Kétszáz német intézményben kezdték tesztelni a mellényt, melynek célja, hogy a hiperaktív gyerekek túlmozgását, nyugtalanságát csökkentsék vele. A homokkal töltött mellények 1,2-től 6kg-os súlyban kaphatók, a gyermek testméreteihez igazítva választható ki a megfelelő - mellesleg a gyártó felnőtt méretben is kínálja az eszközt honlapján. Szerepe szerint nehezíti a mozgást, így akadályozza a gyermeket a szüntelen mocorgásban és segíti a koncentrációt. Támogatói szerint így a gyermek figyelmét nem terelik el szüntelenül mozgó végtagjai és a késztetés, hogy felugráljon a helyéről óra alatt. A szülők némelyike üdvözölte a kezdeményezést, a többség azonban nincs elragadtatva tőle.
Egy felháborodott anyuka a Facebookon egyenesen kínzási módszernek nevezte a mellényt, mely semmi másra nem jó, csak arra, hogy az egyébként is nehezen beilleszkedő gyerekeket idiótának bélyegzi társai előtt, segítség helyett büntetés, mely azt kommunikálja a nehézséggel küzdő gyermeknek, hogy beteg.
Olvasd el ezt is >> Szívszorító videó: így telnek a figyelemzavaros gyerekek napjai
Más szülők dicsérték a módszert, többen támogatják, akiknek gyermeke már viseli a homokmellényt. Egy anyuka elmondta, hogy gyermeke sokkal jobban koncentrál, nem esik annyira nehezére a tanulás, és sokkal aktívabb a tanórákon, mióta hordja a szokatlan ruhadarabot.
A módszert az egyik hamburgi iskola inkluzív részlegének vezetője, Gerhild de Wall hozta magával az Egyesült Állmokból. Amikor ott tanított, akkor találkozott a mellénnyel, melyet esetenként autizmussal küzdő gyermekek viseltek. Ott azt tapasztalta, hogy a mellény sokkal inkább megnyugtatja és támogatja a koncentrációban gyerekeket, semmint akadályozná őket.
Mint mondta, a mellény segíti viselőit, mivel sokkal jobban érzékelik saját testüket, és így jobban tudják kontrollálni azt. Azt is kiemelte, hogy a mellény viselése önkéntes és sosem tarthat tovább 30 percnél, a tanulók pedig nem érzik kényszernek vagy büntetésnek. Még versenyt is szerveztek a mellény viselésére, tekintet nélkül arra, hogy valaki hiperaktív vagy sem, és a diákok boldogan vállalták a kihívást.
Pszichiáterek szerint a mellény módszere megkérdőjelezhető etikailag. Egy szakember külön kitért kritikájában arra, hogy az intézményeknek nem a gyerekek viselkedését kellene megpróbálni erővel rendszabályozni, hanem sokkal inkább a probléma gyökerének megtalálására kellene időt és energiát fordítani. Ez a mellény ugyanis csak a tünetet szünteti meg ideig-óráig, az okot valójában nem kezeli. Mivel a hiperaktivitás vagy más néven ADHD egy összetett, biológiai, idegrendszeri és szociális alapokból kiinduló jelenség, nem jelent rá hosszútávú megoldást a kényszerzubbonyhoz hasonlatos mozgáskorlátozó eszköz. A szakember azt is elmondta, hogy jelenleg nincs tanulmány, mely a mellény hosszú távú alkalmazásáról szólna.
A német újságok hasábjait és a Facebook-oldalakat jelenleg megtöltik a cikkek és vélemények pro és kontra. Az ellenző és támogató szülők vitáját vélhetően az idő dönti majd el.
Mit gondolsz a mellényről?
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)