|
Kérdezz-felelek
2 éve tartó menstruációs gondjaim (bőséges, darabos, 12 napig tartó vérzések) és 3 e.ü.küret után eltávolították a méhemet aug. 1-én.
43 éves vagyok, 3 gyermekem van, a petefészkeim maradtak, és még "dolgoznak".
Jól vagyok, de még a műtétem elött elkezdtem olvasni fórumokat, amik a sorstársaimról szólnak, hogy tudjam mire készüljek, meddig tart a felépülés.
Ami nem hagy nyugodni az, hogy azt látom hogy méheltávolítás után néhány hónappal, vagy évvel a korombelieknek a petefészkén ciszták alakulnak ki, és/vagy daganatok, ami miatt ismét kés alá kerülnek. Olvastam cikkeket az ösztrogén-dominanciáról, és mivel egyéb gondjaim is vannak (hajhullás, arcon pattanások, ingerlékenység stb.) arra gondoltam ez lehet nálam is ami a rendellenes vérzésemet is okozta, és ami a későbbiekben a petefészkeknél is gondot jelenthet. A nőgyógyászomat kértem, akit egyébként szeretek és becsülök, hogy küldjön el hormonvizsgálatra. Azt mondta, hogy felesleges mert a túlzott ösztrogén miatt amit termelek a méhem receptorai érzékenyen reagáltak, de a petefészkekkel nem lesz gond, majd januárban ellenőrizzük. Engem viszont ez nem nyugtat meg és nem akarom karbatett kézzel várni, hogy mindenemet kiszedjék, mert ez csak tüneti megoldás. Olvastam progeszteron tartalmú krémekről, de nem akarok felelőtlenül használni semmit, amivel esetleg méh nagyobb bajt okozhatok magamnak.
Mit tanálcsol, mit tegyek?
Előre is köszönöm válaszát!
Tünde
Az ösztrogén dominanciáról nem kívánok írni, mert a szavaiból úgy tűnik, hogy olvasta ezen a honlapon általam leírtakat. Nem kízárt más endokrin eltérés (amelyekkel nem szeretném feleslegesen vizsgálat nélkül riogatni), inkább csa a perimenopauzásra hívom fel figyelmét.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
Az emlők mérete és konzisztenciája változik
A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
Csökken a libidó
Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
Feltűnő az elhízás
Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
Hajhullás gyakori
A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
Mi ilyenkor a teendő?
Ellenőrizni a hormonális státuszát : agyalapi mirigy, ill. ösztrogén, progeszteron szintet és oki kezelést elkezdeni. Lényeges, hogy "vaktában" előzetes vizsgálat(ok) nélkül hormonális kezelést nem javaslok.
Jó egészséget kívánok: