|
Kérdezz-felelek
3. babát tervezzük,de előtte szeretnénk tisztába lenni azzal, hogy mik azok amik járnak a gyerekek után!
Jelenleg én itthon vagyok 2 éves kislányommal gyesen és szeretnénk még babát,aki pont a gyesbe születne még bele!!
Ilyenkor ugyanúgy a gyest fogom továbbra is kapni vagy esetleg jogosult vagyok a gyedre is.Van munkahelyem!!Válaszát előre is köszönöm!
2009.nov.15-én szültem első gyermekemet.2009 áprilisától az oep visszavonta a biztosítottságomat mert szerintük nem volt tisztázott a a táppénzes időszakom. Ezért csak gyest kaptam és kapok is még az első gyerkőc után. Most várom a második babát, ő 2012 okt 29.-ére van írva. Kérdésem az lenne, hogy a második baba után kaphatok e TGYÁS-t és GYED-et? Vagy esetleg méltányossági GYED-et kérhetnék e? Mi lenne ha apuka ígényelné ezeket? Akkor nekem vissza kell mennem dolgozni még akkor is ha pár hónapos a baba?
A táppénzre, tgyásra és a gyed 1. évére járt a szabadság. Számold ki, hogy hány szabadságra jogosító napod volt az egyes években. Az életkor szerinti szabadság kiguglizható, ahol az egész évre járt, ott ennyid van, a törtéveket pedig arányosítani kell, a jogosító napokat kell osztani 365-tel és szorozni az egész évre járó napokkal. Ha a tárgyévben nem igényeltél pótszabit, akkor az elveszett, hacsak nem nagyon jó fej a munkáltató.
A gyednél 1 év helyett 6 hónapra járó szabadság arra vonatkozik, aki ennek a szabálynak a bevezetése, 2011.08.01. után kezdte a gyedet.
A tanácsodat szeretném kérni.
Jelenleg kismama vagyok (ma töltöm be a 14 hetet), a kérdésem az lenne, hogy mint leendő anyuka mit tehetek azért, hogy a szülés utáni támogatások összegét növelhessem. (Azon kívül, hogy, jelenleg azért vagyok bejelentve családi vállalkozásunkba, hogy menjenek az éveim és fennáljon a biztosításom.. mindezt a véges tartalékaimból fedezem)
2013. január végén születik meg a kisbabánk, - ha minden a terv szerint halad - , tehát, ha nem történik koraszülés, a 2012-es év fogja adni a számítási alapot.
- Januárban még a korábbi munkahelyemen dolgoztam (folyamatos munkaviszony 7 év 4 hónap),
- február-március-április hónapokban regisztrált munkanélküli voltam,
- ezután 16 napig nem volt munkaviszonyom, de úgy tudom a biztosítási időszak 40 nappal kitolódott,
- és május közepétől a férjem vállalkozásában vagyok bejelentve szakképzett minimálbérrel és használom a start-kártya nyújtotta kedvezményt.
A 12. heti ultrahang alapján veszélyeztetett terhes lettem, de nem kell táppénzre mennem, ahhoz, hogy itthon pihenhessek, ha ez így előnyösebb. Mit javasolsz?
Több irányból hallok ezt is-azt is, pl, hogy elegendő lenne a jelenlegi 108.000.- Ft-os fizetésemet 130.000.- Ft-ra emelni az év hátralévő részében és közben nem menni táppénzre. Ennek anyagi vonzata talán még nem lenne olyan megterhelő számomra.. úgy hogy a 91 napot meghaladó magzati kor után családi adókedvezményre lettem jogosult, ami, ha jól tudom 10.000.- Ft-ot jelent havonta a személyi jövedelemadómból. Talán hasonló 40.000.-Ft körüli összeg lenne a teher ezzel az adókedvezménnyel együtt.. Ami remélem nem csökkentené a jövőbeni támogatások összegét... (?)
Javasolnád, hogy meglépjük ezt az emelést, úgy, hogy minden terhet magam után fizetek, megtérülne nekem? 130.000.-Ft os bér esetén mennyit adóznék? Mennyi lenne a szakképzési hozzájárulás? És ugye továbbra sem kéne szociális hozzájárulási adót fizetnünk? Jobban járnék így, mintha minden maradna a megszokott minden a jelenlegi szakképzett minimálbérre kalkulálva? E két lehetőség esetén mennyi tgyásra, gyedre számíthatok?
- 2012.01 hó (teljes hónap)
munkaviszony: 8 órás munkarend - heti 40 óra
személyi alapbér: 119.200.- Ft
10 ledolgozott
10 betegszabadság
2 fizetett szabadság
adóelőleg alapja: 102.945.-
kifizetendő: 67.430.-
- 2012.02.01. - 2012.04.30. (90 nap)
munkaügyi központ által nyújtott ellátás időszaka
Az előző év havi átlagos járulékalapja: 104.192.- Ft szerint:
napi 2.084.- Ft, amiből a járulékok levonása után kézhez kaptam:
- 02.hó -> 44.725.-
- 03.hó -> 47.810.-
- 04.hó -> 46.265.-
- 2012.05.01 - 2012. 05.16 (16 nap)
nincs munkaviszony,
de a tb-t 40 nappal túlbiztosítják a munkaügyis időszakból kifolyólag, ezért a biztosításom fennáll
- 2012. 05.14. - 2013.05.14.
Start-bónusz kedvezményre való jogosultság, ami a szoc. hozz. adó alóli mentesség 1 évig.
- 2012.05.17-től
munkaviszony: 8 órás munkarend - heti 40 óra
havi besorolási bér 108.000.- Ft
- 05.hó 17 -> 10 ledolgozott
1 fizetett ünnep
51.653.- azaz kifizetetndő: 33.830.-
-06.hó -> 18 ledolgozott
3 rendes szabadság
108.000.- azaz kifizetendő: 70.740.-
-07.hó -> nem lesz se szabadság, se betegállomány, teljes hónap 22 munkanap,
108.000.- azaz gondolom kifizetendő: 70.740.-
Előre is köszönöm, ha segítségemre tudsz lenni!
Szép napot!
Üdv,
Nóra
mér többször segítettél, de megint kérdéssel fordulnék Hozzád.
Jelenleg GYES-en vagyok 2,5 éves kisfiammal. A munkáltatómmal úgy beszéltem meg, hogy szeptember közepén visszamegyek dolgozni 4 órában. Most azt ajánlották, hogy részben/egészben megváltják a szabadságomat (40 nap), hogy a GYES-t ne kelljen lemondani a 8 órás szabadság miatt, utána menjek dolgozni.
Kérdésem, hogy ebben az esetben a következő gyereknél miből fognak TGYÁS-t, GYED-et számolni? Tervezzünk, de sajnos még nem jött össze. Mit kéne ahhoz tennem, hogy a lehető legjobban járjunk. (2010 márciusig br 450 eFT jövedelmem volt, utána TGYÁS... A 4 órás béremet az emelésekkel fogják számolni.)
Ha az első gyerek oviba jár, a szomszédban lakó nagymama mehet vele GYES-re?
Köszönöm,
Viktória
A helyzet adott, nincsenek alternatívák, így nem lehet arról beszélni, hogy mikor jársz jól.
Szeretnénk a 3. babát mihamarabb összehozni. Szülés dátuma ugye jó esetben 2013 lenne.
Ha még idén táppénzre megyek, akkor tök mindegy, hogy most 4 órában megyek-e csak vissza dolgozni, mert a táppénzt a 2009-es szerződés szerinti bérből számítják, ugye? Ez bér br. 125e ft.
A gyást és a gyedet viszont akkor a szabikból és az esetlegesen ledolgozott napokból fogják számolni, ugye? És itt már nem mindegy, hogy 8 vagy 4 órás a bérem, jól értelmezem?
És mi történik abban az esetben, ha a szabik lejárta után szeptemberben felmondok és a családi kft alkalmaz tovább? Akkor nem jár táppénz, gyás, gyed?
Amiatt sürget az idő, hogy lassan választ kell adnom a cégnél, hogy legyen a szabik lejárta után… visszamegyek, vagy nem, vagy csak 4 órában…
És nem szeretnék pénzügyileg sem rosszul járni, ha jön végre hármaska.
Köszönöm!
Attól, hogy másik munkahelyed lesz, még ugyanúgy jogosult lehetsz az ellátásokra, de mégegyszer hangsúlyozom, hogy családi kft-be rövid időre elhelyezkedni veszélyes, hogyha nem dolgozol ténylegesen (nincs ennek nyoma, semmilyen ésszerű indoka nem volt).
Én 8 órában mennék vissza, ha hamar összejön hármaska, akkor nem sokáig kell a 8 órát kibírni és ebből így nem lehet később gond.
Egy keresetpótló juttatást nem tudom, hogy mennyire lehet szüneteltetni, a megszüntetés viszont más következményekkel járna. Ennek kéne utánanézni, hogy szünetel az ellátások időtartamára vagy megszűnt, ez az infó kéne ahhoz, hogy válaszolni tudjak. Kapnod kellett róla határozatot, abban benne van. Ha csak szünetel, akkor járni fog a gyed, de ha tavaly nem volt legalább 180 bérezett napod, akkor csak a minimálbér után.
2005.febuártól dolgozom.
2007. novemberében született egyeske, 2009. júniusában ketteske, az első szülés utántól folyamatosan gyás-gyed-gyás-gyed-gyesen voltam.
Most a szabadságom töltöm, szeptember közepén kellene újra munkába állnom.
A kérdésem az lenne, hogy ha szerződést módosítunk, és a munkahelyen 4órában mennék csak vissza, mellette pedig a családi cégben lennék szintén 4 órásként bejelentve (járulákokat fizetnénk), akkor egy újabb baba esetén mi után számolnák a gyást, gyedet? Vagyis mindkét félállás beleszámít, vagy csak az egyiket veszik alapul?
És ha a harmadik baba gyorsan összejönne, és nem mennék vissza, akkor kapnék most egyáltalán táppénzt, gyást, gyedet? MEddig, és mi lenne az alapja? Valaki azt mondta, hogy most dolgoznom kéne megint, hogy ezek járjanak újra. Mi az igazság?
Köszönöm előre is!
Ha a szabadság alatt terhes leszel, akkor minden további nélkül jogosult leszel táppénzre, tgyásra, gyedre. A táppénz alapja ha idén indul, akkor az előző gyed alapját képező átlag - ez valószínűleg a 2009-es szerződés szerinti béred, de legfeljebb az akkori minimálbér kétszerese - , ha jövőre kezdődik, akkor a minimálbér. A tgyás és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Az lenne a kérdésem, hogy a szülési szabadságot, ha a szülést megelőző 28. naptól veszem igénybe, arra az időre nekem már a tgyást kell igényelnem, vagy fizetést fogok kapni a szülésig?
3 év GYED-ről mentekm 8 órás munkaviszonyba 2011 márciusában, úgy tűnik idén 2012 decemberében lejár a határozott idejű szerződésem. Érdeklődnék, hogy ha addig teherbe esnék, tehát leghamarabb 2013 nyarán születne a baba, kapnék újra gyedet, tgyást, illetve a munkáltatómra jelent e valamit, ha a szerződés lejárta előtt várandós leszek.
A határozott idejű munkaszerződés a terhesség tényétől függetlenül megszűnik a szerződés lejártakor.
2005.03.16-tól dolgoztam itt, 2009. nov07-én szültem2011.11.07-ig gyeden voltam,utána szabin 2012.01.02-ig itt megszűnt a munkaviszonyom 8 havi munkabér kifizetéssel.
2012.01.03-tól Gyesen vagyok 2012.11.07-ig.
Most úgy döntöttünk szeretnénk egy harmadik babát, 2013 májusban, ha szülnék, akkor mire leszek jogosult addig mit lehet meg igényelni.
Férjem a gyes mellett 6órában jelentsen be addig?Mi a járuléka ennek?
Ha terhes leszek jogosult vagyok táppénzre?
Vagy mi járna novembertől - májusig? Munkaviszonyom legyen? Táppénz ? hosszabbított Gyes?
Ha most bejelentett munka viszonyom van júliustól, akkor ......?
És mi alapján számolnák a gyedet és esetleg igényelhetek Tgyh-t?
Elnézést ezért a sok értetlenkedésért, de átláthatatlan számomra, hogy mi lenne jobb a családomnak!!
Kérem segítsen, mert senki nem tud egyenes választ adni!
Köszönöm: Kata0327
A jó hír, hogy a terhesség nagy részét táppénzen tölthetnéd, ami nem befolyásolná hátrányosan a későbbi ellátások összegét. A rossz hír pedig, hogy a családi vállalkozásba bejelentést nem javaslom, abból - hacsak nem akartok legalább félmilliót járulékolni egy kellőképpen hosszú időszak alatt - nagyon csúnya dolgok tudnak lenni, mert változatos eszközökkel hamar be tudja bizonyítani az egészségbiztosító, hogy színlelt volt az egész, vagyis a munkaviszony célja nem munkavégzés volt, hanem az ellátások megszerzése. Úgyhogy egy igazi munkaviszonyra kellene gyúrni, vagy alternatív megoldásként a fizetős szolgáltatásomra.
Kérdésem a következő lenne:
6 éve folyamatos munkaviszonyom van. Jelenleg Gyesen vagyok 2010. februárjában született kislányommal. Ha most augusztusban felmondok a munkahelyemen kifizethetik-e a szabság pénzemet, Gyes folyósítása melett?Kiköthetnek-e felmondási időt így is hogy Gyesen vagyok? Továbbá, ha szeptember-október környékén munkanélküli segélyre kellene mennem (Gyes vissza mondáa után) jogosult leszek-e az ellátásra?Köszönettel Kata
Bármilyen jogcímen szűnik meg a munkaviszony, a babázás alatti szabadságot meg kell váltani pénzben.
Ha a munkáltató úgysem tudna mit kezdeni Veled, akkor nem is kell felmondanod, akkor kérd, hogy közös megegyezéssel szüntessétek meg a munkaviszonyodat. Közös megegyezésnél nincs felmondási idő. Ha a munkavállalói felmondás forgatókönyvét játsszátok, akkor pedig a felmondási idő alatt ki kell adnia a szabadságot, akkor (egy részét) nem megváltva, hanem természetben és egyes napokra elterítve kapod meg.
A maximális időtartamű, 3 hónapnyi álláskeresési járadékra leszel jogosult.
az lenne a kérdésem, hogy mikor kellene a második babámnak megszületnie ahhoz, hogy ne kelljen a 2 gyermek között visszamennem dolgozni, de az első gyermekkel is a legtovább otthon lehessek? 2010 szeptembere óta voltam táppénzen, majd 2011. március 6-án született meg a gyermekem. a táppénz előtt több, mint 2 év munkaviszonyom volt már közalkalmazottként.
Kisbabámat október 12-re várom. Hosszú és folyamatos munkaviszonyom 2012 január 31-vel megszünt. Május 17-től egyéni vállalkozó vagyok. Kérdésem, hogy felvehet az orvos táppénzre, vagy mennyi ideig ajánlott még járulékot fizetni, hogy ne legyen gond belőle? Jogosult leszek gyedre? Válaszát köszönöm!
Szerintem már kellőképpen hosszú ideig vállalkoztál, úgyhogy mehetsz táppénzre. A -28. naptól majd érdemes lesz tgyásra váltani.
Nagy dilemmában vagyok, hogy a második babát mikorra időzítsük? Már tárgyaltuk, hogy kicsit kacifántos a helyzet, mert bármikor felmondhatnak a munkahelyemen, de azért vannak „kiskapuk” a normális ellátás igényléséhez. A jelenlegi helyzet, hogy a kislányommal 2013.07.02-ig kapom a gyedet. Addigra valószínű megszűnik a munkahelyem, tehát ha addigra nem esem teherbe akkor el kell menjek dolgozni pl gyárba minimálbérért. A kérdés a következő: anyagilag hogyan járok jobban? A. gyed vagy gyes ideje alatt szülöm meg a kistestvért (jelenleg 122000.- a bruttóm) Ha van még munkaviszonyom, akkor erre kb mennyi gyedet, tgyást kapnék? Ha időközben megszűnik a melóhelyem és már pocakban van a baba akkor tuti, hogy van olyan „kiskapu” amelyiken keresztül jobb ellátást igényelek, mint csak a gyes? Vagy B. gyed lejárta után másfél évnyi munkaviszony után kezdünk a babaprojektbe (valószínűsíthetőleg a bruttóm majd közelít a minimálbérhez) Így mennyi lenne az ellátás összege kb?
Másik: Egy kicsit összezavarodtam, mert olvasgatom mások kérdéseit és volt egy kérdező aki hasonló cipőben jár, mint én fogok. Terhes, de nincs 3 hete munkaviszonya. (2012.07.20 21:39kor válaszoltad meg) Neki azt írtad, hogy nem tudsz segíteni mert korábban kellett volna hozzád fordulnia. Nekem azt írtad, hogy „, a munkaviszony utolsó napjához képest 1 évvel későbbi szülésnél még menthető a helyzet. Sőt a munkanélkülivel - annak a jó időzítésével - ez 1 év 3 hónap is lehet.”
Én akkor ezt most nem értem. Nem kötekedni akarok, félre ne érts, de nagyon nem mindegy a pénz sajnos :-(( Akkor hogy is van ez?
Segítséged köszönöm
Az illetőnek az aktuális biztosítása nincs rendben, azon ha korábban kérdez, lehetett volna segíteni. Neked a másik jogosultsági feltétellel, az előzetes biztosítással kapcsolatban írtam, hogy mivel 2 éven belül 1 év kell, ezért 1 évvel a munkaviszony megszűnése után még épp van amennyi, amennyi kell, úgyhogy van miből építkezni.
Az ellátások alapja a január 1-május 11. közötti szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.
Kisbabámat 2012. szeptember 14-re várom, a munkaviszonyom június 30-án szűnt meg, jelenleg szociális segélyre vagyok jogosult, azonban 2 éven belül meg van a 365 biztosított napom. Kérdésem az lenne hogy így jogosult lehetek Gyed-re, ha szülés napján nem állok munkaviszonyban?
November 4-ére várom első babámat. Jelenleg határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnak, ami 07.09-12-.31-ig szól. Az időarányos szabadságom összesen 10 nap. A kérdésem az lenne, hogy ezt kivehetem én a szülés előtt (tehát nem időarányosan) ill. hogy a szülési szabadsdág mint olyan, az hogy műkődik. Segítségét előre is köszönöm!
A szülési szabadság munkajogi kategória, az időtartama 24 hét. Neked ennél hamarabb megszűnik a munkaviszonyod, úgyhogy ez nem is annyira érdekes, hiszen eleve csak év végéig tudsz szülési szabadságon lenni. Legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, legkésőbb a szülés tényleges időpontjától kezdve lehet igénybe venni, ez is elméletileg megegyezés kérdése, gyakorlatilag úgy van, ahogy a kismama akarja.
A szülési szabadság idejére - ha jogosult vagy rá - terhességi gyermekágyi segélyt kapsz - ez már egy tb kategória, inkább így találkozol vele. A munkaviszony megszűnése után is jár a tgyás, csak ún. passzív jogon, sőt utána a gyed is, feltéve, hogy az előzetes biztosításod (szülés előtti 2 évben 1 év) rendben van. A passzív ellátásból egyelőre nincs gond, ugyanúgy jár, ugyanolyan összegben, de egy következő baba előtt nem lesz meg az előzetes biztosításod ilyen előzményekkel.
A tgyást és a gyedet a munkáltatón keresztül tudod igényelni, akár kifizetőhely, akár nem, csak az eljárás különbözik a két esetben, hogy mi történik azután, hogy a megfelelő dokumentumok benyújtásával megigényelted az ellátást.