Mit takar a kombinált teszt?
A kombinált teszt, ahogy a nevéből is adódik, nem egy szimpla vérvétel vagy ultrahang-vizsgálat, hanem a kettő ötvözete. A kismamától a vizsgálat kezdetekor vért vesznek, melyben két plazmafehérjét vizsgálnak, amivel kapcsolatban biokémiai paramétereket képesek megállapítani 95%-os biztonsággal az anya életkorának és a kapott adatoknak köszönhetően.
A genetikai ultrahang során pedig az esetleges fejlődési rendellenességeket keresik, amik már magzati korban kimutathatóak. A Down-, a Patau-, és az Edwards-szindróma mérésére is szolgál, melynek eredménye nagyban befolyásolja további vizsgálatok elvégzését. A kiértékeléskor egy arányszámot kapnak a kismamák, ami azt mutatja meg, hogy a magzat mekkora eséllyel fejlődik a fent említett szindrómák egyikével.
Mikor végeztessük el a kombinált tesztet?
A kombinált teszt ideális elvégzésének időpontja a betöltött 12. hét, ám a szakemberek azt javasolják, hogy a 11. és a 14. hét között látogasson el a kismama valamelyik intézménybe, ahol elvégzik. Az orvosok általában az ülésmagasságot (CRL) veszik figyelembe a vizsgálat dátumának kitűzésére, ugyanis a terhesség pontos ideje a magzat méreteiből kiválóan megállapítható. Fontos, hogy ezt az intervallumot tartsák a várandós nők, ugyanis az előbb és a később elvégzett vizsgálatok is fals eredményeket mutathatnak.
Milyen adatokat néznek a kombinált teszt genetikai ultrahangján?
A vérvizsgálat után következő genetikai ultrahangvizsgálat szerves része a kombinált tesztnek. Az alábbi adatokat tudhatjuk meg a magzatról:
Általános állapotfelmérés:
- Fejlődési ütem, terhesség pontos megállapítása
- Magzatvíz mennyisége
- Méhlepény elhelyezkedése
- Magzati méretek
- Kirívó fejlődési rendellenességek keresése
Kromoszóma-rendellenségek szűrésére alkalmas eredmények:
- nyaki redő vastagságának mérése
- orrcsontvizsgálat
- áramlásmérés
- Csípőszög eltérés vizsgálata
- tenyér-kézhossz mérés
- arcközép fejlődési rendellenességének vizsgálata
Befolyásolja-e az anya életkora a kombinált teszt eredményét?
Idősebb korú nőknél sajnos nagyobb az esélye annak, hogy pl. Down-szindróma alakuljon ki a magzatnál, de ez nem jelenti azt, hogy fiatalabb korban ne lenne rá esély.
Százalékos arányban tekintve egy 30 éves nőnél 0,1% az esély erre, tehát 1:910-hez, míg egy 42 éves kismamánál már 1,54%, vagyis 1:65-höz. Nem érdemes elszalasztani a kombinált tesztet, hiszen ha valamilyen oknál fogva közepes vagy magas kockázatba sorolják a kismamát, akkor további vizsgálatokra lesz szüksége.
Mit takar a kombinált teszt eredménye?
A kombinált teszt eredménye lehet negatív vagy pozitív, és pozitívon belül is lehet közepes vagy magas kockázatú. Akkor lesz a kombinált teszt negatív, ha kromoszóma-rendellenességek aránya 1:1000-hez. Ha az értékek 1:1000 és 1:250 között helyezkednek el, akkor szintén negatívnak minősül az adat, azonban további tesztek (Prenateszt, Trisomny, vagy NITP) elvégzését javasolják.
Akkor minősül az eredmény pozitívnak, ha 1:250 vagy afeletti kockázati arányt állapít meg a kombinált teszt, és itt is lehet közepes vagy magas kockázatú a kiértékelés eredménye. Ilyen esetben magzati kromoszóma vizsgálat elvégzése javasolt, ami egy magzati sejt gyűjtést (12-16. hét) és egy méhlepény vizsgálatot (16-20. hét) takar. Az alkalmazott vizsgálatok 0,5-1% eséllyel okozhatnak vetélést a kismamánál.
Mennyibe kerül a kombinált teszt?
A kombinált teszt általában magánklinikán végeztethető el, ára körülbelül 45-52 ezer közöttre tehető egy baba esetén, ikerterhességnél pedig 55-62 ezer közötti összegre kell számítani.
A várandósság során különösen fontos, hogy ne stresszeljen a kismama. A teszt elvégzése megnyugvást adhat és segíthet elhessegetni az aggodalmakat. Nyugodt, kiegyensúlyozott és békés babavárást kívánunk!
Indexkép: Kelly Sikkema képe az Unsplash.com-ról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)