![]() |
Szmrecsányi ZsuzsiFitnesz edző, gerinctréner, LYB oktató, várandós fitnesz oktató, Aktívmami oktatóElérhetőségeim: Telefon: 06-20/413-27-22 E-mail: aktivmami@gmail.com Honlap: http://www.aktivmami.hu Blog: http://aktivmami.cafeblog.hu |
Kérdezz-felelek
46 éves nő vagyok, nem sportoltam, így meg vannak ereszkedve az izmaim, és egyébként sem úgy néz ki a testem, mint 20 éves koromban, vagyis kicsit nagymamásnak látom, pedig nem vagyok kövér. De has, fenék, comb vastag, vállam keskeny, gyenge, fölül vékony vagyok, karok is gyengék, stb. Úgy gondolom, nem így kellene kinéznem, ez nem jó nekem. Tanácsát szeretném kérni. (Végül is tornákat találtam Neten, amit tul. képpen szeretnék, csinálni, ill. az elmúlt években elkezdtem, és abbahagytam.) Tehát, talán gyakorlatokat nem annyira keresek (amiket választottam, fitness edzők könnyebb gyakorlatai). Tudom, a rendszeres mozgás, a kitartás (nem abbahgyni) a lényeg. És, h máshogy nézzen ki a testem, gondolom, az izomépítés a fontos, tornával. Ill. a kérdésem az, hogy az izmosodás, torna hatásának fokozására létezik-e olyan eszköz, vagy sportruha, ami segít? Régebben olvastam ilyesmiről Net-en, de már nem tudom, mik ezek a dolgok, és nem értek hozzá, hogy melyik lenne hatékony, ill. melyiket használhatja gyenge fizikumú ember is, tehát melyik nem megerőltető?
Gondolom, ilyen korban is lehet még izmos "jó" teste egy nőnek, vagy nem minden korban lehet?
Mert később meg a menzesz elmaradása után meg elalaktalanodik az ember:nő, vagy egy nem kell, h így történjen? Nekem nem tetszik, az elalaktalanodott, löttyedt test (ami a férfiakat sokkaljobban megkíméli!).
Válaszát várva
Előre is köszönöm:
Aliz
Leveléből úgy tűnik számomra, hogy a változtatáshoz szükséges elszántság meg van, és már kezdő gyakorlatokat is talált az interneten!
Amire nagyon felhívnám a figyelmét, az a fokozatosság elvének a szem előtt tartása!
Aki nem sportolt régóta, annak a szervezete a sportot, mint új szokást egyfajta stresszként fogja fel, és bár a mozgásnak számos előnyét igen gyorsan érezni fogja, a túlerőltetés nem csak a testnek árt, de az új szokás életmódba illesztését is megnehezíti.
Tehát elsőnek azt tanácsolnám, hogy eleinte nagyon fokozatosan kezdjen bele a sportos életmódba, az első időben rövidebb ideig tartson a terhelés, és mindig előzze meg egy alapos bemelegítés!
Hosszú kihagyás után vagy inaktív életmódot követően talán az a legbiztosabb, ha az első pár hétben olyan mértékű legyen a terhelés az edzések alatt, ami még könnyednek mondható, tehát úgy érzi, bírna még egy picivel többet!
Ez lesz a kulcsa annak, is, hogy kitartó legyen, és biztosan ne adja fel, mert jól látja, bizony a cél érdekében fontos, a kitartás!
Izmos és edzett teste bárkinek lehet, ez nem életkor függő, bár az tény, hogy minél idősebb korban kezdünk hozzá, annál több ideig fog tartani, hogy elérjük az áhított célt, és nőknél a menopauza alatt vagy közeledtével kifejezetten ajánlott a mozgás nem csak a szép, nőies forma megtartása miatt, hanem a csontozat és az ízületek egészsége érdekében is!
Az "izmosodás" érdekében sokféle eszközt használhatunk, kezdve a sporteszközökkel (kézisúlyzó, fitness labdák, felfüggesztéses eszközök, gumikötelek, szalagok stb), táplálékkiegészítők (pl. fehérjeporok és szeletek, aminosav készítmények), otthoni vagy edzőtermi gépek és kardiogépek (taposó-, evezőgép, futópad stb), de a két legfontosabb hozzávaló a táplálkozás és amit sokan elfelejtenek, a minőségi pinehés!
Az izmok alapanyaga a fehérje, amit be lehet vinni táplálékkiegészítőkkel is, de azért érdemes odafigyelni a természetes forrásokra is, túró, tojás, fehér és vörös húsok, halak, bizonyos gabonák és babfélék rendszeres fogyasztásával. Az izomsejtek tápanyaga pedig a szénhidrát. Ebből érdemesebb a lassabb felszívódásúakat választani, a neten pedig nagyon jó glikémiás index (GI) kalkulátorokat és táblázatokat lehet találni, amik segítségül lehetnek a választásban.
Végül pedig pár szót a pihenésről. Sokan azt hiszik, hogy az izmok az edzés alatt nőnek, de ez nagy tévedés. A terheléstől az izmok elfáradnak és a tápanyagraktárak kiürülnek. Ezeket vissza kell tölteni minőségi tápanyagokkal, majd a megfelelő pihenéssel biztosítani kell a testünknek, hogy visszaépítse, vagy túlkompenzálva tovább erősítse, építse az izomzatot.
Remélem tudtam segíteni válaszaimmal, őszintén kívánok sok sikert a sportos életmódhoz! Kitartást és sok örömet kívánok az úton!
Vidám, aktív napokat kívánok! Szmrecsányi Zsuzsi 2017. 11. 08. 10:27