Elérkezett a félévi bizonyítványosztás ideje. Sajnos minden évben gyerekek tömegei döntenek úgy, hogy ameddig csak lehet, inkább kitérnek a szülők haragja elől, és nem viszik haza az értesítőt. Az elektronikus naplónak köszönhetően ma már a szülő előbb értesülhetett a jegyekről, mint maga a diák, így otthon sok meglepetés már nem érhette, a dühös jelenetek azonban sok helyen így is kikerülhetetlennek tűnnek.
Pedig ennek nem kéne így lennie. Az Országos Rendőr-főkapitányság idén januárban közleményben kérte a szülőket és a pedagógusokat, hogy figyeljenek jobban a jegyek miatt szorongó tanulókra. Mint írják, sok esetben a vártnál rosszabbul teljesítő diák nem mer hazamenni, az utcán csavarog, bűncselekmény áldozatává vagy akár elkövetőjévé is válhat.
A szökés általában egy kétségbeesett kísérlet arra, hogy a gyerek elodázza a találkozást a szülővel, hátterében pedig igen gyakran egyéb iskolai vagy családi problémák is húzódnak.
A rendőrség javaslatai a szülőknek:
- elsősorban beszélgessenek sokat a gyerekükkel
- próbáljanak meg bizalmi kapcsolatot kiépíteni vele. Ha a gyerek otthon el meri mondani az őt ért örömöt és bánatot, nem fog a szökéshez folyamodni a szülőtől való félelmében
- a szülő működjön együtt a pedagógusokkal, és együtt próbáljanak megoldást találni a problémákra
- a jövőre nézve is hasznos tanács, hogy már a bizonyítványosztás előtt a gyerekkel együtt nézzük át az e-naplóban lévő osztályzatokat, így nagyjából előre tudhatjuk, milyen bizonyítványt fog hazahozni.
Ha pedig a gyerek mégse megy haza, első körben hívjuk a rendőrséget, utána pedig lehetőleg pszichológus segítségével próbáljuk meg csökkenteni a szorongást.
Telefonos lelki segély: ha úgy érzed, bajban vagy, keresd bátran az ingyenes telefonos lelki segélyszolgálatot a 116-123-os telefonszámon!
Kapcsolódó cikkeink:
- Biztos, hogy kell az a kitűnő bizonyítvány? - az élet egy hajcsár szülő mellett
- Nem kitűnő bizonyítvány, hanem feltétel nélküli szeretet kell a sikeres élethez?
- 5 elavult nevelési elv, ami megnehezíti a gyerek későbbi életét
- A gyermek a család tükre: nem létezik problémás gyerek, csak problémás szülők
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)