|
Dr. Tidrenczel ZsoltFőorvos, szülész- nőgyógyász és klinikai genetikus szakorvosElérhetőségeim: E-mail: info@drtidrenczelzsolt.hu Honlap: http://www.drtidrenczelzsolt.hu |
Kérdezz-felelek
Fiatal nő vagyok. Bipoláris zavarom valamint ADHD-m van, a bipoláris zavart egyik szülőmtől örököltem. Természetesen mindkettőt kezelem gyógyszeresen (Kventiax és Bitinex). Ön szerint mennyi esélyem van( ha egyáltalán van) arra,hogy egészséges gyermekem szülessen,aki nem örökli tőlem ezeket?
Válaszát előre is köszönöm.
A mentális betegségek öröklődése bonyolult kérdés, mert nem a klasszikus mendeli genetikai szabályok szerinti történik. Több tényező- genetikai, külső és belső faktor- együttes hatására alakulhat ki.
Pontos válasz így nem is adható a kérdésre. A hajlam egyebekben öröklődhet, elvileg akár 15-20% eséllyel is megjelenhet az utódban a betegség.
Orvosom 4 hetes terhesen Utrogestan tabletta szedését javasolta, 3*1 mennyiségben. Akkori progreszteron szintem 77 nmol/l volt. Baba természetes úton fogant, nem volt előtte vetélésem. Enyhe PCO van. Most 7 hetes terhes vagyok. Feltétlenül szükséges tovább szednem, vagy fokozatosan elhagyhatom? Olvastam, hogy ivarszervi rendellenességet okozhat a babánál, emiatt nem szeretném tovább szedni.
Köszönöm segítségét
A leírása alapján különös rizikófaktor nem áll fenn, így progeszteron kezelést nem feltétlenül szükséges alkalmazni.
A vérzészavar kezelése gyakran tüneti, mely kezelésére gesztagén túlsúlyos hormonális készítmény (pl. fogamzásgátló vagy hormonpótló szer) alkalmas lehet. A használat előtt trombophilia génpanel vizsgálat javasolt.
A méhen belüli eszköz is jó megoldás lehet, különösen a Mirena jótékony ebben ez életkorban.
Több kaparást már nem érdemes végezni. Műtétes megoldásra szóba jöhet még a méhtükrözés (hysteroscopia), mely valamilyen okot feltárhat a vérzés hátterében (pl. méhtest polypus) a méh üregében. Végleges megoldásként pedig a méh eltávolítás is meggondolandó, ha semmilyen megoldás nem válik be.
A terhességmegszakítást követően kb. 1 hónap múlva várható az első menstruáció, ezért nem jelentkezett még vérzése.
Az abortust követően 2-3 héttel várható peteérés, így a teherbeesés lehetséges.
Segítségét szeretném kérni. 5 hét+6 napos terhes vagyok. Tegnapig szedtem a premens tablettát. Nőgyógyászom javasolta még a szedését pozitív teszt után. Viszont olvastam, hogy terhesség esetén nem szabad szedni. Most nagyon aggódom. Dr. Czeizel Endre videóit nézve, annyit sikerült megtudnom, hogy 4 hétig nem történhet károsodás, vagy a terhesség megszakad. De nem tudom milyen hatással van a további 2 hét. Dr. Olyat is olvastam, hogy 6 hétig nincsenek hatással a gyógyszerek a magzatra, mert még nincs méhlepény. Nem tudom, hogy a barátcserje kivonat okozhatott-e bármi bajt.
Köszönettel Sz.Alexandra
A Premens tablettának, illetve a benne lévő hatóanyagnak nincsen ismert magzatkárosító hatása, ezért terhesség alatti használat esetén nem szükséges ilyen irányban aggódnia.
Antibiotikumos kezelés után 1.5 hónappal égő hüvelyérzés alakult ki. Elmentem a nőgyógyászhoz lobos hüvely, ennyit mondott, Beliema effect plusz javasolt. A kúra végén még mindig fennállt az égő érzés, visszamentem, annyit mondott, hogy a gyulladás csökkent, legyek türelmes, Lactinelle hüvelykapszulát javasolt ovestin kenőccsel felváltva. Citológiám jó, folyásom nincs. Lassan véget ér a kezelésem, de még mindig van égő érzés, bár valamivel jobb, már le tudok hajolni, de az ülés még mindig fájdalmas. A kúra befejeztével kell-e még használnom valamit, vagy esetleg magától el fog múlni ez az égő hüvelyérzés? 62 éves vagyok.
Válaszát előre is köszönöm!
A kezelés általában rövid idő alatt, 1-2 héten belül hatékony, ezt követően hüvelyi probiotikus kezelés Lactobacillus készítménnyel jótékony hatású. Ha a tünetek nem múltak el, érdemes hüvelykenet vagy hüvelytenyésztés vizsgálatot kérni és célzottan kezelni az eredmény függvényében.
Tisztelt Doktorúr!
A ciklusaim átlagosan 25 naposak, de nem rendszeresek, 2-3 nap eltérés minden hónapban jelentkezik. 30 éves vagyok és egy éve próbálkozunk gyermekáldással, eddig sikertelenül. A menstruációm előtt már egy héttel alvadékos, barnás folyás, pecsételő vérzés jelentkezik minden ciklusban. Voltam hormonvizsgálaton, rákszűrésen, clamydia szűrésen, régebben ultrahangon is és az endokrinológus mindent rendben talált, azt leszámítva, hogy méhszájsebem van. Mi okozhatja ezt a vérzészavart? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Asszonyom
A 25 nap körüli ciklusok önmagában lehetnek teljesen élettaniak, normálisak, mely hátterében semmilyen kóros állapot nem áll.
A panaszai (barnás pecsételés a ciklus végén) pontos okát nehéz meghatározni, de érdemes lenne a peteérést, az ovulációt és az ezt kísérő hormonváltozásokat vizsgálni. Az ilyen panaszokat legtöbbször vagy az ovuláció zavarai vagy a normál ovulációt követően a sárgatest hormon termelés zavarai okozzák.
28 éves vagyok, a férjemmel babát szeretnénk.
2021. novemberében hagytam abba a fogamzásgátló szedését, el is mentem nőgyógyászhoz, aki ultrahanggal megallápította, hogy mindkét petefészkemben sok apró/számos tüsző található, illetve volt egy dominánsabb, 22 miliméteres (jobb petefészek). El kezdtem szedni a méhpempőt, utóbbi 2 hónapban egy női egyensúlykomplexel váltottam fel, mely mio-inozitol tartalmú.
Májusban voltam egy másik nőgyógyásznál, aki nem látott semmilyen rendelleneset (sok apró tüszőket sem), csak egy alig 4 centiméteres cisztát a jobb petefészkemben. Továbbá látott egy olyan rendellenességet, melyet más még sohasem észrevételezett, azaz: uterus septus vagy bicornis lett a diagnózis. Ez majd 3D ultrahanggal lesz pontosítva, hogy melyik, de inkább előbbire gyanakszik a doktornő.
A ciklusom egyébként eléggé rendszertelen: 39., 31., 41., 45. napokon jött meg eddig a menstruációm, egyebként fájdalommentesen, első napokban erősebb, majd fokozatosan gyengülő, 7 napnál nem hosszabb, tehát szerintem normális menstruációs időszakom szokott lenni.
Ha az uterus septus kerül megállapításra, akkor elvileg műtéti úton helyrehozható.
Azonban félek, nem tudom...vajon kell-e más, teherbeesési nehézségre sz?mítanom? Mi lehet a rendszertelen ciklusok oka? Inzulinrezisztencia?
Semmilyen tünetem sincs, ami arra utalna. Egyedül, ami régóta fennálló probléma és a hormonokkal talán összefüggésbe hozható, az a zsíros, pattanásos bőr. Ez egyébként Dienille és Noriell fogamzásgátló szedésénél is, habár enyhébben, de fennálló probléma volt. Nyáron pedig általában kitisztultabb szokott lenni a bőröm.
Vérképem rendben szokott lenni, TSH is teljesen normális értéket mutat, a vas, traszferrin szaturáció volt sok.
Lehetséges mindezen problémák ellenére a teherbeesés? Hogyan segíthetném elő, hogy lehetséges legyen?
A segítségét előre is nagyon köszönöm!
Először is fontos lenne a pontos diagnózisok megfelelő felállítása.
Két külön probléma lehetősége merült fel.
Az egyik a méhfejlődési rendellenesség lehetősége, melyet megbízhatóan 2 dimenziós hüvelyi ultrahangvizsgálattal lehet diagnosztizálni. Olyan helyre érdemes menni, ahol magas szinten végzik ezt a típusú vizsgálatot. Méhsövény esetén méhtükrözés és megfelelő műtéti beavatkozás javasolt.
A másik a menstruációs probléma, a hosszú és szabálytalan ciklusok, mely összefügghet az egyik doktor által korábban látott policisztás petefészkekkel. Ennek kivizsgálására hüvelyi ultrahangvizsgálat, hormon profil, cukorterhelés inzulin vizsgálattal és a ciklus/ovuláció vizsgálata javasolt.
A fenti információk függvényében határozható meg, hogy milyen további teendők vannak, illetve milyen esélyei vannak a teherbe esésre.
Kedves Doktor úr! 4. hét 4. napos állapotos vagyok, és 4.hét 3.napos progeszteron értékem a vérvétel alapján 43,72 nmol/L. Szeretnék érdeklődni, hogy ez az érték jónak számít-e vagy szükséges-e progeszteron pótlás?
Köszönöm szépen előre is a választ!
Üdvözlettel:
Brigitta
Kedves Brigitta
Pusztán egy progeszteron laborérték alapján nem dönthető el, hogy szükséges-e pótlás. Ezt az Ön előzménye és tünetei határozzák meg és a gondozó szülész kolléga tudja meghatározni a kezelést.
28 éves, 13 hetes terhes nő vagyok. Jelenleg első gyermekemet várom. A héten megkaptam a kombinált genetikai teszt eredményét, ami miatt nagyon elkeseredtem. A 13/18as triszómia kockázata alacsony lett, viszont a down-nál a leleten " A 21es triszómia számított kockázat alacsony, de az életkorinál magasabb kockázatot jelent."eredmény szerepelt, ami miatt genetikai tanácsadás volt javasolt. Ez az érték 1:730 arányt adott, ami magasabb mint az életkorom szerint kellene. Az ultrahangon minden rendben volt, tarkóredőt 1,1nek mérték, orrcsont is látható volt. A szabad béta-hcg szintem 2,6 mom (82.4 U/l) lett,ahol a felső határ 2,5. A papp A pedig 0,54 Mom (1,6 u/l).
A kombinált teszt eredményének kézhezvétele napján azonnal megcsináltattam a Nifty tesztet. Az uh-n a tarkóredő 1,4 lett, orrcsont pedig 3.1 mm. Tehát eltérést a másik orvos sem látott. A teszt eredményére 2 hetet kell várnom, viszont annyira félek, hogy aludni sem tudok. Ön szerint mennyire rosszak ezek az eredmények, van félnivalóm? Ami plusz félelmem, hogy inzulinrezisztencia miatt most kell leépítenem a cukorgyógyszerem, illetve pm alulműködésre is Euthyroxot szedek, így ezek miatt is veszélyeztetett csoportba tartozok.
Válaszát előre is köszönöm!
Az eredmények nem rosszak, nincs magas kockázata a genetikai betegségeknek.
A Nifty teszt eredménye eldönti a további teendőket. Pozitív eredmény esetén lepénybiopsziát vagy magzatvíz-mintavételt szükséges végezni legkésőbb a 20. hétig, negatív Nifty esetben pedig ultrahang követést.
2019 ota kezelnek pánikbetegséggel.
Most viszont babát várok 7+5hetes vagyok.
Frontint szedek 3x0.5öst
Pszichiáterem azt mondta csak akkor irja ki, ha orvosi szakvélemény van rola irásban hogy szedhetem. Néztem Dr Czeizel Endre Professzor videóját pont erről beszélt. Ön mit gondol ezzel kapcsolatban?
Vagy esetleg fel tudnám venni önnel a kapcsolatot?
Köszönöm szépen!!
A terhesség alatti gyógyszerszedés kapcsán genetikai tanácsadás javasolt, szükséges megbeszélni személyesen az ezzel kapcsolatos tudnivalókat. A genetikai tanácsadás állami egyetemi centrumokban is elérhető, illetve más intézmények (pl. Czeizel Intézet, Budapest) is végeznek ilyen szolgáltatást. Előzetes bejelentkezést követően várjuk a tanácsadásra.
A 18 hetes ultrahang során nem volt szívhang , 17 hetesnek felelt meg . A műtét után 30.napra megjött a menstruációm. Sajnos a szövettani eredmény még nem készült el. Mennyi idő után lehet újból probálkozni ? Első terhesség volt.
Köszönöm válaszát előre is.
B.
Ilyen esemény után általában kb. 3 hónappal javasoljuk a próbálkozást a következő terhesség irányában.
A szövettani eredmény elkészülése akár 1-3 hónapot is igényelhet.
50 éves vagyok, legutóbbi menzeszem kb. 3 hete volt, de még most is van enyhe vérzés. Évekkel ezelőtt riogattak, akkor cisztákat láttak, amiket egy készülék rendszeres használata mellett mindig lebontott a szervezetem. (Nőgyógyász mondta is egyszer, hogy nagyon gyorsan lebontotta a szervezetem a 8 cm--es veegyes szerkezetűt. Pár hét alatt, vagy annyi idő sem kellett.) Lehet, hogy most sincs ciszta, viszont a vér szivárog... Én még évekkel ezelőtt azt döntöttem el, hogy nem műttetem meg magam, nem vetetem ki a szerveimet, mert vagy megoldja a szervezetem a bajt, vagy ha rákos az ember, azt nem lehet meggyógyítani, gondolom, a legtöbb rákos belehal a betegségébe. A félelem, amit elültettek bennem az orvosok..., talán amiatt írok. Nem tudom, mi lehet a baj. Doktor úr mit javasolna? Talán kaparást? Ott csonkolják a méhnyakat? Vagy még nagyobb csonkolásokkal járó műtétet? Nem szeretném daraboltatni magam. Vagy még lehet hormongyógyszer, (vagy más) megoldás? Egyáltalán kell tenni valamit?
Előre is köszönöm válaszát!
A levele meglehetősen nehezen érthető, így tanácsot is nagyon nehéz adni.
Többrekeszes petefészek cysta esetén felmerülhet a petefészek jó vagy rosszindulatú daganata, ezért meglelő kivizsgálásokat követően, a cysta/petefészek/nőgyógyászati szervek műtéti eltávolítása javasolt.
A menopauza után jelentkező hüvelyi vérzés esetén pedig szövettani tisztázás, frakcionált kaparás a javasolt módszer.
A nőgyógyász szakorvos a vizsgálatok kapcsán tudja megállapítani a pontos teendőket.
Trombózis miatt fogamzásgátló tablettát nem sszedhetek.
Van olyan megbízható, biztonságos és egyszerű megoldás, ami nem veszélyes?
Ilyen esetben a legmegbízhatóbb megoldás a méhen belüli eszköz (spirál) viselése. A hormonmentes és a progeszteron tartalmú méhen belüli rendszerek is felhelyezhetőek a méhbe és hatékony fogamzásgátlást biztosítanak.
Ezen kívül a lokális védekezési módszerek is alkalmazhatóak (pl. óvszer, pesszárium, spermicid hüvelyi készítmények).
Április 20-án volt egy abortuszom. Bent a kórházban műtét után több orvossal és ápolóval beszéltem és volt aki azt mondta, hogy műtét után 6 hétig de volt aki 4 vagy 2 hetet mondott hogy nem szabad élni nemi életet és nem nagyon szabad fizikailag terhelni magam. Jelenleg nincsen már semmi problémám. Tehát akkor mennyi ideig kéne várnom a dolgokkal hogy ne legyen semmi probléma?
Előre is köszönöm válaszát!
Egy ilyen műtétet követően javasoljuk megvárni az első menstruációt (ez kb. 4 hét), melyet követően biztonsággal lehetséges házaséletet élni.
Az interneten sokféle infót lehet olvasni: ami érdekelne, hogy terhességi teszt adhat-e álpozitív eredményt ovuláció környékén az lh miatt?
Március 29-április 1.között menstruáltam. Jellegében eltérően a megszokotthoz képest. Április 4-e óta különböző helyeken mellfájdalom lép fel, és alhasi húzó érzés jelent meg, amolyan megjön érzés. Ilyen még nem fordult elő közvetlen menstruáció után. A ciklusaim nagyjából felváltva 25 és 29 naposak. Április 8-án délután végeztem egy 10-es érzékenységű tesztet, ami akkor halvány pozitív lett. 25 napos ciklus esetén az lehet az ovulációm ideje. A mai napon másik teszttel negatívat teszteltem, de a jövőhéten veszek ugyanolyat, mint az első volt, hogy összehasonlíthassam.
Köszönöm előre a választ!
Nagyon köszönöm a válaszát! Betti
Az Ön tünetei nem jellemzően nőgyógyászati tünetek. A szívdobogásérzésnek, a fejben tapasztalt érzéseknek rengeteg oka lehet. Első körben belgyógyászati, kardiológiai kivizsgálást tessék kérni, szükség szerint neurológiai vizsgálatot. Második körben jöhet szóba a nőgyógyászati vonal. Ha semmilyen betegséget nem tudnak kimutatni, lehet hogy lelki okai vannak a tüneteinek, illetve persze a túlsúly is szerepet játszhat.
A szeméremtest és/vagy a hüvely gombásodása valójában lehet a viszketés oka. Ez gyakran jár hüvelyfolyással és az érintett terület vöröses gyulladásos elváltozásával. Gombaellenes kezelés jól gyógyítja.
E mellett más egyéb okai is lehetnek a külső viszketésnek. Mindenféle külső irritáció okozhat ilyen tünetet. Tessék végiggondolni a potenciális irritációt okozó dolgokat, pl. fehérnemű (pamut- műszál), új mosószer, tüsfürdő, betét, stb.. Az ok kiküszöbölése és a helyi nyugtató kezelés (Sudocrém, Neogranormon, stb...) is segíthet.
Menopauza környékén pedig leginkább az ösztrogén hormon hiánya válthat ki ilyen tünetet. Helyi kezelésre jellemzően jól reagál.
Párommal kisbabát szeretnénk, 40 évesek vagyunk. Miután másfél éve próbálkozunk sikertelenül ezért felkerestünk egy meddőségi központot. Hormon-, sperma, vérvizsgálatok megtörténtek, a héten a hüvelyváladékot nézték, amelynek az eredménye:
Hüvelyváladék tisztasági foka III.,
Hámsejt a hüvelykenetben közepes,
Fehérvérsejt a hüvelykenetben közepes,
Trichomonas a hüvlykenetben negatív,
Gomba a hüvelykenetben negatív.
Semmilyen panaszom nincs, de a vizsgálat kiertékeléséig még 1 hónap van. 2020 júliusában volt egy P2 rákszűrés eredményem. Kedves Doktor Úr!
Párommal kisbabát szeretnénk, 40 évesek vagyunk. Miután másfél éve próbálkozunk sikertelenül ezért felkerestünk egy meddőségi központot. Hormon-, sperma, vérvizsgálatok megtörténtek, a héten a hüvelyváladékot nézték, amelynek az eredménye:
Hüvelyváladék tisztasági foka III.,
Hámsejt a hüvelykenetben közepes,
Fehérvérsejt a hüvelykenetben közepes,
Trichomonas a hüvlykenetben negatív,
Gomba a hüvelykenetben negatív.
Semmilyen panaszom nincs, de a vizsgálat kiertékeléséig még 1 hónap van. Kérem a segítségét az eredmény értelmezésében. Lehetséges, hogy kezelésre szorulok?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Noémi
Üdvözlettel: Beatrix
A hüvelykenet alapján helyi, lokális kezelés javasolt. Általában elegendő helyi probiotikum használata (Lactobacillus tartalmú készítmény).
Van egy meglevő 8 hetes terhességem, sajnos évek óta Candidaval küszködök, több - kevesebb sikerrel, most is jelenleg darabos enyhén sárgás kicsit szagos folyasom van, ma voltam nőgyógyásznál, gynoxin (fenti conazol tartalmú) krémet kell használnom kívül - belül, nagyon szeretnénk ezt a babát, mivel már 34 éves vagyok és sajnos volt tavaly egy vetelesem, mit ajánlana doktor úr használjam a krémet vagy sem, melyik a kevésbé rossz megoldás?! Köszönöm válaszát, jó egészséget kívánok. Veronika
A hüvelyi Candidiasis kezelésére általában használatos helyi készítmények (hüvelykúp, hüvelytabletta, külső kenőcs) a terhesség alatt is használhatóak. Panaszok esetén tessék használni a felírt kezelést.