Megszavazta a parlament a két éve életbe lépett polgári törvénykönyv módosításáról szóló törvényjavaslatot, mely nyomatékosítja a nagykorú gyermekek alaptörvényben rögzített szülőtartási kötelezettségét.
A módosítás részét képezi az is, hogy ha a nagykorú gyermek mégsem gondoskodna szüleiről, és helyette valaki más végzi el ezt a feladatot, akkor ez a személy vagy intézmény egy éven belül követelheti, hogy a szülőtartásra kötelezett gyermek térítse meg szülei ellátásának összes költségét.
Ha például a szülő ellátásáról egy intézmény gondoskodik, de az ellátott személy nem tudja kifizetni a gondozásához szükséges költségeket, akkor a fennmaradó összeg a befizetése a szülőtartásra kötelezett, nagykorú gyermektől követelhető.
Ha pereskedésre kerülne sor, a bíróság az alábbi körülményeket vizsgálja meg:
- a gyerek anyagi körülményei alapján tud-e tartásdíjat fizetni,
- a szülő nem érdemtelen-e a tartásra,
- a pertárgyat képező ápolás, gondozás, élelmezés valóban szükséges volt-e.
Annak, hogy egy gyermek szülőtartásra kötelezetté váljon, több feltétele is van.
- A szülő csak akkor jogosult a szülőtartásra, ha önhibáján kívül rászorult, és nincs tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa, vagy volt élettársa.
- Az tekinthető rászorultnak, aki nem rendelkezik keresettel (életkoránál vagy munkaképtelen állapotánál fogva), egyéb forrásból sem származik jövedelme, valamint értékesíthető/hasznosítható vagyonnal sem rendelkezik.
- Ha a szülő igényt tartana a szülőtartásra, mindenképpen bizonyítania kell, hogy valóban jogosult (pl. tényleg munkaképtelen), gyermeke anyagi körülményei pedig tényleg lehetővé teszik, hogy szüleiről is gondoskodjon - egyszóval mindent részletesen igazolni, bizonyítani kell.
A per során alaposan megvizsgálják a gyermek anyagi körülményeit, hisz lehet, hogy neki is vannak gyerekei, akikről magával együtt gondoskodnia kell, így sok esetben nem várható el, hogy még szülei eltartásának költségeit is ő finanszírozza. A gyermek anyagi körülményei és teljesítőképessége tehát alapvető feltétele a szülőtartás megítélésének - olyan nagykorút, aki saját családjáról is alig tud gondoskodni, nem kötelezhetnek szülőtartás fizetésére.
Nem ítélik meg a szülőtartást a szülőnek, ha gyermekével, vagy a gyermekkel együtt élő hozzátartozóval szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, mely miatt a szülőtartás fizetése nem várható el gyermekétől. Ilyen okok közé tartozik például az, ha a szülő bántalmazta gyermekét, vagy a gyermekkel együtt élő családtagot, alkoholista, nem ő nevelte fel a gyermeket, vagy rendszeresen rágalmazza mások előtt. Az azonban, ha egyszerűen csak nincsenek jó viszonyban, nem mentesíti a gyereket a szülőtartási kötelezettség alól.
Szomorú, ha szülőtartási perre kerül sor egy családban - egyelőre azonban ritkán fordul elő ilyesmi. A felek állításait csak akkor veszi figyelembe a bíróság, ha minden részlet bizonyításra kerül – előfordulhat például, hogy a szülő azt állítja, gyermeke a valóságban jóval többet keres, mint amennyit papíron bevallott. Addig azonban semmit nem ér a kijelentéssel, míg be nem bizonyította állításának valósságát igazolásokkal és tanuk közreműködésével. Ugyanígy a gyerek szava sem ér semmit bizonyíték nélkül, ha azt állítja, hogy idős szülei például bántalmazták őt magát, vagy az unokákat.
Kép: stevepb / Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)