Egy ilyen könyv témája általában nem vonzza az átlagolvasót, így sokszor az érintettekhez is nehezen jut el, pedig nagy szükségük lenne tanácsokra a probléma megoldásában - hangsúlyozta Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója az MTI-nek.
Mint azt kifejtette, Barbara Coloroso könyve Magyarországon is komoly változást eredményezhet a magyarul kortárs megfélemlítésnek nevezett bullying problémájának felismerésében és kezelésében, és segítséget nyújthat a pedagógusoknak, az iskolapszichológusoknak, a szülőknek, de még az áldozatoknak is.
Kutatások szerint Magyarországon minden negyedik-ötödik gyerek válik bántalmazás áldozatává az iskolában. Ennek leggyakoribb formája a cukkolás, a cikizés, a megszégyenítő megviccelés és a kiközösítés, de a testi erőszak is szerepel a gyakori bántalmazások listáján.
Herjeczki Kornél elmondta, hogy a több nyelvre lefordított hiánypótló kötet - amely elnyerte a Books for a Better Life Award elnevezésű díjat - új szemléletet hoz a kortárs megfélemlítés megközelítésében, mert nemcsak konkrét lépéseket javasol a szakembereknek és a szülőknek, hanem megelőző stratégiákat, irányelveket is ad a biztonságot nyújtó iskolák és az aktív közösségek megteremtéséhez.
"Fontos felhívni a figyelmet a szülők felelősségére is: például, hogy tudatosítsák gyerekeikben az internethasználat veszélyeit, de talán még fontosabb, hogy erősítsék a gyerekek egészséges önképének kialakítását. Így kisebb az esélye, hogy akár áldozat, akár elkövető váljon belőlük" - jegyezte meg. Hozzátette, hogy a zaklatáskor az elkövetőnek és az áldozatnak is sérül a személyisége, ugyanis mindketten rossz magatartásformát erősítenek magukban: az elkövetőn elhatalmasodnak a gyűlölködő, kirekesztő magatartásformák, az áldozat pedig a bántalmazás következtében egyre értéktelenebbnek érzi magát.
Kiemelte, hogy mivel a bántalmazott gyerekek gyakran félnek a zaklatásról beszélni, a könyv egyes fejezetei tesztszerűen vezetik végig a szülőket azokon a pontokon, amelyeket megválaszolva esetleg gyanakodhatnak arra, hogy gyerekük bántalmazásnak van kitéve.
Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője az MTI-nek hangsúlyozta, hogy ha az iskola légterében zajlik a bántalmazás, annak a pedagógusok számára árulkodó jelei vannak. Ilyen például, ha egy gyerek sosem játszik nagy közösségben vagy a szüneteket a felnőttek közelében tölti, illetve ha nem akar részt venni fakultatív osztályprogramokon.
"Sokszor nem az a baj, hogy a pedagógus nem tudja, vagy nem látja, hogy mi történik, hanem az, hogy nem tud mit tenni, nincsen megoldási alternatívája" - hangsúlyozta.
"Ezekben a helyzetekben segíthet, ha van külső szemlélő, távolabbról jövő segítség. Ilyen lehet az iskolapszichológus vagy egy szociális munkás, hiszen "a kortárs bántalmazások sokszor nem egyetlen zaklatóról és egyetlen bántalmazottról szólnak, hanem egy nagyon rosszul működő osztály- vagy iskolai közösségről" - emelte ki.
A szakember szerint amennyiben egy szülő elég minőségi időt tölt gyerekével, akkor olyan légkört teremt, hogy a gyerek el fogja mondani, ha bajban van, de ha nem szól, akkor is vannak jelek, amelyekből lehet a zaklatásra gyanakodni. Ilyen például, ha a gyerek szomatikus tüneteket produkál: migrénes fejfájás gyötri, hasmenése, erős hasfájása van, vagy minden nap kifogást keres, hogy miért nem akar iskolába menni, esetleg igényli, hogy minél hamarabb menjenek érte.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány 116 111-es segélyhívó számára idén 200 olyan hívás érkezett - elsősorban a gyerekek részéről -, amelyekben a kiskamaszok maguk kérnek segítséget hasonló problémákban, mert nem tudnak, nem mernek a szülőkhöz, a pedagógusokhoz fordulni, esetleg az anonimitás miatt keresnek külső segítséget.
A könyvhöz kapcsolódóan a kortárs bántalmazás témájában október 9-én a Falk1 Rendezvényközpontban a pedagógusszakma képviselői számára Tapolyai Emőke pszichológus tart előadást az Élet Katedrális szervezésében.
A kötetet a Nemzeti Kulturális Alap felvette a Márai-programban szereplő könyvek közé.
Forrás: MTI
Fotó: realworkhard/pixabay.com
Az iskolai erőszakról szóló bestseller jelent meg magyarul |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Kinek jó a fogadóóra? Mikor menjünk?
Zöldfülű kezdő tanárként tanácstalanul álldogáltam az osztályterem ajtajában. Az volt az első fogadóórám... Azóta sok minden történt. A fogadóórák többsége igen kínos lehet kellő gyakorlat és empátia nélkül. Kicsit olyan ez, mintha rendelne a mindentudó dr. Tanerő, és szegény betévedt szülők a receptet szeretnék megszerezni gyermekük neveléséhez.
Gyermekvédelmi kisokost adott ki az UNICEF Magyarország a bántalmazás ellen
Mit tegyek, ha egy szülő a gyermekét szidalmazza a játszótéren? Hogyan beszéljek a gyerekemmel, ha bántalmazza a társait? Meg tudom védeni a gyerekemet a bűnözőktől a neten? - ilyen kérdésekre ad gyakorlati választ a kiadvány
Ismerd fel, és tegyél ellene - gyermekbántalmazás elleni kampányt indított az UNICEF Magyarország
A magyarok 38%-a szerint egy pofontól nem lesz baja a gyereknek. Ismerd fel, és tegyél ellene címmel gyermekbántalmazás elleni kampányt indított az UNICEF Magyarország, az akcióhoz tartozó plakátok már megjelentek az ország több pontján. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet: a gyermekek védelme a társadalom közös felelőssége. A világon egymilliárd gyermeket érint évente a szexuális, fizikai vagy pszichológiai erőszak és közülük 40 ezren válnak emberölés áldozatává.
Az általános járványügyi szabályok bevezetése az iskolákra is érvényes. Vajon meddig terjed ebben egy iskola hatásköre?
Az iskolák a törvény által előírt járványügyi tennivalók mellett saját szabályok bevezetésével és korlátozásokkal próbálják védeni a diákokat és a pedagógusokat. Az intézkedéseket azonban nem mindenki tartja ésszerűnek.
Októbertől jön a kötelező iskolai lázmérés. Lehet, hogy többet árt, mint használ?
Ahogy a kormányülés utáni tájékoztatóban megerősítette a miniszterelnök, októbertől valóban bevezetik az iskolákban a kötelező lázmérést a pedagógusok és a diákok körében. Ez azonban több szakemberben is kérdéseket vet fel.
Elvennék a családi pótlékot az erőszakos diákok szüleitől
Erről Horváth László miniszterelnöki megbízott beszélt az M1 műsorában. A politikus a gyöngyöspatai szegregáció miatt megítélt kártérítésekkel kapcsolatban azt mondta: nem az iskola hibája, ha valaki 16 évesen sorozatos hiányzások után még csak hatodik osztályba jár.
Tudod, mennyibe kerül az iskolás gyermeked?
Kiszámoltad már valaha, hogy mennyit költesz iskolás gyermekedre havonta? Természetes, hogy egy gyermek vállalásakor senki sem az alapján dönt, hogy mennyibe kerül majd, de azért érdemes ezzel is tisztában lennünk. Kiszámoltam, hogy nálunk mennyibe kerül az iskolás gyermekünk úgy, hogy állami intézménybe jár.
"Hagyjátok el a pályát most!" - üzeni kollegáinak egy volt pedagógus
Újabb videó került ki a netre, ahol kamaszok bántalmazzák és alázzák röhögve a tanárukat. Lassan minden hétre jut egy hasonló botrány, miközben tudjuk, hogy az esetek kilencven százalékát senki sem kamerázza, így nem kerülnek nyilvánosságra. A méltatlan bánásmódból pedig egyre több pedagógusnak lesz örökre elege.