalan problémához vezethet. Szervezetünk sötétedéskor melatonin hormont kezd termelni, amelynek hatására elálmosodunk. A lámpafény megzavarja ennek termelődését. Különösen károsak ebből a szempontból a LED lámpák, amelyek – még ha fehérek is – valójában kék fénnyel működnek. Ez hajnali derengést idéz fel, és gyakorlatilag lehetetlenné teszi a pihentető alvást – hiszen testünk folyamatosan azt az üzenetet kapja, hogy ideje felébredni.
Ha hallottad már azt, hogy a rossz alvás elhízáshoz vezet, akkor tudnod kell, hogy ez is a melatoninnal áll összefüggésben. Ennek hiánya ugyanis azt eredményezi, hogy leküzdhetetlen vágyat érzünk a szénhidráttartalmú ételek iránt.
A melatonin mellett a növekedési hormon is éjszaka, főként éjfél előtt termelődik. Ezért fontos, hogy a gyerekek – és a kamaszok is! – rendszeresen jóval éjfél előtt kerüljenek ágyba.
Mindez nem is meglepő, elég, ha az állatvilágot figyeljük meg: a rovarokat teljesen megzavarja az éjszakai világítás, a lámpákat összekeverik a hold fényével, és eszeveszetten keringenek körülöttük, tálcán kínálva magukat a ragadozóknak. A vörösbegy, aki rendszerint alkonyatkor énekel, városi környezetben egész éjszaka nem hallgat el. A vándormadarak már alig látják a tájékozódási pontként szolgáló csillagokat a rengeteg világítástól. Az Emnid közvélemény-kutató társaság szerint pedig a 30 év alatti németek 44 százaléka még soha nem látta a Tejutat.
Tippek a pihentető alvásért
A következőket tehetjük azért, hogy mind mi, mind gyermekeink számára nyugodtan teljen az éjszaka:
• Amennyire csak lehet, zárjuk ki a fényt a gyerek- és a hálószobából! Ne használjunk éjjeli fényt, és szereljünk fel redőnyt vagy árnyékolót.
• Lefekvés előtt egy-két órával már ne tévézzünk, számítógépezzünk, mobilozzunk. Különösen ne vigyük ezeket be az ágyba, és ne a tévére aludjunk el. Értelemszerűen a gyerekek se.
• A gyerekeknél és a hálóban ne használjuk LED-es égőket.
• Állítsuk be a számítógép fénybeállításait úgy, hogy este már lágyítsa a kékes villódzást.
Kapcsolódó cikkeink:
- A cukorbetegség összefügg az alvás minőségével?
- A rendszeres alvás a tanulás kulcsa
- Az alvás rendszertelensége árthat a gyermek intelligenciájának
- Gyermekkori rémálmok - mit tehetünk ellenük?
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)