Az éjszakai ébredés leggyakoribb okai baba- és kisgyermekkorban
Nagyon gyakori, hogy a baba vagy a kisgyerek felébred éjszaka. Babakorban ez leginkább azért fordul elő, mert éhes, egy idő után pedig ritkulnak az éjszakai etetések és felkelések. Előfordulhat azonban, hogy már régóta átalussza az éjszakát, mégis elkezd éjszakánként újra felkelni. Az okokat a whattoexpect.com portál gyűjtötte össze, a háttárben több dolog is állhat.
Fogzás
Az egyik leggyakoribb ok, amiért napközben is sokszor nyűgös lehet a gyerek, éjszaka pedig felébredhet, az a fogzás miatti fájdalom. A hideg rágóka sokat segíthet, de ha ez kevés, akkor a gyerekorvos javaslatára adható fájdalomcsillapító is.
Betegség
Ha be van dugulva az orra, nem kap levegőt, köhög vagy lázas, akkor természetes, hogy egy éjszaka alatt többször is felébred a kicsi. Nátha során fontos a folyamatos orrtisztítás, a felgyülemlett váladék ugyanis könnyen gyulladást okozhat az arcüregben vagy a homloküregben.
Változás az életében
Ha bármilyen változás következik be az életében, például költözés, kistetvér születése, bilire szoktatás, bölcsi- vagy ovikezdés, elválasztás, akkor előfordulhat hogy egy ideig gyakrabban ébred éjszaka, sőt, az éjszakai bepisilés is megjelenhet, miközben már régóta szobatiszta. Figyeljünk rá, hogy napközben elég figyelmet kapjon a gyermekünk, hogy jobban tudjon aludni éjszaka.
Rémálmok, félelmek
Ha rosszat álmodott és felkel, előfordulhat, hogy nehezen tud megnyugodni és visszaaludni. A sötétségtől való félelem is okozhat nehezebb alvást, ilyenkor érdemes egy kislámpát égve hagyni valahol a közelben.
Ha túl sok izgalom éri őt lefekvés előtt, az is elősegítheti a rémálmok megjelenését. Ezért érdemes nyugodt hangulatot teremteni a lefekvés előtti időben, ilyenkor bújjunk össze, meséljünk, beszélgessünk, játsszunk valami megnyugtatót a gyerekünkkel.
Ha túl hosszú a napközbeni alvás
Ha túl hosszúra sikerült a napközbeni alvás, akkor előfordulhat, hogy nem fáradt el annyira, hogy az egész éjszakát át tudja aludni. Ilyenkor érdemes kipróbálni, hogy egy kicsit korábban fekszik le napközben, vagy alvás után sokat mozog a szabad levegőn.
Ha már túl fáradt, mert túl későn fekszik le
Ha rövid volt a napközbeni alvás, vagy túl későn fekszik le este a gyerek, akkor éjszaka rosszabbul alhat. Vekerdy Tamás is úgy vélte, hogy a gyereknek este 8 órakor már ágyban van a helye, ráadásul a délutáni alvás segíti a kisgyerekek tanulását is.
Hogy milyen hatással van a kicsire, ha kimarad a délutáni alvása, arról itt írtunk.
Korábban bemutattunk egy anyát, aki éjfél és hajnali 1 között fekteti le a kisbabáját, azért, hogy reggel ne kelljen korán kelnie vele.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)