Secret Calculator
A Secret Calculator vagyis „titkos számológép” névre keresztelt alkalmazáson ránézésre semmi gyanús nincs. Pedig valójában ezen vannak elrejtve azok a fényképek, amelyekről a gyerek semmiképp nem szeretné, hogy a szülei kezébe kerüljenek. Csak kóddal nyitható.
Omegle
Kifejezetten idegenekkel történő chatelésre létrehozott alkalmazás. Hivatalosan 13 év alattiak nem regisztrálhatnak, 13-18 év között pedig szülői engedély kell hozzá, de ez a szabályozás azért elég egyszerűen kijátszható.
Snapchat
A legelterjedtebb csevegőapp a kamaszok között, a szülők mégis alig ismerik. Különlegessége, hogy a küldött képek és üzenetek 10 másodpercen belül eltűnnek, így elvileg nem kereshetőek vissza. Képernyőkép készítésére természetesen van lehetőség, így a biztonság nem száz százalékos, de a rendszer olyankor üzenetet küld a másik félnek.
Whisper
Csevegőalkalmazás, amelyen keresztül elvileg névtelenül oszthatóak meg a legféltettebb titkaink. A dolog szépséghibája, hogy az alkalmazás, úgy tűnik, minden, csak nem anonim: a Guardian már 2014-ben megírta, hogy a felhasználók helyadatait akkor is megállapítja, ha az kifejezetten le van tiltva a telefonon, a megszerzett információkat pedig különböző kormányzati szervekhez továbbítja.
Ask.fm
Szintén anonimitást ígérő oldal, ahol kérdéseket lehet feltenni, mások pedig felelnek rájuk. Valójában a legdurvább online zaklatási esetek köthetők hozzá, mert segítségével névtelenül lehet bárkit lejáratni.
Hot or Not
Tini társkereső alkalmazás. A feltöltött fényképeket osztályozzák aszerint, tetszik-e nekik a másik vagy sem, és ha kölcsönösen bejönnek egymásnak, el lehet kezdeni chatelni. Azt természetesen lehetetlen ellenőrizni, hogy a fénykép valójában kit ábrázol.
(Olvasd el ezt is: Az interneten mindenki másnak mutatja magát, mint ami - zseniális videó a netes ismerkedés veszélyeiről)
Wishbone
Két feltöltött fotó közül a többi felhasználó kiválaszthatja, melyik tetszik neki jobban. Addig nyilván semmi gond nincs vele, amíg a kislány arról tart közvélemény-kutatást, hogy a rózsaszín vagy a kék trikója áll-e neki jobban, de minimális leleményességgel a társak megalázásának is táptalajt nyújt.
Kik
Egy újabb teljesen anonim chatszolgáltatás, amely még telefonszámot vagy e-mail címet sem kér a regisztrációhoz, tehát mindenki annak adja ki magát, akinek akarja. A teljes névtelenségnek azóta már áldozatai is vannak: egy 13 éves lány, Nicole Lovell ezen keresztül ismerkedett meg két főiskolással, akik puszta szórakozásból megölték őt.
Instagram
Az Instagramot nem kell bemutatni a felnőtteknek sem, aki nem használja, nagy valószínűséggel az is többé-kevésbé képben van a működésével. Amit érdemes tudni, hogy sok tininek a „hivatalos” oldala mellett létezik egy úgynevezett finsta (fake insagram) fiókja is, amelyet csak egy szűk kör láthat – és ebbe a szülők a legritkább esetben tartoznak bele.
(Olvasd el ezt is: Finsta, Rinsta és a többiek - gyermekeink titkos élete az interneten)
TikTok
A legújabb őrület, amely kis késéssel az utóbbi hónapokban kezdett hazánkba is begyűrűzni, bár elődjét, a Musical.ly-t ismerték páran. 15 másodperces videókat lehet készíteni és feltölteni a segítségével, amelyeket utána akár az egész nagyvilág megismerhet – akkor is, ha nem ez volt vele a cél.
(Olvasd el ezt is: Musical.ly és a többi közösségi oldal - egy életre megnyomoríthatja a gyerekeket)
Kapcsolódó cikkeink:
- A felnőttkori boldogtalanság biztos receptje - és mi adtuk a gyerekeink kezébe
- Megváltozott gyerekkor, megváltozott képességek: hogyan hat a gyerekek fejlődésére és agyára a digitális világ?
- 6 dolog, amit szülőként tudnod kell a Tumblr-ról és az Instagramról
- Érkezik a Facebook gyerekeknek szánt csevegőprogramja
Kép: natureaddict / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)