Akiket túlzottan irányítanak, azok nem tudnak a saját hibáikból tanulni
A University College London kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy akiket a szüleik erős kontroll alatt tartottak gyerekkorukban, azok később, felnőttkorukban pszichés problémákkal küzdenek - írja a BBC.
A szakértők szerint a mentális jólétre nagy hatással van a szülők gondoskodása. Az irányító szülők azonban túlságosan korlátozzák a gyerekeiket, így ők nem tudnak a saját hibáikból vagy konfliktusaikból sem tanulni. Ha a szülők rendszeresen korlátozzák a gyerekeik önállóságára való törekvését, akkor az öntudatuk fejlődését is korlátozzák.
Nem mindegy, hogy a szülő megsérti-e a gyerek privát szféráját
A kutatásban 2000-en vettek részt 1946-ban: Angliában, Skóciában és Walesben született személyeket kérdeztek serdülőkorukban, aztán 30-40 éves korukban, és 60-64 éves korukban.
A válaszadóknak arról is beszélniük kellett, hogy életük első 16 évében milyen volt a kapcsolatuk a szüleikkel.
A kutatás vezetője, Dr. Mai Stafford azt mondta: "Minden szülő bizonyos mértékig gondoskodó és bizonyos mértékig irányít. Az azonban nem mindegy, hogy a szülő a privát szférába is behatol-e, és ha igen, akkor mennyire. Vagyis hogy megsértik-e a magánéletünket."
A kutatók szerint az anyával és az apával való kapcsolat is meghatározó, de az apai gondoskodás nagyobb hatással van a későbbi mentális egészségre.
Dr. Claire Hill, a Readingi Egyetem szülői nevelésre és gyermeki szorongásra szakosodott klinikai pszichológusa így nyilatkozott:
"Az apai gondoskodás erősebben kapcsolódott a jóléthez, mint az anyai gondozás, ezért az apák szerepét nem szabad figyelmen kívül hagyni a mentális problémák kapcsán."
Így hat a gyerekre a túlzott kontroll
A kutatók azt is megállapították, hogy a túlzott szülői irányítás, kontroll olyan hatással van a gyerekre, mintha egy szeretett személyt elveszítene. Ezért mindenképp érdemes odafigyelni arra, hogy ne telepedjünk rá annyira a gyerekünkre, várjunk el tőle önállóságot és függetlenséget, és engedjük őt is dönteni bizonyos kérdésekben. Figyeljünk rá, hogy ne sértsük meg a privát szféráját.
A Montessori pedagógia lényege is éppen az, hogy ha túl sokat segítünk a gyereknek, azzal csak hátráltatjuk őt. A mottó: "Segíts, hogy magam csinálhassam!"
Indexkép: Depositphotos.com
Olvasd el ezt is:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)