A mimóza gyerek kifejezés azokra a különösen érzékeny, sértődékeny gyerekekre utal, akik könnyen elsírják magukat, gyakran érzik magukat áldozatnak, és sokszor másoktól – főleg felnőttektől – várják a problémáik megoldását. Bár az agresszív gyerekekről sok szó esik, a túlérzékeny, „mimóza” természetű gyerekek támogatása legalább ennyire fontos feladat a szülők és pedagógusok számára.
Miért lesz valaki mimóza gyerek?
A mimóza viselkedés nem öröklött, hanem tanult túlélési stratégia. A gyerekek a tapasztalataik alapján választják ki, hogyan érhetik el a céljaikat leghatékonyabban. Ha azt tapasztalják, hogy sírással, visszahúzódással vagy mások sajnáltatásával könnyebben kapnak segítséget, akkor ezt a mintát erősítik magukban. Gyakran előfordul, hogy a szülők túlzottan védelmezőek, minden konfliktust helyettük oldanak meg, így a gyerek nem tanulja meg, hogyan álljon ki magáért vagy kezelje önállóan a nehéz helyzeteket.
A mimóza gyerek jellemzői
- Könnyen megsértődik, sír, visszahúzódik
- Nehezen védi meg magát, játékait, érdekeit
- Gyakran másoktól várja a segítséget, megoldást
- Előfordulhat, hogy a sajnáltatás eszközével próbál előnyökhöz jutni
Hogyan segíthetünk?
1. Fokozatos önállóságra nevelés
Ne oldjunk meg minden helyzetet a gyerek helyett! Inkább támogassuk abban, hogy maga próbálja megoldani a konfliktusokat. Kezdetben lehetünk mellette, de fokozatosan vonuljunk vissza a védelmező szerepből, hogy megtapasztalja: saját erejéből is boldogulhat.
2. Gyakorlás, szerepjáték
A helyes viselkedés, önérvényesítés tanulható. Gyakoroljuk vele otthon játékos formában, hogyan mondjon nemet, hogyan védje meg a játékát, vagy hogyan álljon ki magáért. A sikeres próbálkozásokat mindig dicsérjük meg!
3. Érzelmi támogatás, biztonságos környezet
Az érzékeny gyerekeknek különösen fontos a biztonságos, elfogadó otthon. Hallgassuk meg őket, vegyük komolyan az érzéseiket, és biztosítsuk őket arról, hogy megértjük őket. Tartsunk kiszámítható napirendet, alakítsunk ki „nyugisarkot”, ahová elvonulhatnak, ha túlterhelődnek.
4. Határok és következetesség
Az érzékenység mellett is szükség van világos szabályokra és következetességre. Ez segít abban, hogy a gyerek biztonságban érezze magát, és tudja, mire számíthat.
5. Pozitív megerősítés, önbizalomépítés
A dicséret, pozitív visszajelzés különösen fontos a mimóza gyerekeknél. Az önbizalom fejlesztésében segíthetnek közös mantrák, motiváló történetek, vagy olyan tevékenységek, ahol a gyerek megtapasztalhatja a saját erejét, sikerét.
Mire figyeljünk szülőként?
- Ne várjuk el, hogy az óvónő vagy tanító oldja meg a problémát: a legtöbb gyakorlásra, támogatásra otthon van lehetőség.
- Legyünk türelmesek: a változás nem egyik napról a másikra történik, de minden apró siker számít.
- Ne hibáztassuk magunkat: a mimóza viselkedés nem feltétlenül a szülői nevelés hibája, de a változásban kulcsszerepünk van.
Összegzés
A mimóza gyerekek támogatása türelmet, tudatosságot és sok gyakorlást igényel. A cél nem az, hogy elnyomjuk az érzékenységüket, hanem hogy megtanítsuk őket kiállni magukért, miközben megőrzik empátiájukat és nyitottságukat. Így válhatnak kiegyensúlyozott, önálló felnőttekké.
Nyitókép: depositphotos
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)