A kis Kyla édesanyja, Rebecca Cannon először egy Facebook-posztban osztotta meg a világgal, hogy jártak. A Magyarországon is kapható, 6 hónapos kortól alkalmazható Banana Boat 50-es faktorszámú spray-t fújta 14 hónapos kislányára. A gyermek arca rövid időn belül feldagadt, majd szörnyen kinéző harmadfokú égési sebek jelentek meg rajta. A tüneteket biztos, hogy csak a spray okozhatta, mivel Kyla ki sem ment közben a napra.
„Már itthon vagyunk a kórházból, Kyla jól érzi magát. De legyetek nagyon óvatosak ezekkel a naptejekkel! Utánanéztem a neten, és egy csomó hasonló esetet találtam. Nem is értem, miért vannak ezek a termékek még mindig forgalomban!” – írta az anya, majd hozzátette: "A Banana Boat azt leszámítva, hogy hajlandó visszafizetni a spray árát, nem igazán szeretne többet tenni az ügyben."
Felvettük a kapcsolatot az édesanyával, akitől megtudtuk: szörnyű esetük óta 26 másik gyermek járt hasonlóan ugyanezzel a termékkel. Rövid keresgélés után kiderült, hogy valóban nem egyedi az eset - ugyanilyen égési sérülésekről számolt be többek között a Metro, valamint a DailyMail is.
Tudnivalók a kisgyermekek napozásáról
Felmerül a kérdés, hogyan lehet kivédeni a hasonló eseteket. Az egy évesnél fiatalabb csecsemőket a legjobb egyáltalán nem kitenni napsütésnek, ha pedig ez elkerülhetetlen, csak magas faktorszámú, lehetőleg természetes alapanyagokból – például aloé verából - készült termékeket használjunk. Később, mielőtt kipróbálunk egy új készítményt, teszteljük azt egy kisebb bőrfelületen. A gyerek hordjon könnyű, világos színű ruhát, de alatta se felejtsük el bekenni! A nagyobb biztonság érdekében kereshetünk úgynevezett integrált napvédelmet biztosító textíliából készült ruhaneműt.
Ne feledkezzünk el a kalapról és a napszemüvegről sem. Ez utóbbit mindenképpen optikából szerezzük be, hogy az UV-védelme biztosított legyen.
Noha ma már egyre több nyaraló számára egyértelműek ezek a tanácsok, időnként még hallani innen-onnan, hogy „nyár elején egyszer leég a gyerek, utána védve van szeptemberig”. Ne hanyagoljuk el a napvédelmet! Az azonnali napégésen kívül hosszabb távú károsodást is szenvedhetünk a veszélyes sugaraktól. A legismertebb közülük a bőrrák, melynek egy speciális formája, a melanoma az utóbbi évtizedben minden eddiginél több áldozatot szedett.
Sajnos még a legmagasabb faktorszámú naptejek használata mellett sem napfürdőzhetünk korlátlanul. A bőrgyógyászok már régóta sejtették, nemrég pedig német kutatók egyértelműen ki is mutatták, hogy a gondosan bekent, majd a napon, szabadon hagyott gyerekek testén az átlagosnál több pigmentfolt keletkezett. Ezekből az anyajegyekből később daganat fejlődhet.
Óvjuk tehát gyermekeink bőrét a ruha alatt is, minden esetben, amikor a szabadban vagyunk – nem csak a strandon. 11 és 15 óra között pedig nem csak egészségesebb, hanem kellemesebb is a tűző nap helyett a hűvös szobában sziesztázni.
A cikk 2017-ben frissült utoljára.
Fotó: Max Pixel
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)