Évente a világon 1,4 millió ember veszíti életét agyi érkatasztrófa következtében, ugyanakkor a stroke miatt bekövetkező rokkantságok száma is emelkedő tendenciát mutat. Hazánkban évente 48 ezren kerülnek kórházba, valamint 200-250 ezren élnek együtt a betegség következményeivel. A legfrissebb adatok szerint az elmúlt évben 18 ezer magyar embert veszítettünk el stroke miatt.
Mint azt Dr. Diószeghy Péter, a Magyar Stroke Társaság elnökségének tagja hangsúlyozta, a legfontosabb a szélütés kezelésében, hogy a betegek az agyi érkatasztrófa bekövetkezésétől számított 3 órán belül szakszerű orvosi ellátásban részesüljenek. Éppen ezért mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy melyek azok a tünetek, amelyek a stroke érkezését jelzik, hiszen csak így ismerhetik fel a betegséget és fordulhatnak még időben segítségért.
Ahogy azt Diószeghy doktor is említette, a betegek sokszor nagyon későn kerülnek a kórházba, az esetek legnagyobb részében sajnos már nem tudják alkalmazni a sikerrel kecsegtető kezelési módszereket. Ezek között elsősorban a vérrögoldó eljárást említette a neurológus szakember, azonban sokszor ennek igénybevételére már nincsen lehetőségük. A betegek a legtöbb esetben csak várnak és várnak, azzal nyugtatgatják magukat és hozzátartozóikat, hogy nem fáj semmijük, így nincs is szükségük ellátásra. Ezzel a viselkedéssel azonban megfosztják magukat a korszerű életmentő technika nyújtotta segítségtől. Nem szabad elfelejteni, hogy mindössze három óra áll rendelkezésre, hogy még idejében meg tudják kezdeni a vérrögoldó eljárást.
A neurológus véleménye szerint nagyon fontos, hogy minden átlagember tisztában legyen a szélütés tüneteivel, képesek legyenek felismerni azokat és ezáltal még időben tudják tárcsázni a mentők telefonszámát. Emellett azonban Diószeghy doktor kiemelte az életmódbeli változtatások jelentős szerepét, felhívva a figyelmet a testsúly karbantartására, valamint a rendszeres testmozgás jótékony hatására.
Dr. Diószeghy Péter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében élőknek különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a szélütés megelőzésére, hiszen a betegséget kiváltó tényezők közül a magasvérnyomás és a cukorbetegség fokozottan jellemző ezen a területen. A statisztikai adatok alapján az általuk kezelt betegek 87%-a szenved magasvérnyomás betegségben, ez 15 százalékkal magasabb az országos átlagnál. A stroke-on átesett nyírségi betegeknél a cukorbetegség aránya is kiugróan magas, a páciensek mintegy negyedének magas a vércukorszintje.
A legnagyobb problémát a szakember szerint az jelenti, hogy az emberek nincsenek tisztában a kiugró kockázati értékekkel - magas vérnyomás, magas vércukorszint –, legtöbbször csupán a szélütés bekövetkezés után derül fény a helytelen életmód következményeire.
Ugyanakkor kiemelte hogy amennyiben valaki a stroke tüneteit észleli, azonnal hívja a 104-et. Nem szabad elfelejteni, hogy a szélütés a szívinfarktussal ellentétben nem okoz fájdalmat, így a betegek sokszor nem törődnek a jelekkel és nem fordulnak időben segítségért. Ezt a tendenciát az Országos Mentőszolgálat adatai is alátámasztják.
Forrás: www.diamondagency.hu
Versenyt futni az idővel - Kiemelten magas a stroke kockázata Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
10 tény a cukorbetegségről, amivel fontos tisztában lenni
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének (CEOSZ) adatai szerint Magyarországon közel 800 ezer diagnosztizált cukorbeteg él, és további 500 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen. Ez a szám pedig évről-évre nő: 2027-re a 20-70 év közötti korosztályban már legalább minden tízedik magyar cukorbeteg lesz. A jelenség azonban nemcsak hazánkban óriási probléma, hanem világszinten is. A Budai Egészségközpont a november 14-i Cukorbetegség világnapja (World Diabetes Day) alkalmából összegyűjtötte azt a tíz tényt a diabéteszről, amellyel mindenkinek érdemes tisztában lennie.
Óvjuk meg a családunkat azzal, hogy felismerjük a cukorbetegség jeleit!
2-ből 1 ember nincs tisztában vele, hogy 2-es típusú cukorbetegsége van.
Könnyen a szemünkre mehet a cukorbetegség
A cukorbetegség egy alattomos betegség, amely számos esetben egészen sokáig nem mutat semmilyen tünetet, mégis súlyosan károsítja a szervezetet. Az általános tévhittel ellentétben ez a kór jóval több gondot jelent, minthogy az elszenvedője nem ehet cukrot. A sokáig elhanyagolt vagy rosszul kezelt diabétesz tönkreteszi az érrendszert és a szövődményei akár vaksághoz is vezethetnek.
A stroke a legkisebb korosztályt sem kíméli
Magyarországon a stroke a vezető halálozási okok egyike, a legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nem csak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!
Jóval korábban figyelni kell a cukorbetegségre, mint eddig gondoltuk!
Nagyon fontos a cukorbetegség időben történő kivizsgálása, ugyanis a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket, ráadásul a szövődmények is lassabban alakulnak ki.
Meglepő ok állhat a háttérben: Van megoldás arra, ha probléma van a házaséleteddel
Új kutatások szerint a merevedési zavar hátterében is állhat cukorbetegség.
Gyermekvállalás - egészségtudatosan biztonságosabb!
A magyar nők több mint fele nem jár el szűrővizsgálatokra, pedig prevencióval számos probléma megelőzhető.
A cukorbetegség 4 gyakori, ám nem tipikus jele
Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek - a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyet a legtöbb ember jól ismer, így ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak. Igen ám, viszont a betegségnek még sok más figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukor értékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztotta meg.