Élőlánc a tanárokért
A mai napra hirdette meg a PDSZ a pedagógus sztrájkot - rengeteg tanár tagadja ma meg a munkát. A szülők egy része úgy támogatja a tanárok tüntetését, hogy nem küldi ma iskolába gyermekét.
Emellett 7:45 és 9:00 között szülő-diák élőlánc szerveződött a Kossuth Lajos utca–Rákóczi úton, a Ferenciek terétől a Keletiig az oktatás állapota és a pedagógusok helyzete miatt. Diákok, szülők és tanárok vettek részt a demonstráción.
Forrás: DIÁK-SZÜLŐ ÉLŐLÁNC A TANÁROKÉRT / Facebook
Az útszakaszt az esemény oldalán már előre felosztották a jelentkező iskolák résztvevői között, és többször felhívták a csatlakozók figyelmét, hogy minden szabályt be kell tartaniuk: a forgalmat és a tömegközlekedést például nem akadályozhatták, így az úttestre nem állhattak.
Kép: Scsaurszki Tamás
Az Eduline videója a helyszínről:
A Telex közvetítése az eseményről:
A diákok ezután a tankerülethez vonultak - a Telex fotói a helyszínről:
Pedagógussztrájk és hídfoglalás a tanárokért október 5-én
A mai napon a tanárok jelentős része nem veszi fel a munkát, este pedig hídfoglalás lesz a Margit hídon. Az eseményre eddig 15.000 ember reagált.
"(ez egy bejelentett tüntetés!)
Kedves Diáktársak, Pedagógusok, Szülők, Felelős Állampolgárok!
Tartsatok velünk október 5-én (szerdán) 17 órától 19 óráig a Margit hídon, hogy újból megmutassuk a kormánynak, hogy a tanárok jelenlegi helyzete tarthatatlan, és hogy joguk van sztrájkolni, hiszen a sztrájk alapjog! ‼️‼️‼️
Október 5. a pedagógusok világnapja.👨🏫
Ennek a napnak a minket tanító pedagógusok ünnepléséről és megbecsüléséről kéne szólnia, de ezt a jelenlegi politikai intézkedések lehetetlenné teszik.
Tüntetni fogunk tanárainkért, hogy valóban meg legyenek becsülve, hiszen ha nincs tanár, nincs oktatás és akkor jövő sincsen! ❌
A sorozatos kiállások, sztrájkok és szolidaritási megmozdulások folytatódnak és nem hagyjuk, hogy tiltakozásaink, kiállásaink következmények nélkül maradjanak!" - írják az esemény leírásában.
A ma esti programok a következők:
- 17:00-17:30 - gyülekezés a Jászai Mari téren
- 17:30-17:35 - nyitó beszéd
- 17:35-18:00 - hídfoglalás (láncban felvonulás)
- 18:00-18:30 - dobosok, tánc, éneklés, skandálás
- 18:30-18:45 - kréta osztás, hídra alkotás
- 18:45-18:50 - záró beszéd, tüntetés vége
- 18:50-19:00 - vonulás a Kossuth térre, Noár szolidaritás koncertre
Miért sztrájkolnak a pedagógusok?
Egymást érik a tüntetések, demonstrációk, munkabeszüntetések az iskolákban az elmúlt egy évben: hol a pedagógusok kezdenek rövid, néhány órás sztrájkba, hol a diákok állnak ki tanáraik mellett, és szerveznek például élőláncot iskolájuk köré. Pár napja a Fazekas Mihály Gimnázium előtt gyűltek össze többszázan, másnap a Bakáts téri Ének-Zenei Általános Iskola előtt gyűltek össze a demonstrálók - de lassan szinte minden napra jutott egy-egy ilyen hír a különböző iskolákból.
A PDSZ közleménye szerint a következőket szeretnék elérni:
- azonnali, egyszeri béremelést mind a pedagógusoknak, mind a nevelő-oktatómunkát közvetlenül segítőknek (NOKS),
- a munkaterhelés csökkentését – a régi, heti 22 óránál nem magasabb kötelező óraszám visszaállítását és azt, hogy
- heti 35 óránál több időre ne legyenek beosztható NOKS-munkakörben dolgozók gyermekfelügyeletre.
Részletes követeléseiket innen lehet letölteni.
Az előzmények
A sztrájk ellehetetlenítése
Több botrányos eset is történt az elmúlt hetekben, hónapokban, amik felkorbácsolták az indulatokat - amellett, hogy az egyeztetések, munkabeszüntetések eddig nem vezettek eredményre, és a tanárok nem érték el a céljaikat.
Az egyik ilyen év elején történt: a PSZ és a PDSZ február 8-án jelentette be, hogy március 16-ára egész napos, akár határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetnek, és ez alatt gyermekfelügyeletet sem biztosítanának. A válaszra nem kellett sokat várniuk. Az engedélyt megkapták.
A bíróság által jogszerűnek ítélt sztrájk megtartása után azonban váratlan fordulat következett: a Fővárosi Ítélőtábla a 2022. február 10-én tárgyaláson kívül hozott ítéletével megváltoztatta a bíróság elsőfokú végzését, és megállapította, hogy a január 31-én tartott sztrájk jogellenes volt.
Február 11-én pedig a koronavírus miatti veszélyhelyzetet kihasználva egy új kormányrendelet is született, melyben az iskolák sztrájk alatti működését szabályozták. A rendelet - mely a veszélyhelyzet visszavonásáig lesz érvényben - szerint
- a sztrájk minden munkanapján biztosítani kell a gyerekfelügyeletet, a gyerekek saját osztályában
- az érettségire készülő középiskolásoknak minden érettségire felkészítő órát meg kell tartani
- a többi tanulónak minden tárgyból kötelező megtartani a tanórák felét.
Ezzel gyakorlatilag ellehetetlenítették a tanárok sztrájkját: a döntés hatalmas port kavart a pedagógusok és a szakszervezetek körében.
5 tanár kirúgása a Kölcseyből azért, mert sztrájkoltak
Ezután szeptember 30. újabb hullámot indított el: legalább öt tanárt ugyanis azonnali hatállyal elbocsátottak a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, mert csatlakoztak a polgári engedetlenséghez. A tankerület vetezői személyesen jelentek meg a gimnáziumban, hogy átadják az elbocsátásról szóló dokumentumokat.
A Kölcseyben az elmúlt hónapokban több engedetlenségi akciót is tartottak a tanárok - ahogy egyébként számtalan más iskolában is. Szeptember 5-én 30 ott dolgozó pedagógus vett részt a polgári engedetlenségi akcióban, majd a Nyugati téren hívták fel a figyelmet az oktatás tarthatatlan állapotára.
Az itt tiltakozó tanárok pár nappal később névre szóló levelet kaptak a tankerülettől, melyben figyelmeztették őket: ha még egy ilyen akcióban részt vesznek, azonnali felmentéssel kell számolniuk. Ennek ellenére több tanár vállalta a részvételt az újabb engedetlenségi akcióban is - a tankerület úgy tűnik, állta a szavát, és valóban azonnali hatállyal elbocsátották őket.
A diákok példátlan és megható összefogása tanáraikért
Még aznap este több száz diák gyűlt össze az iskola előtt, a kapuban pedig "el a kezekkel a tanárainktól!" feliratot helyezték el.
Tegnap a Szent István Gimnázium diákjai próbálták megakadályozni egy csendes és nyugodt élőlánccal, hogy a tankerület képviselői át tudják adni a figyelmeztetésről vagy elbocsájtásról szóló leveleket a tanáraiknak.
Hatalmas az összefogás a pedagógusokért, ezt az utóbbi hetekben nap mint nap láthatjuk. Civilek, szülők és gyerekek állnak ki mellettük az ország különböző pontjain. Tanárok nélkül ugyanis nincs jövő.
Indexkép: Telex / Facebook
Olvasd el ezt is:
- "Ha most erősek vagyunk, ha most kiállunk magunkért, győzni fogunk!" - Egységes sztrájkot hirdetett a PDSZ október 5-re
- Lavinát indított el a pénteki kormányrendelet: egyre több iskolában sztrájkolnak a tanárok
- Sírva nevetünk: zseniális és őszinte reklám arról, miért (ne) legyünk tanárok
- Nincs tető az iskolán, áll a víz mindenhol, de a tankerület szerint alkalmas az épület a tanításra
- Így spórolnak a rezsiköltségeken: elmarad az őszi szünet, hosszabb lesz a téli szünet az iskolákban
- Havi 8000 Ft-ot kér egy gimnázium a szülőktől, és nem a rezsiköltségek miatt
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)