A Fővárosi Állat- és Növénykertben az állatok és növények bemutatása, az ismeretterjesztés, a természetvédelem és a kutatás mellett már az 1866-os megnyitás óta mindig jelen volt a művészet is. A régi műemlék állatházak, köztük Kós Károly, Zrumeczky Dezső, vagy éppen Neuschloss Kornél munkái maguk is a magyar építőművészet jeles alkotásai, de a kert területén számos szobor is található, többek között Maugsch Gyula, Búza Barna, vagy éppen László Péter alkotásai. Nagy hagyománya van az Állatkertben a különböző fotókiállításoknak, illetve képzőművészeti tárlatoknak is.
Nem egészen egy évvel ezelőtt született meg az az ötlet, hogy a művészeti látnivalók terén az Állatkert nyit a fényművészet felé is. Ennek nyomán nyílt meg idén márciusban a Fénydóm című fényművészeti tárlat az állatkerti Biodómban. A kiállításra bő két hét alatt több mint 32 ezren voltak kíváncsiak.
A Fénydóm 2. megrendezéséről a márciusi kiállítás nagy sikere nyomán döntöttek a szervezők. Ahogy a tavaszi, úgy a mostani Fénydóm is Állatkert és az INOTA kortárs audiovizuális fesztivál programját is szervező COLLOC Productions, valamint a Centrum Production közös művészeti projektjeként valósul meg. Az alkotók között van Adorján Zalán - Varga Balázs, az Ajsa Collective, Battha Gáspár - Besnyő Dániel, Bencsik Atos, Czingáli Zoltán, Dobos Lajos - Farkas Tamás, Horváth Júlia - Lipták Anna, Kari Kola, Karcis Gábor - Körei Sándor, Kati Katona - Rodrigo Guzman Cazares (ABDX), Kálmán Mátyás - Kiss Patrik, Kele Juci - Alvégi Lóci, Kitzinger Gábor, Kőrös Attila Márk, a LaLuz Visuals, Limelight - Vicsek Viktor, MAREO, NagyMolnar, Rami Saarikopri, Sergei Merjeevski, Sztojánovits Andrea - Köves Éva - Álmos Gergely, Szűcs Gábor, a Zünc Studio, valamint Virág Balázs - Herczeg Tamás.
A Fénydóm 2. központi témája a természet, amelyet a művészek tágan értelmeznek, a mikrobiológiai szinttől egészen a világűrig, beleértve az emberi tevékenységeket is. A fény segítségével a látogatók olyan installációkkal találkozhatnak, amelyek feltárják a természet rejtett összefüggéseit, és reflektálnak az emberi beavatkozás hatásaira. Az alkotások nemcsak látványosak, hanem mélyebb gondolatokat ébresztenek a természet erejéről és az ember természetéről. A hazai és nemzetközi alkotók közül sokan kifejezetten erre az alkalomra tervezték installációjukat, egy részük pedig létező munkákat adaptált a Biodóm sajátos tereibe. A fényművészek alkotásait több mint 500 intelligens lámpa, projektor, nagy teljesítményű diavetítő berendezés és egyéb fényforrás kelti életre. Ezeknek az eszközöknek az összes villamos teljesítménye mintegy 100.000 W, azaz 100 kW.
A Fénydóm 2. a november 6-tól december 8-ig tartó időszakban minden este 16:30 és 21:30 között lesz látogatható, érdemes azonban 20:30 előtt érkezni, hogy legyen idő a tárlat bejárására. Jegyek az Állatkert internetes jegyvásárlási felületén, illetve a helyszínen válthatók. A jegyeket érdemes már a helyszínre érkezés előtt megvásárolni, ugyanis a beengedés két ponton történik majd: az egyiken keresztül (gyorsítósáv) azok léphetnek be a kiállítás területére, akik az érkezéskor már rendelkeznek jeggyel, a másikon pedig azok, akik közvetlenül a belépés előtt, helyben váltják meg a belépőiket.
Nyitókép: Bódis Krisztián
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)