A várandósság nem betegség. Halljuk ezt sokszor, sokfelől, de mégis, ha sportolni szeretnénk meglepő véleményeket hallunk, néha még olyan forrásból is, ahonnan az ember a hitelességet várja. Sok évtizedes berögződés ez, és nem a tudatlanság az oka, csak szeretünk a kisebb ellenállás felé menni, így inkább azt javasoljuk, ami sehol nem vált ki ellenkezést, és kérdéseket sem vet fel.
Ezért történik meg a mai napig nem ritkán, hogy korábban rendszeresen sportoló, teljesen egészséges kismama érkezik hozzám úgy, hogy védőnő, orvos, stb. javaslatára abbahagyta a sportot, ahogy kiderült, hogy kisbabát vár.
A terhesség első három hónapjában elképesztő folyamatok zajlanak mind az anya, mind a magzat testében. Az anyai szervezet minden erejével azon dolgozik, hogy megtartson egy számára idegen kis testet a sajátjában, és nem csak ott tartsa, de védelmezze, táplálja azt. Mindehhez rengeteg változás zajlik le a női szervezetben, számos hormon termelődése megváltozik, a magzat védelmében újak jelennek meg.
Eközben a kis magzat is növekszik, érik, kialakul tulajdonképpen egy egészen aprócska ember, az összes fontos szervével, jellemzőjével, ami számára is, és a védelmét szolgáló anyai test számára is igen megterhelő.
Ez az oka többek között az első trimeszterre igen jellemző fáradtságnak.
Az egészségünk, és a folyamatok támogatása érdekében érdemes ebben az időszakban megadni a testünknek azt, amire vágyik, és ez leginkább a sok pihenés. Emellett természetesen nagyon jó hatású a mozgás és a sporttevékenység is, de figyeljünk mindig arra a bizonyos belső hangra, vagy a kis ördögre és angyalra a vállunkon, és csak azt és annyit mozogjunk, ami jól esik.
Fotó: Greyerbaby/pixabay
Mi a helyzet a vetélés veszélyével? Nem árt a sport?
Ez a másik nagy hiedelem, amit érdemes lenne elfelejteni. Persze ne feledd, itt most az egészséges édesanyák egészséges várandósságáról beszélünk, nem pedig a betegség miatt nehezen teherbe eső vagy sokszor vetélt nőkről. Éppen ezért tehát az, hogy a mozgás megnövelné a vetélés veszélyét, egyenesen nem igaz.
Miért mondom ezt? Gondoljunk csak bele, hogy mik a következményei annak, ha rendszeresen sportolunk. Jobb lesz a sejtjeink tápanyagellátása, gyorsul az anyagcsere, jobban szívódnak és épülnek be a tápanyagok a sejtekbe, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, az ízületeink egészségesebbek, olajozottabbak, a szívünk, tüdőnk és a keringési rendszerünk egészségesebben működik. Mindez pont kedvező hatással van egy esetleges várandósságra, tehát a fent felsoroltak egy egészségesebb anyai és lepényi keringést eredményeznek, amelyek nagyobb valószínűséggel tartják meg az egészséges magzatot.
Szakemberek egyöntetű véleménye az, hogy a vetélés minden esetben az anyai szervezetben zajló kiegyensúlyozatlanság, vagy magzatban lévő élettel össze nem egyeztethető elváltozás eredménye.
Ne féljünk tehát a mozgástól az első trimeszterben, hiszen a kiegyensúlyozott sporttevékenység nem oka a vetéléseknek.
Végül pedig nézzük meg azt a kérdést, hogy sportolhat-e az a kismama, aki korábban egyáltalán nem, vagy régóta nem mozgott.
Érdekes téma ez számomra, hiszen nekem a mindennapjaim része a mozgás, el sem tudnám anélkül képzelni az életem. De nem egyszer tapasztalom, hogy sok nő egészen jól elvan nélküle, bár tudja, hogy a sport jót tenne a testének és a lelkének. Ez a tudás azonban nem elegendő ahhoz, hogy az életükbe be is építsék, hiszen valóban nehéz egy ilyen merőben új szokás kialakítása, és saját magunkért sokszor nem is tesszük meg ezt a nagy lépést.
Van viszont egy olyan élethelyzet, amikor ezek a nők is átértékelik a dolgok fontosságát, ez pedig a saját gyermekük megfoganása. Valahogy ez annyival nagyobb értékkel bír, hogy képesek vagyunk a máskor olyan nehéz döntések probléma nélküli meghozatalára, a máskor olyan nehéz változtatások gond nélküli beépítésre az életünkbe.
És ami eddig csak az elménkben létezett, az hipp-hopp megtestesül, és ott találjuk magunkat egy várandós órán, legyen az fitnesz, torna, vagy jóga. Ebben az estben viszont mindenképpen türelemre inteném az édesanyákat. Hiszen a sportos életmód választása mindenképpen megterhelő a szervezetnek az első időszakban, még a pocaklakó nélkül is, így az első hetekben elégedjünk meg intenzívebb vagy hosszabb sétákkal, könnyed átmozgató mozdulatokkal, amelyek nem okoznak izomlázat, és komolyabb elfáradást sem. Lassan, a testünk jeleire fokozottan odafigyelve növeljük a terhelést, és menjünk nagyobb vagy még tempósabb sétára, növeljük az otthoni torna idejét vagy intenzitását. Ez az a pont, ahol megpróbálkozhatunk egy várandósoknak kialakított jógaórával, ez a kismamák számára létező legkönnyedebb, legkímélőbb mozgásforma. Ha szeretnénk ettől intenzívebben mozogni, kicsit szembeszállni a plusz kilókkal – mert valljuk be, a legtöbb nőnek a várandósság alatt ez az egyik komoly célja a mozgással – akkor csak ezek után keressünk terhestornát vagy várandós fitnesz órát. Ha a fokozatosság szabályát komolyan betartottuk, akkor az első trimeszter végére érkezünk el ebbe az erőnléti szakaszba.
Azok a kismamák pedig, akik korábban is rendszeresen mozogtak semmiképpen se hagyják abba a mozgást csupán a várandósság okán. Számukra több veszélyt rejt a hirtelen inaktivitás, mint a sporttevékenység folytatása. Azt kell csak jól felmérni, hogy az, amit éppen rendszeresen végeznek, mennyire támogató a várandósság szempontjából.
Ha a kedvenc mozgásformájuk ütődéssel, szökkenéssel, becsapódással jár, ha felmerül a baleset veszélye pl. egy eszközhasználatból, ha ütés vagy rúgás érheti a kismamát, ha a terhelés túl intenzív vagy hosszú, vagy nagy hasűri nyomásfokozódással jár, akkor ezek a sportok nem alkalmasak a várandósság ideje alatt. Ebben az esetben nyugodtan válasszon valamit a kismamáknak szóló mozgások világából, és folytassa azt.
Ha a megszokott mozgás teljesen biztonságos, akkor a test jeleire fokozottan odafigyelve folytathatja amíg jól esik. Tapasztalatom szerint ezek a sportos nők is idővel lassan és fokozatosan áttérnek a kismamáknak szóló mozgásokra, és ez így tökéletesen jó is.
A lényeg, hogy mindig figyeljünk a testünk jeleire, és szerencsére ebben az áldott állapotban valahogy minden nő sokkal jobban képes érzékelni és értelmezni ezeket a jeleket.
Indexkép: Valentina Yachichurova/flickr
![]() |
Szmrecsányi ZsuzsiFitnesz edző, gerinctréner, LYB oktató, várandós fitnesz oktató, Aktívmami oktatóElérhetőségeim: Telefon: 06-20/413-27-22 E-mail: aktivmami@gmail.com Honlap: http://www.aktivmami.hu Blog: http://aktivmami.cafeblog.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)