Tegnap számoltunk be róla, hogy valóságos lavinát indított el a kormány múlt pénteki rendelete, melyben a pedagógussztrájk részleteit szabályozták, és gyakorlatilag ellehetetlenítik a sztrájkjogot.
Erre válaszul egyre több pedagógus dönt úgy, hogy nem veszi fel a munkát: csütörtökig 6 intézményben kezdett tiltakozásba a tanárok egy része, péntekre pedig újabb 6 iskolából csatlakoztak a polgári engedetlenséghez.
Pénteken már a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnáziumban, a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban, a Scheiber Sándor Gimnáziumban, a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban, az Eötvös József Gimnáziumban és a miskolci Földes Ferenc Gimnáziumban sem vették fel a munkát pedagógusok.
Gulyás Gergely a szerdai kormányindón elmondta: megérti a pedagógusok problémáit és készek tárgyalni velük a béremelés kérdéséről, de azt kérte, tartsák be a jogszabályokat. A polgári elégedetlenség véleménye szerint nem megfelelő eszköz a céljaik elérésére.
Nagyon sokan támogatják a pedagógusokat
A pedagógusok törekvéseit támogató petíciót már közel 65.000-en írták alá.
"A bérek a garantált bérminimum szintjén egyensúlyoznak, a feltételek egyre tragikusabbak – a kormány már szinte csak gyermekmegőrző helyekként tekint az állami oktatásra. Az ágazatban dolgozók többségének napi megélhetési és lakhatási gondjai vannak. A nyomorúságos fizetések mellett az állam a túlórákat sem hajlandó kifizetni. A pályára nincsenek új belépők: a tragikus feltételek elriasztják a fiatalokat attól, hogy ezt a hivatást válasszák. Eljutottunk oda, hogy ma már képesítés nélkülieket toboroznak tanítani az állami iskolák!
Ha nem sikerül megállítanunk az ámokfutást, saját gyermekeinket fosztjuk meg az esélytől: a jövőbeli boldolgulás, a tudás által kibontakozó, teljes élet lehetőségétől! Ha nem állunk a sztrájkolók mellé, azt írjuk alá, hogy a jövőben az egyszeri állampolgárnak csak súlyos tízmilliókért lesz elérhető olyan oktatás, amivel a gyermekünk lehetőséghez juthat!" - írják.
A petíciót itt lehet aláírni: Védjük meg az oktatást!
Január 31-én, a tanárok első, figyelmeztető sztrájkja után autós demonstráció vette kezdetét a pedagógusokért a belvárosban, melyet a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) szervezett.
A közösségi média felületein is sok híresség fejezi ki szolidaritását.
Anyák is felemelték a hangjukat gyermekeik pedagógusaiért.
Váratlan helyekről is érkezik támogatás.
Ez történt a hét első felében
A sort a Kőbányai Szent László Gimnázium kezdte, ahol hétfőn 12 tanár nem vette fel a munkát.
Kedden a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium 20 tanára döntött úgy, hogy sztrájkba kezd.
Szerdán a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium Szakgimnázium és Technikum 68 fős tantestületében 48-an csatlakoztak a polgári engedetlenséghez.
"A polgári engedetlenségi akciónk azt jelenti, hogy nem vesszük fel a munkát, nem folytatunk oktatási, nevelési tevékenységet. A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről NEM tantestületként, hanem egyénenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk, tettünk ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk.
Akciónk sem az iskolánkat felügyelő és irányító tankerület, sem az iskolánk vezetősége ellen nem irányul. Elsősorban tanítványaink és a következő generációk érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk.
Kötelességünknek érezzük, hogy kiállásunkkal is felhívjuk a figyelmet alaptörvénybe foglalt jogainkra, valamint az oktatás kiemelt fontosságára" - írták a Facebookon.
Csütörtökön újabb 3 iskolából érkezett hasonló hír: a Teleki Blanka Gimnáziumban 33 pedagógus döntött a sztrájk mellett.
A Szerb Antal Gimnáziumban dolgozók egy közös nyilatkozatot is felolvastak a mai napon, amit a PDSZ a Facebookon tett közzé.
A BGSZC Pesterzsébeti Technikumban szintén több tucat tanár élt a polgári engedetlenség eszközével.
Az előzményeket, hogy mi vezetett a tömeges tiltakozáshoz, itt tudod elolvasni: Lavinát indított el a pénteki kormányrendelet: egyre több iskolában sztrájkolnak a tanárok
Indexkép: Forgács Éva
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)