Gyermekbántalmazás az állami gondozásban
A Hintalovon Alapítvány rendkívül szakszerű és tüzetes vizsgálatot készített 4 évvel ezelőtt, amelynek most is van relevanciája. Több oldalon keresztül taglalja, hogy milyen sérelmek érik az állami gondozásban nevelkedett gyermekeket, ám az egyik legsokatmondóbb adat a bántalmazások mértéke és milyensége, amely az alábbi képen is jól látható.
Kép forrása: Hintalovon Alapítvány Gyermekjogi jelentés 2019
2018. július 1-je és 2018. december 31-e között összesen 250 gyermekbántalmazási esetet jegyeztek fel. Ebből 136 volt kortárs általi, 65 gyermekvédelmi szakember általi, 57 pedig más felnőtt által elkövetett bántalmazás.
„Külön kiemelést érdemel, hogy az EMMI tájékoztatása szerint a szakellátásban élő gyerekekkel szemben elkövetett szexuálisbántalmazás-esetek mindegyike kortársak közötti visszaélés és erőszak volt. Ez különös erővel felhívja a figyelmet arra, hogy a szakellátási intézményekben dolgozó szakembereket, az intézmények működésének belső struktúráját, protokolljait, a bekerülés módját, az elhelyezés szempontjait és a gyerekeknek nyújtott támogatásokat és szolgáltatásokat nagyon komolyan felül kellene vizsgálni megfelelőségi szempontból” - derült ki a jelentésből.
A nagy por kavart kegyelmi döntés által kiderült, hogy valószínűleg ez a helyzet azóta sem sokat változott.
2016-ban kitüntették a pedofil bicskei igazgatót
Nem is kell nagyon kutatni ahhoz, hogy kiderüljön, ki ellenjegyezte a pedofil bicskei igazgató kitüntetését. 2016. augusztus 20-án a Magyar Közlönyben az alábbi szöveg jelent meg:
„A köztársasági elnök 297/2016. (VIII. 22.) KE határozata kitüntetés adományozásáról. Az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés f ) pontja, illetve a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 18. § (1) bekezdése alapján – a miniszterelnök előterjesztésére – a hátrányos helyzetű gyermekek nevelése és önálló életre való felkészítése iránti példaadó elhivatottsággal végzett munkája elismeréseként Vásárhelyi János, a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon és Általános Iskola igazgatója részére a MAGYAR BRONZ ÉRDEMKERESZT polgári tagozata kitüntetést adományozom.”
Az érdemkeresztre nem más, mint Magyarország miniszterelnöke terjesztette elő Vásárhelyi Jánost, a később pedofíliáért jogerősen 8 év fegyházra ítélt volt igazgatót. Ez három szempontból érdekes:
- 2011-ben már röppentek fel hírek azzal kapcsolatban, hogy Vásárhelyi János szexuálisan bántalmazza a bicskei gyermekotthon lakóit, ám ezt akkor nyomozási bűncselekmény hiányában lezárták.
- 2 héttel a kitüntetés után az egyik bántalmazott gyermek, aki 2011-ben vallomást tett, öngyilkos lett.
- Ezután egy nappal egy másik korábbi áldozat feljelentést tett a rendőségen, amiért később elítélték az igazgatót.
Vásárhelyi János az évek során több kitüntetést is kapott. 2000-ben a gyermekotthon városa, Bicske díszpolgári címet adott neki, 2015-ben Budapest a gyermekvédelmi Bárczy István-díjjal ismerte el munkásságát, amelyet 2019-ben Karácsony Gergely visszavont, ám 4 évvel ezelőtt ő is megszavazta.
Prostitúció, gyerekkereskedelem
Nem csak a gyermekbántalmazás jelent komoly problémát Magyarországon. A Hintalovon Alapítvány jelentéséből kitűnik, hogy a gyermekprostitúció is ezek közé az elfeledett területek közé tartozik. Kevés energiát fektetünk a megelőzésbe, de az már egy jó irány, hogy büntetjük a gyermekek testéért fizetőket.
Jól látszódik a gyermekvédelem súlyos rendszerhibáiból, hogy az intézmények nem képesek megakadályozni a kiszolgáltatott helyzetű fiatal lányok prostitúcióra való kényszerítését. Magyarország a prostitúciós célú emberkereskedelem tekintetében kibocsátó országnak számít, ami rendkívül szomorú.
„Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének (FRA) 2019-es jelentése szerint a regisztrált emberkereskedelmi áldozatok közel egynegyede (23%-a) gyerek, és azon belül is a regisztrált gyermekkereskedelmi áldozatok többsége magyar volt 2015-2016-ban (1310 gyerekből 647 magyar)” – írja a Hintalovon Alapítvány jelentése.
Természetesen a kormány készített egy emberkereskedelmi nemzeti stratégiát, ami 2020. február 1-jén lépett hatályba. Sajnos ennek a hatása nem igazán látszódik, továbbra is rengeteg, mélyszegénységben vagy állami igazgatásban élő lányt és fiút kényszerítenek arra, hogy árulja a testét akarva vagy akaratlanul, utat adva ezzel a pedofília terjedésének.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)