Csok - ennyit kell visszafizetni, ha nem születnek meg a vállalt gyerekek
Számtalan család vágott bele úgy a kedvezmények igénybevételébe, hogy még egyetlen gyerekük sem volt. Sokan ezt felelőtlenségnek gondolják, hiszen honnan tudhatnák, hogy egyáltalán születik-e majd 1, 2 vagy 3 gyerekük, ha még egy sincs? Ezek a kérdések bizonyára számtalan leendő szülő fejében megfordultak, ám a kedvezményes kamatozás, valamint a könnyen kapott pénz többeket késztetett arra, hogy átgondolás nélkül belevágjanak.
Természetesen semmi sincs ingyen, így, ha nem születnek meg azok a gyerekek, akikre a kedvezményt, vagy az ehhez tartozó kedvezményes hitelt felvették a szülők, akkor legtöbb esetben mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk.
Nézzük meg, milyen összegre kell számítania annak, aki nem teljesíti a Csok feltételeit:
- Ha 1 gyermekre vettük igénybe a támogatást, de valamilyen oknál fogva nem született meg, akkor a felvett 600.000 Ft helyett 614.400 Ft-ot kell visszafizetni (plusz 14.400 Ft a kamat).
- Ha 2 gyermekre vettük igénybe a támogatást, de sajnos nem sikerült összehozni, akkor a felvett 2.600.000 Ft helyett 2.724.800 Ft-ot kell visszafizetni (plusz 1.124.800 Ft a kamat, új ház vásárlás esetén jár ennyi támogatás). Természetesen ha 1 gyermek születik, de a második valamiért nem jön, akkor az 1 gyerekre járó 600.000 Ft támogatást megtarthatjuk.
(Jelenlegi alapkamat: 1,2%)
- Ha 3 gyermekre vettük igénybe a támogatást, de csak részben, vagy egészen nem sikerült teljesíteni a feltételeket, akkor komolyabb büntetőkamatra számíthatunk, mint a fenti két esetben. 3-ból 2 gyermek teljesülése esetén 9,62 millió Ft, 3-ból 1 gyermek születése esetén 12,22 millió Ft, és egyetlenegy gyermek születése esetén 13 millió Ft lesz a visszafizetendő, kamattal növelt összeg.
(Itt ötszörös alapkamattal számolnak, ami 6%)
Természetesen ez vonatkozik az illetékre is, ami jelenleg 4%, így, ha vettünk egy 60 millió forintos házat, akkor a fent említett költségek mellett még 2,4 millió Ft-ot is elő kell teremtenünk.
Amennyiben hitelt is felvettünk, akkor is hasonló, komoly összegekre kell számítania a családnak, hiszen ott a futamidő végéig 3%-os fix kamatot biztosítanak a bankok. Ezt csak 3 gyermekre lehet igénybe venni, tehát ha 20 évre vettük fel a 15 millió forintos hitelt, de 10 év után kiderült, hogy egyetlen gyermek sem születik a családba, akkor a fennmaradó összeget már magasabb alapkamattal (5,46%) terhelik, valamint a 10 év végén a kamatkülönbözetet (2,46%) egyösszegben kellene visszafizetni az államnak, és ebbe még nincsen benne a büntetőkamat. Ez azt jelenti, hogy a 20 éves futamidő végén a 15 millió forint helyett 24,5 millió forintot kéne fizetnünk.
Mi lehet a legrosszabb eset?
Természetesen a legrosszabban azok a családok járnak, akik 3 gyerekre vették fel a támogatást, valamint a 15 millió forintost hitelt, és még az illetéket is elengedték nekik.
Egy 60 milliós ház megvásárlása után egyetlen gyermek megszületése nélkül egy családnak a felvett a 27,4 millió forint helyett majdnem 40 millió forintot (pontosan 39,9 millió) kellene előteremtenie, valószínűleg a semmiből.
Milyen esetben engedik el a büntetőkamatot?
Vannak olyan speciális esetek, amikor a rendelet is kivételt tesz, és elengedi a büntetőkamatot. Ezek a következők:
- Ha a házastársak egyik tagja megváltozott munkaképességű lesz vagy elhalálozik.
- Ha a párnak már született egy gyereke, aki olyan súlyos fogyatékossággal jött a világra, hogy nem szeretnének még egyet vagy kettőt vállalni.
- Ha a szülők részt vesznek a lombikprogramban, azonban az sikertelen eredménnyel zárul.
- Ha az anya vagy az apa esetében olyan egészségügyi problémát állapítanak meg, amiért az orvosok nem javasolják a gyermeknemzést, vagy a további gyermekek vállalását.
Egészségügyi probléma felmerülése esetén a NAV is biztosítja az igénybevett illetékmentességet.
Mit lehet tenni, ha kicsúsztunk a határidőből?
Amennyiben a fent említett okok egyike sem valósul meg, tehát a házaspárnál nem állapítanak meg egészségügyi problémát, egyikük sem kerül leszázalékolásra, valamint nem vállalják be a lombikprogramot, akkor bizony fizetniük kell. Az állam egy összegben várja a büntetőkamattal terhelt összeg kifizetését, de a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül kérvényezhetjük a részletfizetést, amit vagy engedélyeznek, vagy nem.
Érdemes körbejárni a témát, mielőtt belevágunk, hiszen nem kevés pénzről van szó, és senki sem szeretne hitelből hitelbe szaladni, mert hozott egy vagy több meggondolatlan döntést.
FRISSÍTÉS: 2021. augusztus 24-én a MNB ismét emelte az alapkamatot, így a cikkben alapul vett 1,2% helyett, 2021. augusztus 25-től már 1,5%-kal kell számolni. Akik három gyermekre vállalkoztak, de nem teljesítették a feltételeket, azoknak a jelenlegi alapkamat ötszörösével (7,5%) megnövelt összeget kell majd visszafizetniük. Az évben még várható kamat növekedés, ami nem csak a CSOK-ot, hanem az összes felvett hitelt érinti.
Indexkép: luxstorm képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)