A PDSZ és a PSZ hónapok óta tárgyal a kormánnyal, ez azonban nem vezetett eredményre: nem tudtak megegyezni a béremelés kérdésében, és azt sem sikerült elérniük, hogy vonják vissza az állami iskolákra vonatkozó rendeletet, melyben kötelezővé tették a pedagógusok számára az oltás felvételét - ellenkező esetben fizetés nélküli szabadságra küldik őket. Utóbbi miatt már novemberben is tartottak egy demonstrációt.
A bíróság úgy döntött: jogszerű a készülődő sztrájk
Január 31-én ezért kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak.
Már ennek megszervezése sem volt egyszerű. Nagy Erzsébet, a PDSZ (Pedagógusok Damokratikus Szakszervezete) országos választmányának tagja elmondta: a kormány elvárta volna, hogy a tanárok a sztrájk ideje alatt is tanítsanak, ők azonban azt szerették volna elérni, hogy elegendő legyen arra az időre tankerületenként vagy munkáltatónként egy kijelölt hely, ahol a diákokra felügyelnek.
Az ügyben bírósághoz is fordultak, ahol elsőfokon nekik adtak igazat: "A bíróság nekünk adott igazat a még elégséges szolgáltatás ügyében, tehát kimondta végzésében, hogy jogszerű lesz a PDSZ és PSZ által benyújtott szabályok szerint a hétfői sztrájk" - tudatta a PDSZ a Facebookon.
Az első munkabeszüntetéshez mintegy 20.000 pedagógus csatlakozott, ám Nagy Erzsébet szerint sokan azért maradtak ki belőle, mert megijesztette őket egy, az EMMI által kiküldött levél. Később az EMMI így reagált a már lezajlott sztrájkra:
"Fenyegetéseket nem fogalmaztunk meg. Azt is szeretnénk azonban leszögezni, hogy egy törvénytelen sztrájk szervezése nem maradhat következmények nélkül" - írta az Emberi Erőforrások Minisztériuma az RTL Híradó kérdésére válaszolva.
Váratlan fordulat: utólag mégis jogszerűtlennek ítélte a bíróság a sztrájkot
A PSZ és a PDSZ február 8-án jelentette be, hogy március 16-ára egész napos, akár határozatlan ideig tartó sztrájkot hirdetnek, és ez alatt gyermekfelügyeletet sem biztosítanának. A válaszra nem kellett sokat várniuk.
A bíróság által jogszerűnek ítélt sztrájk megtartása után váratlan fordulat következett: a Fővárosi Ítélőtábla a 2022. február 10-én tárgyaláson kívül hozott ítéletével megváltoztatta a bíróság elsőfokú végzését, és megállapította, hogy a január 31-én tartott sztrájk jogellenes volt - írja a Portfolio.
Új kormányrendelettel lehetetlenítik el a sztrájkot
Február 11-én pedig a koronavírus miatti veszélyhelyzetet kihasználva egy új kormányrendelet is született, melyben az iskolák sztrájk alatti működését szabályozták. A rendelet - mely a veszélyhelyzet visszavonásáig lesz érvényben - szerint
- a sztrájk minden munkanapján biztosítani kell a gyerekfelügyeletet, a gyerekek saját osztályában
- az érettségire készülő középiskolásoknak minden érettségire felkészítő órát meg kell tartani
- a többi tanulónak minden tárgyból kötelező megtartani a tanórák felét.
Ezzel gyakorlatilag ellehetetlenítik a tanárok sztrájkját: a döntés hatalmas port kavart a pedagógusok és a szakszervezetek körében.
A szakszervezetek nemzetközi bíróságra vinnék az ügyet
"Nem lehet egy rendelettel felülírni a sztrájktörvényt és az alkotmányt" - mondta el a Pedagógusok Szakszervezete. Szerintük ugyanis az új rendelet sérti az Alaptörvényt, mely kimondja, hogy a sztrájkjog alapjog.
Sőt: úgy vélik, mindez az EU-s jogrenddel is szembemegy, ezért lehetséges, hogy nemzetközi bíróságot is felkeresnek az ügyben - írja a Népszava.
Egyre több iskolában sztrájkolnak a tanárok
A pénteki kormányrendelet hatására egyre több intézményben tiltakoznak a pedagógusok. A sort a Kőbányai Szent László Gimnázium kezdte, ahol hétfőn 12 tanár nem vette fel a munkát.
Kedden a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium 20 tanára döntött úgy, hogy sztrájkba kezd.
Szerdán a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium Szakgimnázium és Technikum 68 fős tantestületében 48-an csatlakoztak a polgári engedetlenséghez.
"A polgári engedetlenségi akciónk azt jelenti, hogy nem vesszük fel a munkát, nem folytatunk oktatási, nevelési tevékenységet. A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről NEM tantestületként, hanem egyénenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk, tettünk ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk.
Akciónk sem az iskolánkat felügyelő és irányító tankerület, sem az iskolánk vezetősége ellen nem irányul. Elsősorban tanítványaink és a következő generációk érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk.
Kötelességünknek érezzük, hogy kiállásunkkal is felhívjuk a figyelmet alaptörvénybe foglalt jogainkra, valamint az oktatás kiemelt fontosságára" - írták a Facebookon.
Csütörtökön újabb 3 iskolából érkezett hasonló hír: a Teleki Blanka Gimnáziumban 33 pedagógus döntött a sztrájk mellett.
A Szerb Antal Gimnáziumban dolgozók egy közös nyilatkozatot is felolvastak a mai napon, amit a PDSZ a Facebookon tett közzé.
A BGSZC Pesterzsébeti Technikumban szintén több tucat tanár élt a polgári engedetlenség eszközével.
Az akcióban részt vevő tanárok tisztában vannak vele, hogy tettük az állásukba is kerülhet. Reménykednek azonban, hogy nem így lesz, és a retorzió arányos lesz a kihágás mértékével.
Friss: Egyre több pedagógus tiltakozik: Péntekre újabb iskolák csatlakoztak a sztrájkhoz - már nem csak Budapesten
Indexkép: Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum / Facebook
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)