Kérdezz-felelek
A következő problémám lenne:
A második terhességem után \"felszaladt\" rám 15 kg, amitől sehogy nem tudok megszabadulni. 1 éve heti 3-4 alkalommal futok/ tornázok 45-50 percet és kipróbáltam már sok féle diétát, de egy 1 kg-ot sem sikerült leadnom.
Ami miatt orvoshoz (háziorvos) fordultam, hogy emellett a fáradékonyság, fázékonyság, székrekedés, és az utobbi 1 hónapban a rendeszeres kézfej zsibbadás is problémaként jelentkezett.
Háziorvosom vérvételre küldött. TSH eredményem 2,87 mU/L . Más vizsgálat nem történt.
Mivel referencia tartományként a leletemen a 0,4000-3,2000 szerepel, az orvosom szerint kutyabajom sincs, további teendő nincs. Tüneteim viszont vannak! Endokrinológiai magánrendelés se közelbe, se távolba nincsen. Ezzel az eredménnyel pedig nem kaptam szakrendelésre beutalót, mondván nincsen rá szükségem.
Kiváncsi lennék az Ön véleményére! Valóban nem kell ezzel foglalkozni?
Hálás köszönettel: R. Szilvia
A szülés után megváltozik az imun és hormonális szabályozás. Az esetek egy részben (17%-ban) a szülés után pajzsmirigygyulladás alakuhat ki. Ebben az irányban is kellene vizsgálódni.
Ami a TSH-t illeti, figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A TSH nemzetközile elfogadott ún. normál értéke 0,4- 2,4 IU/l
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 21. 11:04
Tisztelt Professzor Úr!
Több kérdésre is választ szeretnék kapni,mert félek,is és ideges is vagyok!
Az,első a legfontosabb,hogy van a pajzsmirigyemen egy 4 cm-es göb,ami 2 év alatt 1 cm-ert nőt,azt mondták műteni kell,de én nem szeretném egyből a műtétet választani,van e más megoldás,hogy ez a göb vissza húzódjon,vagy eltünjön örökre?????És, hamar elrákosodhat,ha így nő ez a göb???A,másik fontos kérdésem,pedig a gyerek,van már egy kislányom,de szeretnénk másik babát ,és ha netán megműtenek az a sok gyógyszeres kezeléstől félek,úgy kihordani a babát,nem tudom mit tegyek az én egészségem is fontos,de én félek nem lesz egészséges a babánk,így ő fontosabb,mit tegyek,kérem segítsen,mert az orvossal,akivel beszéltem ,nem adott semmire nekem választ,bizonytalan vagyok,és már szeretnék másik gyereket!
Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!
Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)(ábrát mellékelem). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Pajzsmirigy "meleg göb":
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető és a ciszta ún. szkleroticációval (injekció adásával ) elekerülhető.
A következő a gyermekvállalás.
Először tisztázni kellene a göb természetét, a kezelési módot, majd ezt követően remélhetőleg várhatja az egészséges babát.
Jó egészséget kívánok:
Azért keresem írásban, mert személyes konzultációra jelenleg csak októberre tudnak Önhöz időpontot adni.
2011. decemberében diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy-túlműködést (akkor a tsh-m 0,005 volt) és cöliákiát, gluténmentes diéta és methotyrin folyamatosan csökkentett szedése mellet rendbe jöttek az értékeim és júniusban elhagyhattam a gyógyszert. Más tüneteim miatt derült fény azonban a magas prolaktin szintemre (átlagosan 60 ng körül mozog, MRI nem mutatott eltérést) amit azóta bromocrotpinnel kezelnek. Most februárban megint túlműködést mutatott a pajzsmirigyem (tsh 0,02, ft4 referenciatartományon belül)
Mivel gyermeket tervezünk, jelenleg napi fél szem propycilt kapok.
Kérdésem, hogy lehet az emelkedett prolactin szint és a pajzsmirigy túlműködés között összefüggés?
Másik pedig, hogy az orvosom szerint nyugodtan lehet a teherbeeséssel próbálkozni a propicyl és a bromocriptn mellet, de én magam részéről jobban szeretném előbb tisztán látni, hogy mi a betegség, rendbe lehet e jönni, és mik a kockázatai az én értékeimmel egy terhességnek a magzatra tekintettel. (pl. lehet e baja a baba pajzsmirigyének?)
Ön az elmondottak alapján javasolna e további vizsgálatokat?
Köszönettel:
Flóra
Mindenek előtt bizonyára találunk majd korábbi időpontot a vizitra, kérem írjon kolleganőmnek: e-mail: Szekelym@vipmail.hu.
ad. 1 ) Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség!!!!!
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
ad 2. A csökkent TSH nem azonos a túlműködéssel.Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
ad 3. A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán).
A fentiek miatt a Propycil és a Metothyrin kezelés a beteg állapotától és a terhesség szakaszaitól függ (Gudeline of American Thyroid Association 2011).
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 20. 11:06
Az egyik kerdesem, hogy Magyarorszagon elerhetoek e kombinalt, allati eredetu pajzsmirigy gyogyszerek, illetve felirjak e itthon az orvosok? Ahogy egyik cikkeben is irta, nem mindig eleg a t4 tartalmu gyogyszer, de megis, mindenki ezt szedi (pl. ahogy ebben a forumban is figyelem).
A masik kerdesem: sokat olvasom az On cikkeit, es mindenhol a magas anti-TPO szintrol ir, keves szo esik a magas anti-TG-rol. Nalam ez a magas, 1500. Mind a ketto pajzsmirigy gyulladasra utal? Mi a kulonbseg a ketto kozott?
Valaszat elore is koszonom:
SD
Köszönöm megtisztelő érdeklődését.
ad. 1) A pajzsmirigyhormonokat tartalmazó készítmények a patikákban nálunk sajnos nem elérhetők.
ad 2.) Az anti-Tg is a gyulladásra utal, de kevésbé specifikus.
Kicsit részletesebben:
1. Thyreoglobulin (Tg)(kolloid antigén): A Tg egy homodimer (2x330 Kd) glikoprotein, amely a follikulusok által képzett acinusokban tárolódik. Korábban azt gondolták, hogy a Tg az immunrendszertől "elzárt" molekula, kiderült azonban, hogy fiziológiás körülmények között a szérumban 10 ng/ml koncentrációban kimutatható. A Tg felületén megy végbe a pajzsmirigy hormonjainak, a trijódthyroninnak (T3-nak) és a thyroxinnak (T4-nak) a szintézise. A Tg gén a 8. kromoszómán, a c-myc lokusztól distalisan helyezkedik el és transzkripciójában döntő a thyreoidea stimuláló hormon (TSH) szerepe. A molekula felszínén 2 major és 39 minor epitóp régiót detektáltak, amelyekhez az autoantitestek eltérő módon kötődnek. Igazolták, hogy Tg elleni antitestek nem aktiválják a komplement rendszert, citotoxikus hatásuk az antitest-dependens celluláris cytotoxicitással (ADCC) függ össze. A Tg és az MHC genetikai polimorfizmusának fontos szerepe van az autoimmun folyamat létrejöttében. Bebizonyosodott a HLA-DR molekula egyik variánsáról, amelyben a DR béta 1 lánc 74. helyén arginin van, hogy jelentősen gyakoribb az autoimmun pajzsmirigybetegség (ATD), ugyanakkor ha ebben a pozícióban glutamin van, akkor az egyének védettek a betegséggel szemben. A humán Tg (hTg) peptidjei közül a 2098-ről tudjuk, hogy erősen és specifikusan kötődik a DRbéta1-Arg 74-hez, míg a hTg.2766, amelyik kötődése kicsiny, nem indukál autoimmun választ. A Tg.2098 képes volt a T sejtek specifikus stimulálására is azokban a betegekben, akikben a hTg elleni antitest is pozitív volt .
2. Mikroszomális antigén/thyreoidea eredetű peroxidáz enzim (TPO): A pajzsmirigy mikroszomális frakciójáról bebizonyosodott, hogy azonos a T3 és T4 szintézisében kulcsfontosságú thyreoidea eredetű peroxidáz (TPO) enzimmel. A TPO gén a 2. kromoszóma rövid karján helyezkedik el és teljes nukleotid szekvenciája ismert. A follikulussejtek apikális részén képződik és döntő szerepe van a Tg molekula jodinálásában. A TPO elleni antitestek egy részéről tudjuk, hogy direkt citotoxikusak, másik csoportjuk pedig gátolja az enzim aktivitását 16]. A betegekben gyakran mind hTG mind a TPO elleni antitestek pozitívak. Ennek oka az, hogy közös epitóp szakasz található mindkét molekulában!!!! .
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 20. 10:55
Tisztlet Doktor Úr!
37 éves férfi vagyok. Egy manager szűrés alkalmával az alábbi értékeket mérték:
T4: 19,32 pmol/l
T3: 6,35 pmol/l
TSH: 5,79 mIU/l
Tünetem nincs, nyaki ultrahang semmilyen eltérést nem mutatott.
Egészségesnekl érzem magam, testsúlyproblémám nincs.
Eddig ilyen jellegű vizsgálatom nem volt, így korábbi értékeim nincsenek.
A teljes vérképben sincs más érdemi eltérés (koleszterin, klinikai kémiai eredmények is rendben voltak).
Van valami teendőm a magasabb TSH miatt?
Szíves válaszát előre is köszönöm.
Róbert
Tisztelt Róbert!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái
Jó egészséget kívánok:
11 éves fiamnál szubklinikus pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. A TSH értéke 4.6uU/ml, a normál tartomány felső értékének 4.3-at adtak meg (német standard, jelenleg Németországban élünk). A T4 (1.2ng/dl) és T3 (4pg/ml) értékek valamint a TPO (<1IU/ml) és TR (<0.3IU/l) antitestek szintje a normál tartományban van. A háziorvosunk UH vizsgálatot is végzett, amely szerint az egyik pajzsmirigy kisebb és inhomogén (foltok az UH felvételen). Hogy mitől lehet kisebb azt a háziorvos nem tudta megmondani, korábbi gyulladások, stressz, autoimmun betegség vagy más egyéb miatt is lehet, szerinte. Lehet úgy is autoimmun probléma, hogy a fent említett antitestek negatívak? Ha igen, érdemes ebben az irányban tovább vizsgálódni? A háziorvosunk 50mg L-Thyroxin, 200ug szelén és 20mg zink szedését javasolta. Utánaolvastam az interneten és azt találtam, hogy nincs egyetértés abban, hogy szubklinikus esetben kell-e hormonkezelést alkalmazni. Azt is olvastam, hogy a kezelés hatására a pajzsmirigy "ellustulhat" és emelni kell majd a hormonadagot. Igaz ez? Önnek mi a véleménye? Ha nem kezeljük, rosszabodhat a probléma? És úgy álatlában meg lehet-e mondani, hogy a folyamat progresszív vagy ennél rosszabb sose lesz, és ha a háziorvosunk nem ilyen alapos, akkor sose derül ki? A fiamnak egyelőre nincsenek alulműködő pajzsmirigyre utaló tünetei. Válaszát előre is köszönöm!
Károly Andrea
Egy gyermeknél egyszeri TSH érték alapján még nem feltétlen javaslnék gyógyszeres kezelést. A lényeg, hogy ne a TSH szintet igyekezzünk gyógyítani. Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogadtatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
További megfigyelést és kiegészítő vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 20. 07:47
Pajzsmirigy-alulműködésem van.Ebben az esetben milyen terhesvitamint lehet szedni?Olyat,amiben van jód,vagy inkább olyat,amiben nincs?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel,
Erika
Ez attól függ, hogy mi okozta a csökkent működést. A szervetlen jód szedése gondot okozhat.A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 19. 11:43
Köszönettel vettem gyors válaszát .(febr.13)és amennyiben lehetőség van rá, akkor most bővebben szeretném a segítségét kérni. Én vagyok az a kérdező, akinél a metothyrin és a Propycil is allergiás tüneteket okoz
Válaszában, ha jól értettem, nem javasolja a Propycil szedését?
Ezt támasztja alá, hogy 3 napig 2x1 tabletta szedése utáni laboreredmények szerint jelentősen emelkedett GGT 258,16 U/l,GPT296,67 U/l,GOT 70,46 U/l szintje.?
Professzor úr véleménye szerint melyik therápia a megfelelőbb:
–Metothyrin, cetirizin és kalcium kiegészítés mellett vagy
-Propycil cetirizin , kalciués Silegon májvédő szedése
Doktor úr válaszában azt írja, „tisztázni kellene, hogy mi okozza a túlműködést!
Azt szeretném kérdezni, hogy ezt milyen vizsgálatokkal lehet kideríteni? Sajnos erre vonatkozólag a területileg illetékes szakrendelésen nem tudom, hogy milyen lehetőségek vannak. Lehet, hogy itt nincs is lehetőség, hiszen amikor először felkerestem az endokrinológus szakorvost, kért többféle laborvizsgálatot. Ezek közül néhányat(TSH,T4,T3) helyben meg tudtak nézni, de a kortizol, thyreoidea-peroxidáz és aldoszteron vizsgálatot, egy másik kórház laboratóriumában végezték. Sajnos az eredményeket három hónap múlva (reagens hiányára hivatkozva)kaptam meg, két nappal az után, hogy kontroll vizsgálaton voltam a szakrendelésen. Ezért ezeket az eredményeket még endokrinológus szakorvos nem látta. A következő kontrollra július elejére kaptam időpontot. (Gondolom a nagyon magas betegszám és a heti 1 rendelési idő miatt.) A fent említett eredmények a kortizol kivételével, eltérést mutatnak a normális értéktől. A thyreoidea-peroxidáz értéke magasabb, mint 1000, az aldoszteron szint 1178. Ezek az értékek mire utalnak és vajon miért kérték, ha az orvos a vérvételtől számítva csak 7 hónap múlva fogja látni az eredményt?
Utoljára azt szeretném még megkérdezni, hogy Ön szerint elegendő e 4-5 hónap múlva labort nézni, mert arra is csak június végére kaptam időpontot(TSH:T4,T3)
Amennyiben Professzor urat személyesen fel lehet keresni, megadná e az elérhetőségét?
Köszönettel H.István
A helyzet valóban olyan, mint amti leírt.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309 vagy kolléganőm: e-mail:Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 19. 11:39
34 éves vagyok, kisbabát szeretnénk, de a pajzsmirigy és inzulin értékeim nincsenek teljesen rendben, ide másolnám a vérképem kapcsolódó értékeit, és szeretném megkérdezni a Professzor Úr véleményét ezekről, valóban problémásak-e ezek az értékek, és mit takarnak? Pajzsmirigy-alulműködés, vagy valamilyen más pajzsmirigy rendellenesség, inzulinrezisztencia?
TSH 3,630 mIU/L (0,400 - 4,000)
Szabad T4 10,21 pmol/L (7,90 - 14,40)
Szabad T3 7,31 pmol/L * (3,80 - 6,00)
Anti-TPO 10,3 U/mL * (0,0 - 9,0)
Úgy tudom, a koleszterin értékek is összefügghetnek a pajzsmiriggyel, a vérképemben a két másik csillag a koleszterinnél van:
Koleszterin 7,0 mmol/L * (2,8 - 5,2)
LDL koleszterin 4,85 mmol/L * 0,00 - 3,30
A terheléses vércukor és inzulin vizsgálatom eredményei pedig így néznek ki:
Glükóz 4,7 mmol/L
Glükóz terhelés 60' 8,0 mmol/L
Glükóz terhelés 120' 6,6 mmol/L
Inzulin 5,6 mIU/L
Inzulin terhelés 60' 46,8 mIU/L
Inzulin terhelés 120' 43,7 mIU/L
Segítségét nagyon szépen köszönöm!
Eszter
Valóban vannak eltérések.Fontos tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Tisztázni kellene esetleg autoimmu folyamat jelenlétés.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 19. 11:35
Immunologiai labor eredményem:Thyreoglobulin AT:548 /Thyreoidea-peroxidáz AT :668.Szeretném a véleményét kérni erröl.
Köszönettel:Mucsné Kovács Ottília
Nem csodálkozom a kapott eredményein. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.
További kivizsgálást, sze oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 10:29
Januárban voltam vizsgálaton (kisbabát szeretnénk) és az alacsony progeszteron szint miatt napi 2x1 kapszula Wild Jam használata lett előírva az ambuláns lapomon.(kontroll 3 hónap múlva) Kérdésem, hogy folyamatosan kell szedni a kapszulát, vagy csak a ciklus második felében kell beszedni. Ez nem szerepel a javaslatban, s nem tudom eldönteni. Köszönöm megtisztelő válaszát!
Egyelőre a ciklus második felében szedje.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:28
Külföldön élő betege vagyok, jelenleg 6 hetes terhes. Poszt partum thireoditisz miatt 0,5 tabletta Letroxot, 200microgramm Szelént szedek. Illetve a jód expozió kerülése is ajánlott, emiatt jelenleg jódot nem tartalmazó terhességi vitamint szedek. Kérdésem az lenne, hogy mivel a babának szüksége van a jódra, ez hogyan pótolható az esetemben? Szedjek mégis inkább jód tartalmú terhességi vitamint? Van egy terhességi vitaminom amely 150 microgramm jódot tartalmaz. Ez megfelelő lehet? Elnézést az ilyen konkrét kérdésért, de sajnos itt a háziorvos nem ad semmilyen tájékoztatást, falakba ütközök, ezért is lenne szükségem a tanácsára.
Válaszát előre is köszönöm!
A Letrox jódot tartalmaz, de SZERVES formában, így a szükséges jód pótolt.
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:27
21 éves lány vagyok, kb. 5 éve hirtelen kezdtem el hízni. Nagyon sokféle fogyókúrát kipróbáltam már, de egyik sem volt sikeres. Anyukámmal gyanakodtunk, hogy pajzsmirigy alulműködésem van.
Ezek a tüneteim: száraz bőr, fáradékonyság, sűrű hangulatváltozás, depresszió
Egy hónapja voltam vérvételen.
Ezek lettek az eredményeim:
TSH: 2.8 mU/l (normál érték: 0,30-4.00 mU/l)
Ft-4: 14,4 pmol/l (normál érték: 11,5-22)
Anti-TPO: 10 U/ml (normál érték: <60)
Ezek alapján úgy vettem ki, hogy nincs baja a pajzsmirigyemnek.
Nem tudom, hogy mit tegyek ezek után, próbálkozzak esetleg más hormonális vizsgálattal is?
Előre is köszönöm a segítségét.
Mónika
A laboratóriumi lelete valóban nem szól csökkent pajzsmirigyműködés mellett, de ettől függetlenül más endokrin betegéség is lehet (agyalapi - mellékvesemirigy túlműködés , PCOS, ill stressz stb).
Ezek kivizsgálása indokolt.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:24
A nőgyógyászom androgén túltengést és ezzel együtt PCOS-t diagnosztizált. Yadine fogamzásgátló helyett Mistralt írt fel, az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint megfelelő-e ez a fogamzásgátló androgén túltengés és PCOS mellé. Kell-e kezelni ezt a PCOS ill. androgén problémát, ill. ha igen, milyen módon? A nőgyógyászom azt felelte, \"ezzel együtt lehet élni\", nincs semmilyen negatív hatása, a fogamzásgátló majd megold mindent. Ezzel ellentétben több helyen olvastam, hogy ez a betegség meddőséget okozhat. Tanácstalan vagyok, hogyan tovább a vizsgálatokat tekintve. Mi a teendő ilyen esetben?
Válaszát előre is köszönöm, Helga
A rendelkezésre álló információ nem elég, hogy a kérdésben döntő véleméynt mondja. Az androgén túltermelés befolyásolásának több oka is lehet, ezeket célszerű volna meghatározni.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:19
Amennyiben van rá mód, kérem válaszoljon.
10 hetes kismama vagyok. 7 hetesen este rosszullétem volt (hirtelen szomjúság, nagyon-nagyon szapora szívverés, utána hasmenés, melegségérzés, zsibbadás, légszomj) A vérkép alapján jelenleg úgy tűnik pajzsmirigy túlműködésem van. (TSH 0.13 t4 szabad frakció 18.08, T3 sz. f. 5.67) Azóta többször volt a szapora szívverés, és úgy tűnik a vérnyomásom is megemelkedett 110-ről 150-160 ra. Terhesség előtt nem tapasztaltam ilyet, ez terhességi pajzsmirigy probléma? Ha igen, el fog múlni terhesség után? Jelenleg mivel tudom házilag kezelni, mert nagyon sokára kaptam ultrahangra időpontot. Mit tegyek, mit egyek? Már a sima fekvés esetén is nehéz a légzés, és fáradt vagyok, zsibbadok.
Köszönöm előre is!
Erika
A terhesség első 3 hónapjában valóban van egy kisfokú túlműködés. Azt azonban vizsgálat nélkül nem lehet megmondani, hogy más kezelsét ígénye-e.A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!). Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik! A másik gond, hogy csak a TSH értékre gondolnak, az esetleges pajzsmirigygyulladás irányába nem történik vizsgálat.
Jó egészséget, sze. soron kívüli vizsgálatot javaslok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:16
Én kérdeztem a barátcserjével kapcsolatban kb. két hete. Prolaktin szint emelkedés, pajzsmirigy gondok és rendszeres petefészek ciszták a gondjaim. Először is köszönöm a gyors választ, bejelentkeztem a kolléganőnél, sajnos nagyon soká lenne időpont, de megbeszéltük, hogy amint lesz üresedés, felhív. A kérdésem az, hogy addig a barátcserjét egyáltalán ne kezdjem el? Az a probléma, hogy most megint nagyon rosszul érzem magam, a ciklusom nagyon gyenge és biztos hogy megint van cisztám is, mert nyilaló fájdalmat érzek ott lenn a jobb oldalon, ahol annak idején műtötték is. Nem szeretném, ha nagyon megnőne és esetleg műteni kellene, ezért a kérdésem.
Üdvözlettel
Beatrix
Vizsgálat nélkül a barátcserje alkalmazása veszélyeket rejt magában. Célszerű volna a vizsgálatot megvárnia.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:07
Egy Hashimotos betege vagyok (75mg Letroxot és 200mg szelént szedek) és korai petefészek kimerülést is megállapítottak nálam (magas FSH, néha nagyon magas ösztradiol). Egy meddőségi klinikán, bár a donorpetesejtes terhességet javasolták, még elképzelhető, hogy teszünk pár kísérletet a stimulációra.
Ezzel kapcsolatos az aggodalmam. Clostilbegyt tablettát írtak fel nekem egy hormonálisan jobb hónapban elvégzendő stimulációra. A tablettáról hasonló gondokkal küzdőktől hallottam, hogy végképp megemeli az FSH szintjét, azaz ront az amúgy is rossz hormonális helyzeten.
A tabletta leírásában pedig olvastam, hogy a „pajzsmirigy vagy a mellékvese működési zavarában” ne szedje. A leírásban az is szerepel, hogy „fokozott elővigyázatossággal alkalmazható, ha korai menopausája van”.
Ön szerint más stimuláció lenne a javasolt vagy nem okoz gondot ez a tabletta Hashimoto esetén?
Segítségét előre is köszönöm.
P
A jelenlegi protokoll a Clostilbegyt előkezelést javasolja, ezért - bár osztom aggodalmát - ez a kezelés nem lesz elkerülhető.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 18. 08:03
Nagyon sajnálom, hoy a továbbiakban nem hagyják, hogy a betegeknek ezen a helyen fontos információval szolgálhasson. Remélem, hogy a kérdésemre meg tud válaszolni.
Decemberben diagnosztizáltak pajzsmirigy túlműködést. Metothyrint írt az orvosom 3X2 naponta. Kb 2 hét múlva viszketéssel járó allergiás tüneteim jelentkeztek. Háziorvosom javaslatára 2 napra abbahagytam a szedését, majd újra kezdtem 3x1 adagban. A viszketés nem szünk meg, csak egy kicsit enyhült. Endokrinológus szakorvos 3 napja Propycil gyógyszert írt, 2x1 adagban. Az allergiás tüneteim 2 szem bevétele után súlyosbodtak. Nagyon viszketek és ha vakarom, a helye nem csak bevörösödik, hanem meg is duzzad. Kérdésem az lenne, hogy van e valami más gyógyszer, vagy mi ilyenkor a teendő ha érzékeny vagyok mind a két gyógyszerhatóanyagra
Köszönettel várom válaszát
Köszönöm együttérzését, s még próbálok válaszolni.
A Metothyrinból ma már ezt a magas kezdő dózist nem alkalmazzuk (Elizabeth N. Pearce, M.D., M.Sc., James V. Hennessey, M.D., and Michael T. McDermott, M.D.:New American Thyroid Association and American Association of Clinical Endocrinologists Guidelines for Thyrotoxicosis and Other Forms of Hyperthyroidism: Significant Progress for the Clinician and a Guide to Future Research,THYROID
Volume 21, Number 6, 2011 ª Mary Ann Liebert, Inc.DOI: 10.1089/thy.2011.0104).
Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi okozza a túlműködét! A gyógyszer dózisának megválasztás ettől nagymértékben függ. A Propycilt néha vagyunk kénytelenek adni,de sok mellékhatása van.
Ugyanis az elmúlt évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) rendkívüli tanácskozást hívott össze és hozta nyilvánosságra ajánlásait. Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges. A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek. Egyetlen megszorítást tettek, hogy a terhesség első 3 hónapjában a Metothyrin a terhesek lehetőleg ne szedjék (a magzaton bőr fejlődési zavar (aplasia cutis) jelentkezhet (nagyon ritkán). Fontos a megfelelő dózis megválasztása a kiváltó okok figyelembe vételével.
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 13. 15:57
Pozitív anti-TPO-t állapítottak meg (500 körül). A többi értékem normális.
A kérdésem, hogy a terhesség alatt a magzatomba átmehet-e ez az antitest, vagy csak a genetikai hajlam örökölhető? Tehát mit jelent, hogy örökölhető a pajzsmirigy alulműködés.
Köszönettel:
Somoly.
A kalapács még tovább zavar, de igyekszem válaszolni....
Nagyon fontosmkérdést tett fel! Igen, az anti-testek átmennek már a fejlődő tüszőbe, majd a magzatba is.
Az öröklődés kérdését sokat vizsgáltam és több tankönyvet, ill. közleményt írtam.
A lényeg az, hogy a pajzsmirigy betegségeire való hajlam feltétlen örökölhető.
Az alábbiakban talán túl komplikáltnak tűnik, de a legtömörebben az alábbiak tartalmazzák:
Az autoimmune pajzsmirigybetegségek (ATD) a fejlett államokban a leggyakoribb szerv-specifikus autoimmun kórképek, amelyek a lakosság 5-10%-t érintik. A klinikai megjelenési forma változó, a hyperthyreosist okozó Basedow-Graves kórtól a hypothyreosist kiváltó Hashimoto thyreoiditisig. Jóllehet a pajzsmirigy autoimmunitásának pontos oka nem ismert, a betegség kiváltásában az örökletes és a környezeti tényezők kölcsönhatásai meghatározó jelentőségűek. Az ATD létrejöttében a fő hisztokompatibilitási komplexnek, pajzsmirigy-specifikus antigéneknek: a TSH-receptornak (TSH-R), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáz enzimnek (TPO) van szerepe. A TSH-R elleni antitestek többsége stimuláló jellegű és felelős a hyperthyreosis kialakulásáért. A TPO elleni antitestek károsítják a thyreocytákat, gátolják a TPO működését és hypothyreosist okoznak. A Tg genetikai polimorfizmusának megismerése fontos az autoimmun mechanizmus megértésében. Az MHC molekuláknak kulcsszerepük van az autoantigének bemutatásában. Bebizonyosodott, hogy a HLA-DR molekula egyik variánsában, -, amelyben a DR béta 1 lánc 74. helyén arginin van,- hogy jelentősen gyakoribb az ATD, ugyanakkor ha ebben a pozícióban glutamin van, akkor az egyének védettek a betegséggel szemben. A hTg peptidjei közül a 2098-ről bebizonyosodott, hogy erősen és specifikusan kötődik a DRbéta1-Arg 74-hez, míg a Tg.2766, amelyik hasonló tulajdonsággal nem rendelkezik, nem indukál autoimmun választ. A Tg.2098 képes volt a T sejtek specifikus stimulálására is azokban a betegekben, akikben a Tg elleni antitest is pozitív volt. Mindez azt jelzi, hogy a Tg.2098 - specifikusan kötődve a HLA-DRbéta- Arg74-hez - meghatározó fontosságú T sejt epitóp és aktív részese a ATD-nek. A környezeti tényezők közül a jód, a stressz, egyes gyógyszerek, fertőzések fontosak lehetnek a betegség kiváltásában. A környezeti faktorok és a betegségre fogékonyságot jelentő gének közötti interakció mechanizmusának pontos megismerése azt eredményezheti, hogy új stratégiákat alkalmazhassunk a betegségek diagnózisában, kezelésében és megelőzésében.
Jó egészséget kívánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 13. 13:11
3 éve lombik programban vettem részt és az első beültetés sikeres volt.
Szülés után néhány hónappal elkezdtek fájni a vállaim, ill. az ujjaim. Az ujjfájdalmak kb. fél évre mindennapi gyötrelemmé állandósultak olyannyira, hogy nehezen tudtam fogni, kulcsot a zárban elfordítani stb. Éjszaka pedig zsibbadtak a kézfejeim, ill. néha a lábfejeim is.
2012. júliusában makacs torokgyulladással kezeltek, amelyre többféle antibiotikumot írt fel a háziorvosom. Ezekre enyhén javult, tompább torokfájás formájában gyakorlatilag állandósult a probléma. Vérvételi eredményem alapján a TSH-m 1,05 uUI/ml volt, a We 24 mm/h.
Augusztusban lombik programhoz hormonvizsgálatokon vettem részt, ahol a 6. napi vérvételen 27-es FSH-t mértek. Az orvosom szerint teljesen kimerültek a petefészkeim.
Októberben cryo embriotranszfert hajtottak végre, úgy, hogy leállították a petefészkeimet. Az embrió megfogant, de néhány hetesen elvetéltem.
Decemberben újabb vizsgálatok jöttek, a következő IVF-re készülődve, ahol a következő eredmények születtek: TSH: 0,04 uUI/ml, We: 40 mm/h, hCRP: 1,88 mg/dL, free T3:5,93, (1,5-4) Free T4: 2,09 (0,8-1,9), anti TPO: 0,8. Diagnózis: izotóp diagnosztika alapján, pajzsmirigy gyulladás. Az endokrinológus szerint lehet, hogy emiatt történt a vetélés. Huma Pronol tablettát kellett szednem napi 3xfél szemet.
Januárban a ciklus 2. napi vérvételén az FSH: 15,9 mU/ml, LH: 4,86 mU/ml, prolactin: 134 mU/l, oestradiol: 281 pmol/L.
Februárban pajzsmirigy kontroll: We: 18 mm/h, hCRP: 0,68 mg/dL, TSH:3,25 uUI/ml, anti TPO: 1,3 IU/mL, anti TG: 75,7 IU/ml, Free T3: 6,43 pmol/L (3,5-6,5), Free T4: 9,42 pmol/l (11,5-22,7), DHEA-s: 1,4 ug/ml (0,9-3,6), anti - müllerian hormon: 0,1 ng/ml (0,2-14,6).
Az endorkrinológus szerint meggyógyultam, a gyógyszert nem kell tovább szedni. (a háziorvosom szerint viszont kell szedni a gyógyszert). A TSH határértéken belül van, de több helyen azt olvastam, hogy IVF eljáráshoz célszerű 2 alá szorítani, jobb, ha 1 körül van az értéke. Továbbá az is aggaszt, hogy a T4 most alacsonyabb, mint az alsó határ, holott decemberben magasabb volt, mint a felső.
Reménykedtem abban, hogy nem a petefészkeim merültek ki, hanem talán a pajzsmirigy gyulladás volt hatással az FSH szintemre, de az AMH érték gyakorlatilag szintén azt támasztja alá, hogy elfogytak a petesejtjeim.
Vagy elképzelhető, hogy még nincs teljesen rendben a pajzsmirigyem és ez valóban hatással lehet az FSH-ra és az AMH-ra? Ön mit javasol, mit tehetnék annak érdekében, hogy a következő IVF-nél minél nagyobb eséllyel indulhassak? Gyógyszeres segítség lehetséges? Az endokrinológus szerint a szülés utáni problémák (váll-, kézfájdalom, éjszakai végtag zsibbadás) nem lehetnek pajzsmirigy problémák jelei. Viszont mióta a TSH-m emelkedett, azóta ezek a gondok megszűntek. Lehettek a pajzsmirigy gyulladás miatt?
Ön mit javasolna? Szedjem a Huma Pronolt tovább, vagy más gyógyszer lenne szükséges? Egyéb vizsgálatok elvégzését javasolja? Milyen pajzsmirigy értékekkel érdemes IVF-et kezdeni? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Nagyon sok információt írt le. Igyekszem válaszolni, talán Ön az egyik utolsó, akinek ezt még megtehetem, mert rövidesen elnémítanak.
A lényeg: az FSH és az AMH valóban kapcsolatban vanna, mikért azt éppen legutóbbi válaszom egyikében egy ábra segítségével igyekeztem illusztrálni.
A másik fontos kérdés: nem láttam arra vonatkozó adatott, hogy valóban volt-e ,ill. van-e pajzsmirigygyulladása.
Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%
Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
Étrend
Mindkén jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különcsen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az éle elemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok). Legszembetűnőbb a EDC-k nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen a DDTés a lindán ösztrogén-jellegű – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak. Hollandiai felmérések szerint a növényvédő szerrel foglalkozó férfiaknál gyakoribb az impotencia, és nagyobb arányban születik lányuk, mint fiuk. A hírhedt sovesoi (1973, Olaszország) baleset után megállapították, hogy dioxinmérgezésen átesett férfiak gyermekei között a fiúk aránya majdnem felére csökkent a megszokottnak. Egyes kutatók az emberi sperma koncentrációjának populációs szinten felére csökkenésért is az ösztrogén-jellegű EDC-ket teszik felelősé.
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Főlsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Étkezés a nemzetközi ajánlások (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 up to 50mg up to 50mg
Vitamin B12 up to 50 ug up to 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
• Vitamin C 1000 mg 1000 mg
Pajzsmirigy betegségeinek szerepe a meddődésben, vetélésekben és fejlődési zavarokban
Január világszerte a pajzsmirigybetegek hónapja. Már az elmúlt évben az Amerikai és a Nemzetközi Pajzsmirigy Társaság (ATA, ITA) ajánlásokat dolgozott ki a pajzsmirigybetegségek jobb és pontosabb, minél korábbi felismerésére és a meddőség megelőzésére. Ezek az ajnlások lerivídített formája is közel 100 oldal és értelemszerűen nem a betegeknek kell megtanulniuk.
Mi a lényege ezeknek az ajánlásoknak?
A meddőség kialakulásában két fő tényező szerepét bizonyították:
• Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
• A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori oka a meddőségnek. A gondot az jelenti, hogy a csökkent működésnek nincsenek feltétlen, ún. „ordító” jelei, hanem alamuszi módon ún. szubklinikus formában van jelen. Ez nem csak a tünetek hiányát jelenti, hanem azt is, hogy az egy-egy alkalommal végzett TSH és T3, ill. T4 eredmények nem mindig elegendőek. A helyzete bonyolítja, hogy a szűrő vizsgálatokhoz jól használható TSH értékek a várt terhesség esetén célszerű az ún. normál tartománynál alacsonyabb szintre beállítani (0,5-2,5 IU helyett 1,5-0,4 IU közé). Fontos tudni azt is, hogy a TSH mellett más hormon is a kívánttól eltérő lehet (pl. prolactin). Meddőség esetén feltétlen célszerű a TSH és a pajzsmirigy hormonjainak a vizsgálata.
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
Tehát további vizsgálatok szükségesek. Nem tudok tovább írni, mert a fejem felett bontják a szobámat.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: Prof. Dr. Balázs Csaba 2013. 02. 13. 12:58