A gyerekorvos tud erről, és "oké"-nak tartja
Viktoria meglepő videóban beszélt arról, hogy milyen későn fekteti le a csecsemőjét.
@toriyav Reply to @annabelle_wood614 #CowboyBebop #MunchiesWithTubi #Sing2gether #momlife #momsoftiktok #baby #babiesoftiktok #sleeptraining #babygirlgrey
♬ Get Into It (Yuh) - Doja Cat
A kétgyerekes édesanya így nyilatkozott:
”Sose értettem, hogy mások miért fektetik le a kisbabájukat este 7 órakor. Hiszen ha 12 órát alszik a baba, akkor már reggel 7 órakor felébred, amire nekünk édesanyáknak nincs szükségünk. Szerintem amíg a baba eleget alszik, addig mindegy, hogy hány órakor fektetjük le. Ebben mi döntünk. A mi családunkban pedig az működik, ha éjfél és 1 óra között fektetjük le a kicsit.”
Egy másik videóban azt is elmondja, hogy a gyerekorvos tud róla, és nincs vele problémája. De ha a gyerekorvos mást gondolna, az sem zavarná, hiszen, ahogy fogalmaz: ”én vagyok a szülő, nem pedig ő.”
Az anyuka videóját már majdnem 4 millióan látták, miközben több mint 8 ezer komment érkezett hozzá. Sokan azzal vádolják a nőt, hogy csak a saját kényelme miatt fekteti le későn a gyerekét, és hogy a babának ezzel nagyon rosszat tesz, az egész életére hatással lehet a késői fektetés. Mások viszont egyetértenek vele, mondván, nem olyan fontos szempont, hogy hány órakor fekszik le a kicsi.
Vekerdy Tamás szerint a gyereknek este 8-kor ágyban a helye
A gyerekpszichológus nem győzte hangsúlyozni, hogy miért is olyan fontos, hogy a gyerek időben lefeküdjön.
”A legfontosabb tudnivaló az alvással kapcsolatban: a gyereknek korán kell lefeküdnie! Ha a gyerek túllépi azt az időpontot (nagyjából fél 8 körül, de ezt egyénileg kell megfigyelni), amikor kezd egy kicsit elálmosodni, akkor egyszer csak átlendül a holtponton, újra felélénkül, és "túlhúzódik".”
Ez pedig azt jelenti, hogy teljesen felpörög, este 11 órakor is fel-alá rohangál a lakásban nevetve, a szomszédok örömére, és a mi idegzetünket próbára téve. Ebből vannak aztán az olyan balesetek, amikor éjfélkor már üvöltünk a gyerekkel, hogy aludjon már végre.
Így hat a fejlődésre a lefekvés időpontja – ha későn fekszik, elvész a tudás
Daniela Dimitrova képe a Pixabay-en
A nap folyamán tanultak az éjszakai alvás alatt rögzülnek. Ha kevés idő marad az éjfél előtti alvásra, akkor a tanult információk nem kerülnek át a hosszú távú memóriába, és a gyerek még az iskolában is rosszabbul teljesíthet.
Az alvás első szakaszában termelődnek ugyanis azok a hormonok, amelyek abban segítenek, hogy a napközben felgyülemlett stressztől megszabaduljunk. De a napközben tanultak is ilyenkor szilárdulnak meg, akár tárgyi tudásról, akár mozgással kapcsolatos tudásról van szó. Ha a gyerek sokáig fent van este, hogy tanuljon, másnap reggelre azonban mindent elfelejt, az lehet, hogy pont azért van, mert nem feküdt le elég korán, kevés volt az éjfél előtti alvása.
”A gyerek azonban csak akkor fog időben és jól elaludni, ha előtte alaposan kiszaladgálta magát a szabad levegőn, eleget játszott, kellemesen lefürdött, együtt vacsoráztunk, meséltem neki, és utána lehetőleg kijöttem a szobából, résnyire nyitva hagyva az ajtót. Ne aludjunk el a gyerekünk mellett, hogy aztán később jöjjünk ki a szobából, mert így a gyerek az éjszaka folyamán felébred, és utánunk jön, vagy sírni fog.”
Kell-e a kisgyereknek délután is aludnia?
”Rövid válasz: általában igen. A kisgyereknek még tizenegy-tizenkét óra alvásra van szüksége, ez lassan csökken kilenc órára, de még a kamasznak is sokat kellene aludnia. A kialvatlan gyerek egyrészt rosszul alszik, másrészt kimerültségében, fáradtságában nem elszundít, hanem felpörög. Vagyis látszólagos alvásigénye csökken, miközben nyugtalansága egyre nő. A kialvatlan gyerek pedig nyűgös, nyafog, sír, toporzékol, könnyebben megbetegszik” – mondja Vekerdy Tamás.
Sarah Chai fotója a Pexels oldaláról
Ennyi alvásra van szükségük
- Az az óvodás korosztálynak még 11-13 óra alvásra van szüksége,
- míg a nagyobb korosztály, a 6-13 éves iskolások számára 9-10 óra alvás lenne az ideális,
- de szakértők szerint még a kamaszoknak is sokat kell aludniuk.
Olvasd el ezt is: Ennyi alvásra van szükségük a gyerekeknek - táblázat életkor szerint
Indexkép: Yan Krukov fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)