Megdöbbentő felvételek a vécéző kisbabáról a TikTokon
A 26 éves édesanya büszkén mutatja a világhálón, hogy az ő kicsikéje már vécézik. Ráadásul régóta. 8 hetes korában kezdte őt a szobatisztaságra szoktatni.
@lexiabdelaziz and that’s on not buying or cleaning anymore diapers👶🏻🚽✨ #pottytrainning #babiesoftiktok #momsoftiktok #fyp #foryourpage ♬ The Little Mermaid (Marimba Remix) - Harry Goes Boom!
A most 4 hónapos Aya tehát már régóta használja a wc-t: anyukája azt mondta, amikor a kislánynak ki kell mennie a mosdóba, akkor jelez neki, és ő azonnal viszi.
Az édesanya egyébként a közösségi médiából vette az ötletet, látta, hogy mások is így csinálják, például a komikus, Katherine Ryan is. Ezért is döntött úgy, hogy belevág, és úgy tűnik, nem bánta meg.
@lexiabdelaziz Replying to @sadghostie21 regressions are a thing, but there’s ways to prevent them👶🏻🚽✨ #eliminationcommunication #pottytrainning #babiesoftiktok #momsoftiktok #fyp #foryou ♬ Deep Coughing - user3488332569599
Vekerdy elítélte az agresszív, ”csak azért is”, ”minél korábban” módszereket
”Magyarországon a szobatisztaság kifejezetten nyomasztó téma, ami gyakran először bír rá szülőket arra, hogy terrorisztikusan lépjenek fel, és ezzel megalapozzanak a gyerekben egy esetleg csak később kicsapó agressziótömeget” – mondta Vekerdy Tamás, aki szerint rettenetes hazai divat az is, hogy az édesanyák gyakran még a hat hónapos babáról is lekapják a pelenkát, és a bili fölé emelik őt; ha kell, akkor szopizás közben is, mondván, hogy látszik rajta, hogy éppen kakil.
És mit látnak az édesanyák a környezetükben? Azt, hogy mindenkinél ez a központi téma. A játszótéren aggódva mesélik egymásnak, hogy éppen hol tartanak a szobatisztaságban, kérdezgetik egymást, hogy mit hogy kellene csinálni. De az idősebb generáció is nyomást gyakorol a szülőkre: a nagymama szidja a gyerekét, hogy az unoka még nem szobatiszta másfél évesen, mondván, hogy régen ez egyáltalán nem így volt.
Kiságy vagy járóka sarkához kötözték a gyereket a bilin ülve
Mert régen hogy volt? A textilpelenkák korszakát éltük. Nem volt mosógép, a nők kézzel mosták, súrolták, főzték a pelenkákat, akár napi 10 darabot is - a többi ruha mellett természetesen. Utána szárították, vasalták. Logikus tehát, hogy az első jelnél elkezdték a szobatisztaságra nevelést. Ki így, ki úgy…
Voltak, akik drasztikusabb eszközökhöz folyamodtak, odakötözték a gyereket - még ha gyengén is - a kiságy vagy a járóka sarkához, a bilin ülve, és nagyon megdicsérték, ha produkált valamit a kicsi.
De más oka is van annak, hogy hamarabb lettek szobatiszták a gyerekek: a textilpelenka hamar átnedvesedett, a gyereket korán elkezdte zavarni, hogy pisis vagy kakis, és megtanulta, hogy szóljon, ha kellemetlen és pelenkát kell cserélni.
Most azt mondják, hogy nagyjából 2-3 éves korára érik meg a gyerek arra, hogy tudja szabályozni a visszatartást és az elengedést, régen mégis általában másfél éves korra mindez le volt tudva.
A pszichológus szerint nem kell siettetni a szobatisztává válást, sőt...
Vekerdy Tamás szerint ha nem siettetnénk a szobatisztaságot, akkor az magától is bekövetkezne, ráadásul nem olyan drasztikus módszerekkel, amelyekkel sokan éltek és élnek. Ő sem a jutalmazást, sem a büntetést nem javasolta, azt mondta, figyeljük meg a természeti népeket: a gyerekek egy idő után elkezdik utánozni a családtagjaikat. Vagyis magától lekerül a pelenka.
Fotó: Tóth-Vincze Nikolett
Azt ajánlotta az erőszakos módszerek helyett, hogy
- nyáron szaladgáljon sokat meztelenül a gyerek
- ha éppen kakil vagy pisil, akkor hívjuk fel rá a figyelmét: "Anna most pisil"
- ne siettessük, ne görcsöljünk rá, mert azt a gyerek is megérzi, és akár az ellenkezőjét is elérhetjük vele: hogy elkezdi visszatartani a székletét vagy a vizeletét
- amíg kéri a pelenkát, addig adjuk rá, ne vegyük el tőle akkor sem, ha például kakilni csak abba szeretne
Nem baj, ha ovis korára sem szobatiszta
A pszichológus szerint nyugodtan adjuk oda a pelenkát a gyereknek addig, amíg kéri. Igen, még akkor is, amikor már óvodás.
”A magyar óvoda csak akkor veszi fel a gyereket, ha szobatiszta… Vajon miért? Angliában van egy külön polc az óvodában, ahol a szülők tárolják a pelenkát, hogy rá tudják adni a gyerekre, ha szükséges, és ezt mindenki teljesen normálisnak tartja.”
Indexkép: Depositphotos.com
Idézetek forrása: Vekerdy Tamás: Kicsikről nagyoknak című könyve
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)